Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

CAM KELİMESİ NEREDEN GELMEKTEDİR? Cam kelimesinin tozu geçmişte cam yapımında kullanılan , latince adı "glastum" olan bir orman çiçeğinin adından türediği tahminleri yaygındır.Diğer bir yaklaşım
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Cam Kelimesi Nereden Gelmektedir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  CAM KELİMESİ NEREDEN GELMEKTEDİR?

  Cam kelimesinin tozu geçmişte cam yapımında kullanılan,latince adı "glastum" olan bir orman çiçeğinin adından türediği tahminleri yaygındır.Diğer bir yaklaşım ise "cam" teriminin ingilizce (galcede) "glas sun" kelimesinden,bu kelimenin sözkonusu lisanlardaki anlamı olan "kehribar" dan geldiğidir.


  Soda veya potas katılmış silisli kumun ateşte eritilmesiyle yapılan sert, saydam ve çabuk kırılır cisim.

  Cam, çoğunlukla saydam veya yarısaydam halde kullanılan ve genellikle sert, kırılgan ve Sıvıların muhafazasına imkan veren inorganik katı malzeme. Antik çağlardan beri gerek inşaat, gerekse süs eşyası olarak Camdan yararlanılmaktadır. Günümüzde halen en basit araç gereçlerden iletişime ve uzay teknolojilerine kadar çok yaygın bir kullanım alanı vardır. Cam aşırı soğutulmuş Alkali ve Toprak alkali metal oksitleriyle, diğer bazı metal oksitlerin çözülmesinden oluşan akışkan bir malzeme olup ana Maddesi (SiO2) silisyumdur. Cam amorf yapısını koruyarak katılaşır. Üretim sırasında hızlı soğuma nedeniyle kristal yapı yerine amorf yapı oluşur. Bu yapı Cama sağlamlık ve saydamlık özelliğini kazandırır.

  Cam olmaksızın hayatımızı düşünmek zordur.
  Büyük bir çeşitlilik gösteren cam ürünlerinin hemen hemen bütün sanayi alanlarında ev ve sanat faliyetlerinde yeri vardır.
  Güncel tanımı Camların büyük bir kısmının, özellikle geleneksel mineral camlarının, temeldemetal olmayan ve genellikle kırılgan inorganik maddelerden meydana gelmiş seramik gurubunun bir bölümünü oluşturduğu yönündedirHemen hemen bütün sanayi camları, doğal ham maddelerden oluşmuş camlaştrılabilir bir karışımın, yüksek yüksek sıcaklıkta eritilmesi ve bu aşırı erimiş sıvının dondurulması sonucunda elde edilir.Artık teknolojik gelişmeler, çevre sağlığının korunması açısından önem taşıyor, camın geliştirilmesini engelleyecek hiçbir zararlı ekolojik etki söz konusu olmadığından, saf veya karma yeni ürünler hazırlık aşamasındadır.
  Camın bir diğer özelliği ise çevre sağlığına yarar sağlatan geri dönüşümü olan bir hammaddeye sahiptir. Cam kullanıldıktan sonra enerjiden tasarruf etmek ve çevre sağlığına katkıda bulunmak için tekrar eritlerek işlenebilir.

  YAPISI

  Cam genelde silisyum asidi;alkali veya toprak alkalili oksitler ve az bir oranda da renk verici oksitlerin karışımından meydana gelir.Cam kumu,soda veya potas,kireç ve renk verici veya ağaırtıcı maddelerden oluşan karışımın uygun koşullarda eritilmesiyle elde edilir.
  Silisyum asit doğada kuarz kumu (SiO2)olarak bulunmaktadır.Erime noktası yaklaşık 1800 derece düzeylerindedir.
  Kireç (CaCO3) doğada mermer,tebeşir veya kireç taşı olarak bulunmaktadır.Eskiden cam üretiminde yalnızca yanmış kireç (CaO) kullanılıyorduysa da bugün artık öğütülmüş kireç taşından yararlanılmaltadır.Kirecin erime noktası 2500 derece düzeylerindedir.
  Bu maddeleri ergime nktaları altında belirli bir sıcaklıkta eritebilmek için bir takım katalizörlere ihtiyaç vardır.Bu katalizörler şunlardır:
  Soda (Na2CO3):Susuz natrium karbonat olarak da tanınan sodanın erime noktası 890 derece düzeylerinde ;karbonat diye tanınan potasın ise erime noktası 890 derece düzeylerindedir.İkiside fabrikalarda üretilirler.Soda üretimi genellikle Solyav yöntemiyle (tuzlu suyun içine amonyum karbonat iletilir)gerçekleştirilir.

  Sodyum sülfat r.kimyager Johann Rudolf Glauber tarafından bulunmuştur.Cam eriyiğinde yalnızca sodyum sülfat kullanılabilir.Erime derecesi 900 derecedir.

  Kurşun oksit (Pb3O4):Cama ışık kırılganlığını arttırmak suretiyle daha fazla parlaklık kazandırır.Camın özgül ağırlığı artar.
  Bor :Camın ısı değişimlerine dayanıklılığı arttırılabilir.(labaratuar camları,yemek pişirilen cam kaplar vb...)
  Cam elde etmede genelde aşağıdaki karışımlar kullanılır:


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ramazan Kelimesi Anlamı Nereden Gelir?
 3. Bolu il ismi nereden geliyor, bolu ismi nereden gelmektedir,bolunun anlamı
 4. Edirne il ismi nereden geliyor, edirne ismi nereden gelmektedir,edirne isminin efsanesi
 5. Bursa il ismi nereden geliyor, bursanın ismi nereden gelir,bursanın adı nerden gelir,bursa
 6. Wndows 7 adı nasıl belirlenmiştir nereden gelmektedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri