Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

ÂYİSE Sözlükte "ümi din i kesmiş" manasına gelen âyise , ıstılahta , belirli bir yaşa gelip de tamamen âdetten kesilmiş olan kadın anlamına gelir. Âdetten

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  ÂYİSE Nedir ve Ne Anlama Gelir

  Sponsorlu Bağlantılar
  ÂYİSE


  Sözlükte "ümidini kesmiş" manasına gelen âyise, ıstılahta, belirli bir yaşa gelip de tamamen âdetten kesilmiş olan kadın anlamına gelir. Âdetten kesilme haline ise, iyâs denilmektedir.
  İyas çağı hakkında müçtehitler ihtilaf etmişlerdir. Tercih edilen görüşe göre elli beş yaş âdetten kesilme çağı olarak kabul edilmektedir. Bu yaşa ulaşan bir kadın, en az altı ay kadar kesintisiz olarak âdet görmezse âyise kabul edilir. İyas çağının elli, altmış, yetmiş olduğunu söyleyenler de bulunmaktadır.
  Âyiseden gelen kan, hayız kanı olmayıp, istihaze (özür) kanıdır; bu durumdaki kadın her vakitte abdest almak kaydıyla namaz kılar, oruç tutar.
  Sahih bir akit ile evlenip zifâfa girdikten sonra, kocasından boşanan âyise kadının iddet süresi, boşandığı tarihten itibaren üç aydır (Talâk, 65/4). (bk. İddet) (İ.P.)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Asr Nedir - Ne Anlama Gelir
 3. Aşk Nedir - Ne Anlama Gelir
 4. Arş Nedir - Ne Anlama Gelir
 5. A'râf Nedir - Ne Anlama Gelir
 6. ADL Nedir ve Ne Anlama Gelir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri