Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ahiliğin Anadolu'da Kuruluşu , Yayılışı , Gelişimi , Tarihi Ahiler , Selçuklu ve Beylikler döneminde ve özellikle Moğol istilası devirlerinde , sosyal misyonlarının yanı sıra

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ahiliğin Anadolu'da Kuruluşu, Yayılışı, Gelişimi, Tarihi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ahiliğin Anadolu'da Kuruluşu, Yayılışı, Gelişimi, Tarihi

  Ahiler, Selçuklu ve Beylikler döneminde ve özellikle Moğol istilası devirlerinde, sosyal misyonlarının yanı sıra Anadolu’da çok önemli siyasî ve askerî görevler yüklenmişlerdir.

  Osmanlı devletinin kuruluşu esnasında da Ahilerin önemli bir rol oynadığı vesikalarla sabittir. Osman Gazi’den sonra tahta geçen Orhan Gazi ve I. Murad Hüdavendigâr’ın da Ahi teşkilâtına mensup oldukları ve çevresinde birçok Ahinin bulunduğu bilinmektedir. Hatta I. Murad’ın, Ahilerin elinden şed kuşanıp bu teşkilâta dahil olduğu ve Seydi Sultan’ın kızıyla evlendiği, Ahi Musa’ya kendi eliyle kuşak kuşattığı bildirilmektedir.

  Osmanlının kuruluş devrinde önemli siyasî etkinlikleri olan Ahilerin bu etkileri kuruluştan sonra da devam etmiştir. Meselâ, Osman Gazi ölünce oğlu Orhan, Alâaddin ile Ahi Hasan ve diğer Ahi ileri gelenleri toplanmışlardı. Orhan Gazi ölünce onun yerine, Ahilerin kararıyla, I. Murad’ın geçmesi de Ahilerin Osmanlı devletinin özellikle ilk dönemlerinde ne denli etkin olduklarını açık işaretleridir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ahiliğin Kuruluşu, Anadolu'da Yayılışı ve Sonuçları
 3. Anadolu'da Ahiliğin Ortaya Çıkış Sebepleri
 4. Azerbaycanın Kuruluşu ve tarihi
 5. Bilgi İlk Polis Teşkilatı, Kuruluşu, Tarihçesi, Tarihi Gelişimi Nedir
 6. Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan tarihi mekanlar nelerdir, Güneydoğu Anadolu Bölgesi T
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri