Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Açık Lise Öğretim Sistem i ve Ders Seçme Hakkında Açık Lise Öğretim Sistem i ve Ders Seçme Açık Lise Öğretim Sistem i Ve Ders Seçimi

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Açık Lise Öğretim Sistemi ve Ders Seçme Hakkında

  Sponsorlu Bağlantılar
  Açık Lise Öğretim Sistemi ve Ders Seçme Hakkında
  Açık Lise Öğretim Sistemi ve Ders Seçme

  Açık Lise Öğretim Sistemi Ve Ders Seçimi


  1- Öğretim Sistemi ve Ders Seçimi
  a. Açık Öğretim Lisesinde ders geçme ve kredi sistemi uygulanır. Program; ortak, alan ve seçmeli derslerden, öğretim yılı ise birbirinden bağımsız iki dönemden oluşur. Öğrenciler, yapılan sınavlarda, başarılı oldukları derslerin kredisini kazanırlar.
  b. Açık Öğretim Lisesinde 2005 - 2006 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak 4 yıllık eğitim sistemine geçilmiştir. Bu tarihten önce bir ortaöğretim kurumuna kayıtlı olup tasdikname ile ayrılanlar 3 yıllık sisteme tabidirler. (2008-2009 eğitim-öğretim yılının sonuna kadar)
  Ancak, 2005 - 2006 eğitim öğretim yılından itibaren ilköğretim okulu, ortaokul mezunu ve Yurtdışı denkliği ilköğretim mezunu olarak gelenler 4 yıllık eğitim sistemine dahildir.
  c. Açık Öğretim Lisesi ders programında, ortak, seçmeli ve alan dersleri bulunmaktadır. Öğrenciler, kayıtlı oldukları alana göre gerekli olan mezuniyet kredisine erişmek için, bulundukları döneme göre belirlenen alan derslerini başarmak zorundadırlar. Ortak derslerden ise başarılı ya da üç kez sınava girerek muaf olurlar. Mezuniyet kredisine erişmek için de yeteri kadar seçmeli dersten başarılı olmaları gerekmektedir.
  d. Öğrencinin Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmesi için, seçtiği alana göre, gerekli olan mezuniyet kredisini tamamlaması gerekmektedir. Açık öğretim Lisesine 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılından itibaren ortaokul veya İlköğretim mezunu olarak kayıt yaptıranlar (4 yıllık sisteme tabi olanlar) 192 krediyle mezun olacaklardır. Ancak alan seçtikleri takdirde alan kredisi olarak da 80 krediyi tamamlamaları gerekmektedir. 3 yıllık sisteme kayıtlı öğrenciler ise 144 krediyle mezun olurlar ancak alan seçtikleri taktirde seçtikleri alanla ilgili 64 krediyi tamamlamak zorundadırlar.
  e. Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programında; Genel Kültür, Sosyal Bilimler alanları bulunmaktadır. Öğrenciler, alan tercihlerini yeni kayıt formları üzerinde belirtirler. İstedikleri takdirde, kayıt yenileme dönemlerinde alanlarını değiştirebilmektedirler.

  2- Ortak Dersler:
  a. Ortak Dersler, Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için alınması gereken derslerdir. Bu dersler başarılamazsa tekrar alınması gerekir. Dil ve Anlatım başarılması zorunlu olan ders olup, muafiyet yoktur.
  b. Üç kez sınava girilerek başarısız olunan ortak derslerden muaf olunur. Muaf olunan dersin kredisi kazanılmış olmaz, sadece başarma zorunluluğu ortadan kalkar. Muaf olunan ortak dersler, istenirse tekrar alınabilir.
  c. Açık Öğretim Lisesi ders programında yer alan dersler, ait oldukları döneminden önce alınamazlar. Bir birinin devamı olan bir dersin dönem sırasına göre alınması gerekir. Birbirinin devamı olan ortak derslerden birini başaramayan öğrenci, başaramadığı dersi (Tarih1 gibi) bir sonraki dönemde, devamı olan dersle birlikte (Tarih1, Tarih2 gibi) alabilir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Açık Öğretim Lisesi Öğretim Sistemi ve Ders Seçimi
 3. Açık Öğretim Ders Notları ve Ders Kitabı Nereden ve Nasıl Alınır?
 4. Açık Lisede Ders Seçme Nasıl Yapılır?
 5. Öğretim Materyallerinin Öğretim Ortamlardaki Yeri ve Önemi - Öğretim Materyali Hazırlama İ
 6. Açık Öğretim Lisesi Ders Seçme İşlemi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri