Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Brüt Beton Nedir Aslında biraz fark de olsa başlangıcı Romalılara kadar giden BETON , 1824’lerde Yapay Portland çimentosunun gerçekleştirilmesi ve de 1892’lerde bugünkü manası ile

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Beton - Brüt Beton - Brüt beton Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Brüt Beton Nedir


  Aslında biraz fark de olsa başlangıcı Romalılara kadar giden BETON, 1824’lerde Yapay Portland çimentosunun gerçekleştirilmesi ve de 1892’lerde bugünkü manası ile BETONARME’nin kullanılmaya başlanması ile yeni bir yapı personeli olarak alelacele kendisinin kabul ettirmiş, bugün hemen de bütün yapı alanını kaplamış bulunmaktadır.

  Aynı paralelde 65 senedir ülkemizde de kullanılmakta olmasına rağmen ne yazık ki son senelerde yapılarımızdaki özen gittikçe ihmale uğrayınca değeri, ancak sıva ile yüzü düzeltilen moloz taş veyahut adi tuğla gibi bir kaba yapı gereci derecesine indirilmiş bulunuyordu.

  Oysa sonradan sıva ile düzeltme ve sıvanın da boya vb. ile savunması yerine bunlara harcanacak parayı özenli bir kalıba ve de döküm işçiline harcayarak, yüzey düzgünlüğü ve sağlam bir beton ele geçirmek elbette daha akılcı bir yol olurdu. Ve de nihayetinde öyle oldu. Bir yapı gerecini başka bir gereçle kaplamadan, kendi kişiliği ile ortaya çıkarmak anlayışı ve tekniği ülkemizde de uygulama alanına girdi ve kamu yapıları ile beraber bilhassa endüstri yapılarında ÇIPLAK BETON, sağladığı görsel ve yapısal imkanları ile aranmaya ve de çokça kullanılmaya başlandı.

  1- Çıplak beton natürel şartlara dayanıklı bir yapıya ve de rastgele bir sıva, kaplama vb. gereksinmeyen bir biçim ve yüzey düzgünlüğüne sahip bir beton demektir.

  2- Agrega natürel veyahut kırma olabilir. Ancak yeterince sağlam ve tabiat şartlarına dayanıklı olmalı, içinde gereğinden ince, zarar veren ve de organik maddeler bulunmamalıdır. Çıplak beton ancak 1. ve 2. sınıf betonlarla yapılabilir. 1.sınıf betonlarda (B.300) dört çeşit: 2a sınıfında (B.250) üç çeşit ve 2b sınıfında (B.160) kum ve çakıl olarak iki çeşit gereç karıştırılarak kullanılır. Agreganın en büyük tane iriliği, personelin dar kenarının 1/5’inden, donatı arasındaki en küçük açıklığının 2/3’ünden büyük olmamalıdır.

  3- Agrega 1.sınıf betonlarda netlikle, diğerlerinde imkan varsa ağırlığına göre karıştırılır. Hacimle ölçüldüğünde ağırlıklar sık sık kontrol edilmelidir. Ayrışmaması için agrega uygun biçimde depo edilmelidir.

  4- Karışıma giren su miktarı betonun dayanımında ve iyi bir çıplak beton yüzeyi sağlanmasında son derece ehemmiyetlidir. Agreganın su emme vaziyeti, nemliliği ve hava vaziyeti ayrı olarak dikkate alınarak S/Ç oranı 1. sınıfta 0,45, 2a’da 0,50, 2b’de 0.60’ı aşmamalıdır.

  5- Çökme plastik betonda 5-10 santimetre.yi, akıcı betonda 10-15 santimetre’yi geçmemelidir. Betonun dayanımı ile yüzey düzgünlüğü çoğu kez birbirine tam ters olgulardır. Uygun bir çıplak beton yüzeyi için akıcı beton gerekir. Bu ise suyu fazlalaştırmak yerine akışkanlaştırıcı katkılar ve de iyi bir titreşimle sağlanmalıdır.

  6- Betonlar döküm yeri yanında hazırlanabilirse de Beton Santralları seçenek edilmelidir. Betonlar Betoniyerde bir dakikadan az olmamak üzere karıştırılıp (TCK: 1.5 dakika), bir betoniyer dolusu bir defada ve ayrışma yapmayacak biçimde sarsıntısız ve çalkantısız olarak döküm yerine taşınmalıdır.

  7- Betonun imali ile döküldüğü an arasındaki müddet 20 dakikayı, mecburi vaziyetlerde 30 dakikayı geçmemeli ve bu vaziyette ve de taşımada ayrışma olduğunda döküm yeri yanında yine karıştırılmalıdır. (2). Bu işlem esnasında gerekiyorsa çok az su katılabilir. Ancak priz yapmaya başlamış beton artık kullanılamaz, kullanmak için yeniden su, çimento katılamaz ve karıştırılamaz. (Betonlamaya başlamadan önce kalıp yüzeyi ve özellikle kolon ve perde dipleri iyice temizlenmeli ve kalıp yağı kullanılmıyorsa kalıp yüzeyleri ve de taban iyice ıslatılmalıdır.).

  8- Çıplak betonun yüzey düzgünlüğü özenli bir kalıbın yanında özenli bir döküme ve sıkıştırmaya bağlıdır. Betonlar vasati 30’ar cm.lik yatay tabakalar halinde (3) dökülüp, serilir. İki tabakanın dökümü arasındaki süre 60 dakikayı geçmememlidir. (4) Beton ayrışmasına kapı aralayacak şekilde ve de 2m.den daha fazla yüksekten serbest olarak atılmamalıdır. (5). Yüksekten dökmek gerektiğinde boru yada oluk kullanılmalıdır. (betonlar kalıp düzeyine, ya da kalıpta belirtilen proje derzlerine kadar kesiksiz dökülmeli, eğik ve ayrışmış yüzeylere mahal bırakılmamalıdır. (Betonlar kalıp düzeyine, ya da kalıpta belirtilen proje derzlerine kadar kesiksiz dökülmeli, eğik ve ayrışmış yüzeylere mahal bırakılmamalıdır.

  9- Betonlar kalıp ve yüzey vibratörlerinin yanında daha çok, 6.500-8.000 devirli (6) iç-daldırma-vibratörler ile sıkıştırılır. Uygun bir sıkışma için vibratör iğnesinin vasati 50 santimetre. Ara ile (M2 için 4 kez) daldırılması yeterli olur. 45-90 dakika sonra tekrar sıkıştırılırsa dayanımı yükseltilebilir. Ancak bu ikinci sıkıştırmada priz başlamamış olmalıdır. (TS. 1247)

  10- (Vibratör ile beton yaymak doğru değildir. Vibratör dikine olarak kendi ağırlığı ile betonun içine bırakılıp içerde 15-20 saniye tutulduktan sonra yeri tekrar betonla dolacak şekilde yavaşça çekilmelidir. Dökümde ince ve özen şart olan yerleri dışardan da tokmaklamalı; üst kısımlar dökülürken evvelce dökülmüş yüzeylere sızacak çimento şerbeti bekletilmeden temizlenmelidir).

  11- Betona ara verilecek yerler önceden tespit etmelidir. İş derzlerinde yeniden betona başlarken, evvelki betonun yüzeyindeki şerbet tabakası alınıp yüzey çentilmeli, iyice ıslatılıp yüksek dozlu bir çimento şerbeti dökülmeli (7) ya da yapay reçine Aderans köprüsü uygulanmalıdır.

  12- Kalıp alındıktan sonra yüzeyde görülecek 2 cm.ye kadar olan boşluklar bekletilmeden iyice ıslatılıp, aynı cins harçla ve demir mala ile bastırılarak onarılır.daha büyük ve derin boşlukların tamirleri kontrolün görmesinden sonra ve önereceği yollarla yapılır. (Tamir yerlerinin, asal beton dökülürken aynı harçla hazırlanacak küplerle – deney küpleri parçaları olabilir, silinmesi renk farkının giderilmesinde faydalı olabilir).

  13- Dökümü bitiren beton en az 7-8 gün süre ile sarsılmamamlı ve yüklenmemelidir. Aynı süre sık sık sulanmalı, daimi ıslatılan çuval, hasır vb. ile dolaysız güneş ve kuvvetli rüzgarın kapı aralayacağı müesseseye ve yüzey çatlamaları önlenmeli; dondan ve ilk günün yağmurundan savunmalıdır. (Kimyevi yüzey savunucuları kullanılırsa çuval, sulama vb. tedbirlere gerek kalmaz. Sertleşmiş çıplak beton yüzeylerinin silikon, co-polimer vb. asallı saydam maddeler veyahut beton rengi boyalarla savunmaları faydalı olur).

  Firüzan Baytop'a teşekkürlerimle
  Y.Mimar

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Beton Yığınları Ne Demek
 3. Beton Ormanı Ne Demek Kısaca
 4. Beton Orçun kimdir ?
 5. Beton nedir beton nasıl donar çimentonun donması
 6. Baskı Beton Teknolojisi Nedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri