Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

CAM VE SİLİSYUM DİOKSİT (SiO2) Tabiatta oksijenden sonra en çok bulunan element silisyumdur;yerkabuğunun %26'sını meydana getirir.Element halinde bulunmaz.SiO2 ve çeşitli silikat bileşikleri halinde bulunur. Silisyum
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Cam Ve Silisyum Dioksit (sio2)

  Sponsorlu Bağlantılar




  CAM VE SİLİSYUM DİOKSİT (SiO2)

  Tabiatta oksijenden sonra en çok bulunan element silisyumdur;yerkabuğunun %26'sını meydana getirir.Element halinde bulunmaz.SiO2 ve çeşitli silikat bileşikleri halinde bulunur.
  Silisyum gri renkli yarı iletken bir maddedir.Sulu asştlerden etkilenmez.Havada yanarak SiO2,F2 ile birleşerek SiF4,Cl2 ile SiCl4(silisyum tetraklorür) bileşiklerini yapar.Bakır-silisyum alaşımı olan silisyum tuncundan da telgraf ve telefon telleri yapılır.


  Kuvars:Saydam hemen hemen saf SiO2'dir.Granitin yapısında bulunur.Necef taşı iri kuvars kristalidir.İçinde az miktarda renk verici metal oksit bulunan renkli kuvars türleri değerli taşlardır.Bunlardan ametist'in (mor necef) mor rengi MnO,safi'in açık mavi rengi titan oksittenileri gelir.Sarı renkli sitrin,gül renkli gül kuvarsı!nda başka metal oksitler vardır.
  Beyaz kum:Hava ve suyun etkisiyle ufalanmış,sürtme ile yuvarlaklaşmmış kuvars parçacıklarıdır.Sarı renkli adi kumda Fe2O3 vardır.

  Amorf SiO2 türleri:Opal SiO2 . XH2O birleşimidir.Metal oksitlerle renklenmiş türleri süs eşyası yapımında kullanılır.Agat (akik) yapısında metal oksitleri ile renklenmiş yuvarlak katmanler verdır.Değerli bir mineraldir.Kieselguhr diatome kalıntılarından oluşmuş gözenekli ve emici bir tozdur.

  SiO2 suda erimez.Krital yapılı ve kuvars türü 1600 derecede ergir.Soğutulduğu zaman kristalleşmeden katılaşır,kuvars camı oluşur.aualtraviyole ışınlarını geçirir.
  SiO2 sağlam bir bileşiktir,güçlükle indirgenir.Yalnız Mg gibi güçlü indirgeler SiO2'i yüksek sıcaklıkta silisyuma indirgeyebilir.

  SiO2 + 2Mg __________ Si + 2MgO
  Bunun için kum ve Mg tozu elektrik fırınlarında ısıtılır.
  SiO2 2e asitlersen yalnız HF etkir.
  4HF + SiO2 __________ 2H2O + SiF4 (GAZ)
  SiF4 + 2HF __________ H2SiF6

  Fluoro silikat asidi

  SiO2 bir asit oksittir.Fakat su ile birleşmez.Yüksek sıcaklıkta hidroksitler,karbonatlar,sülfatlar vb. maddelerle birleşip silikat bileşiklerini yapar.

  2KOH +SiO2 _________ K2SiO3 + H2O
  Na2CO3 + SiO2 _______ Na2SiO3 + CO2
  CaSO4 + SiO2 _______ CaSiO3 + SO2 + 1/2O2

  Kuvarstan ateşe dayanıklı tüp,beherglas,vb. laboratuvar eşyası;sinema,projeksiyon mercekleri,ultraviole ışını geçiren camlar yapılır.Renkli kuvars ve renkli,am SiO2 başka asit oksitlere benzemez.CO2,SO3 vb. asit oksitler su ile birleşerek asitleri yaptıkları halde SiO2,su ile birleşmez.Silikat asitleri suda eriyen sodyum ve potasyum silikatlara kuvvetili asitlerin etmesi ile oluşur.Bileşimi değişik,peltemsi ve dayanıksız maddelerdir.

  Poli silikat asidi jeli kızdırılırsa susu uçar,geriye silika jel adı verilen aktif kömür gibi gözenekli ve absorblayıcı,amorf SiO2 tozu kalır.Silika jel,su,alkol vb. sıvıların buharlarını emer;düşük basınç altında ısıtılınca buharı geri verir.Kurutucu ve emici olarak tekrar tekrar kullanılabilir.
  Silikatlar genel olarak SiO2 'in metal oksitleri ile yaptığı bileşiklerdir.SiO2 metal oksitlerle,değişik oranlarda birleşebilir,SiO2 birden fazla metal oksitle birleşebilir.Bazı silikatların yapısına su da girer,SiO2 bu yönlerdende diğer asit oksitlerden ayrılır.Camlar,seramikler ve minerallerin çoğu silikatlardan yapılmıştır.

  Su camı tabiatta bulunmaz.Na2CO3 + SiO2 karışımının ergitilmeiyle elde edilir.Başlıca NaSiO3 sodyum meta silikat,NaSiO4 sodyum orto silikat karışımıdır.Na2CO3 yerine K2CO3 alınırsa ,potasyum su camı elde edilir.Su camı suda kolayca erir.
  Su camı yapıştırıcı olrak kullanılır.Yumurta su kacamına batırılınca,kabuğundaki gözenekler kapanır.Hava almayan yumurta,uzun süre bozulmaz.
  Zeolitler sulu Na,Al silikatlardır.xNa2 . yAlO3 .zSiO2 .uH2O formülü ile gösterilen değişik bileş,mde bulunur.Zeolitlerde Na yerine Ca,Mg vb. +2 değerli iyonlar geçebilir.Bu özelliği ile zeolitler,suyun sertliğini gidermede kullanılır.Permutit sodaikum,kaolen karışımının ergitilmesiyle elde edilen yapay zeolittir.

  YAPILIŞI

  Camcılık tarih boyunca gelişirken değişik birçok teknik ortaya çıkmıştır.
  M.Ö. 15-14 yüzyıllarında Mısır'da cam hamuru tekniği biliniyordu.Bu tekniğin temel ilkesi cam kırıklarını döverek toz yapmak ve bir bağlayıcıyla çamur haline getirmekti.Bu çamur elle ya da tornada istendiği gibi şekillendirilir,yüksek ısıda fırınlanarak camlaştırılır.
  Cam hyamuru SiO2 (kum),B2O3,Al2O3 gibi oksitlerle CaCO3,Na2CO3,Na2SO4 gibi karbonat veya sülfatların uygun karışımlarının tekne fırınlarında ergitilmesiyle elde edilir.Örnek olarak adi cam hamuru elde edebilmek ,için:Kum (SiO2),kireçtaşı (CaCO3),soda (Na2CO3) veya Na2SO4 karışımı ergitilir.

  Na2CO3 + SiO2 _________ Na2SiO3 + CO2
  CaCO3 + SiO2 _______________ CaSiO3 + CO2

  Mezopotamyalılar ile Eski Mısırlılar kum ve kül karışımının birlikte ısıtıldığında sert,saydam ve kırılgan bir maddeye dönüştüğünü fark etmişlerdi.Bu yöntemle camın oluşabilmesi için ,kuma karıştırdıkları külde çok bol miktarda soda ya da potas bulunması gerekir;bu külleri büyük olasılıkla bazı deniz bitkilerini yakarak elde etmişlerdi.Taihin ilk cam yapımcıları çok geçmeden,camın sıcakken kolayca biçimlendirilebilecek kadar yumuşak ve akıcı olduğunu,soğuduğunda ise toz halinde öğütülebilecek kadar sertleştiğini anladılar.
  Suriyeli cam ustalarının bulduğu üfleme tekniği ise camcılık tarihinde çok ileri bir adımdı.Bu ustalar,çamurdan bir kalıbın çevresine camı ip gibi sarmaktansa,içi boş bir demir çubuğun ucuna sıcak cam kütlesini batırıyor ve delikten üfleyerek camı balon gibi şişirebiliyorlardı.
  Yüzlerce yıl cam yapımında kullanılan hammaddelerneyse bugün de hemen hemen aynıdır.Yalnız bugün,eklenen her maddenin cama ne gibi özellikler kazandıracağı biliniyor ve hammaddelerin türünde ya da oranında küçük değişiklikler yapılarak değişik nitelikte camlar üretilebiliyor.

  Cam yapımında ilk adım,hammadde karışımını içindeki bütün maddeler eriyip birbiriyle kaynaşıncaya kadar ısıtmaktır.Eskiçağlarda bu eritme işi,odun ocaklarının üzerine oturtulan kil kaplarda yapılırdı.Oysa bugün genellikle mazot,gaz ya da elektrikle ısıtılan özel eritme fırınları kullanılır.Hammaddelerin oranına göre 1300 derece ile 1500 derece arasında ısıtılan karışım eridiği zaman macun kıvamında bir cam hamuruna dönüşür.

  Bu sıcak hamura istenen biçim verildikten sonra,camın soğurken gerilerek kopmasını ya da kırılmasını önlemek için yavaş yavaş soğutulması,yani tavlanması gerekir.Tavlama fırını uzun bir tünel biçimindedir.Cam eşya bu tünelden geçerken sıcaklık derece derece,öylesine yavaş düşürülür ki,camın soğuması açık havada kendi kendine soğumasından çok daha uzun bir süre alır.

  19.yüzyılın sonuna kadar hemen her çeşit cam eşyael işçiliiyle üretilirdi.Oysa bugün,bazı özel parçalar dışında,bütün cam işleri çok hızlı makinelerde seri üretimle yapılır.Ama her iki yöntemde de model tasarımı çok önemlidir.El işçiliğinde cam ustası modeli önceden tasarlamış olsa bile yapım sırasında değiştirebilir.Makine üretiminde ise model tasarıomı mutlaka önceden yapılır ve üretim sırasında değiştirme şansı yoktur.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bor Ve Silisyum Elementlerinin Isı Ve Elektrik İletkenlikleri Nasıldır
 3. Bor Ve Silisyum Elementlerinin Isı Ve Elektrik İletkenleri Nelerdir
 4. Silisyum nerelerde kullanılır
 5. Paylaş Facebook Twitter Google


 6. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri