Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kitle Davranışı - Aöf Sosyoloji Dersleri kitle davranışı nedir - kitle kavramı - kitle davranışı süreci - sosyal psikoloji disiplini Kitle davranışı adı altında görülen

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kitle Davranışı - Aöf Sosyoloji Dersleri kitle davranışı nedir - kitle kavramı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kitle Davranışı - Aöf Sosyoloji Dersleri
  kitle davranışı nedir - kitle kavramı - kitle davranışı süreci - sosyal psikoloji disiplini

  Kitle davranışı adı altında görülen davranışlar çok çeşitli olabileceği için kapsayıcı bir tanım vermek zordur. Görece küçük gruplardaki etkileşimlerden binlerce insanın ortak bir amaç için bir araya geldiği eylemlere kadar pek çok davranış, kitle davranışı olarak adlandırılabilir. Düğünler, metro ya da diğer toplu taşıma araçları, alışveriş merkezleri, parklar, plajlar, konser salonlarındaki davranışlar kitle davranışı görülebileceği gibi, ayaklanmalar, panik durumları, protesto gösterileri, savaş ve spor olayları da bu kategoriye sokulabilir (Young, 1991).

  Kitle davranışının ne tür psikolojik süreçler sonucunda ortaya çıktığını, yani çok sayıda insanın aynı anda aynı davranışı gösterebilmesini açıklama çabalarında, kitlenin gruptan ne kadar ve nasıl farklı olduğu gibi sorular önemli bir yer tutmaktadır. Kimilerine göre ister küçük grup isterse binlerce kişilik kitle olsun, psikolojik işleyiş mekanizmaları açısından farklılık göstermez. Diğer bir deyişle, kitle büyük bir gruptan başka bir şey değildir. Ancak, kitle davranışının çoğu kez önceden planlanmadığı, önceden belirlenmiş bir lideri, kurulu bir iletişim ağı vb. olmadığı, yani bir grupta olduğu gibi formel bir yapıdan ve süreklilikten söz edilemeyeceği açıktır. Kitle davranışı terimi “genellikle çok sayıda insanın aynı yer ve zamanda bir uyum içinde, yoğun duygusal ve sosyal normları ihlal eden davranışları” için kullanılmaktadır (Hogg ve Vaughan, 1995, s.340).

  Kitle davranışından ne anlaşıldığı tartışmalı da olsa, günlük yaşamda ve çoğu kez bilimsel alanda da kitle neredeyse sadece olumsuz yanıyla anılan bir olgudur. Özellikle dışarıdan izleyenler kitle davranışını korkutucu, “dizginlerinden boşalmış”, “aşırı”, “yıkıcı” vb. görmektedirler. Oysa katılımcılar açısından kitle içinde olmak çoğu kez olumlu yaşantıları içermektedir. Sıcak havada kalabalığın içinde bulunan bireylerin yaşadığı bunalma ve sıkışıklık duygusu ya da yangın veya başka bir felaket anında bireylerin kitlesel olarak yaşadıkları panik durumu gibi hakikaten olumsuz yaşantılardan söz etmek elbette mümkündür.

  Ama diğer taraftan, bir konserde hep birlikte eğlenmekten duyulan coşku, bir futbol maçında birlikte tezahürat ve gösteri yapmanın coşkusu, bir protesto gösterisinde “haklı” bir eylemde diğer insanlarla birlikte yer almanın verdiği haz, bir karnavalın ya da yeni yılın kitlesel kutlanışından duyulan coşku… Tüm bunlar, insana, tek başınayken yakalamayacağı türden heyecanlar yaşatır. Her şey bir yana, kitleler, olumlu ya da olumsuz olsun, ama her zaman toplumsal değişimin baş aktörleri oldukları için önemlidirler. 68′deki özgürlük hareketi, soğuk savaşın ardından heykellerin bir bir yıkılışı, Berlin duvarının ortadan kaldırılması gibi nice tarihsel dönüm noktasında sahnede hep kitleler olmuştur.

  Böylesine renkli ama bir o kadar da karmaşık bir olgu olan kitle, sosyal psikoloji disiplinin başlangıcından bu yana en çok tartışılan konuların başında gelmiştir. Kitle içindeki birey yalnız olduğu durumdakinden farklı mı davranır? Farklı davranırsa, neden? Kitle içindeki birey, davranışları üzerindeki kontrolünü yitirir mi? Kitlenin bireyler üstü bir “zihni” var mıdır? gibi sorular üzerinde odaklanan sosyal psikologlar, kitle davranışının nasıl ortaya çıktığını, kitlede ne tür psikolojik mekanizmaların işlediğini açıklayan kuramlar geliştirmişlerdir. Aşağıda ilk önce kitleye ilişkin ilk kuramsal yaklaşımlar ve daha sonra modern sosyal psikolojideki kuramlar ele alınmıştır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kitle İletişimi Nedir - Kitle İletişimi Hakkında Bilgi
 3. Kitle Davranışı Test Soruları - Aöf Sosyoloji Dersleri
 4. Kitle Davranışı Özet - Aöf Sosyoloji Dersleri
 5. Kitle İletişim Araçlarının Yararları Nelerdir- Kitle İletişim Araçlarının Faydaları
 6. Kitle İletişim Araçlarının İşlevi Neledir- Kitle İletişim Araçlarının İşlevleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri