Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Adananın Kaleleri , Özellikleri Nelerdir Adananın Kaleleri , Özellikleri Hakkında Bilgi Yılan Kale Misis ile Ceyhan arasında , ovaya hâkim bir tepe üzerindedir. İç Anadolu’dan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Adananın Kaleleri, Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Adananın Kaleleri, Özellikleri Nelerdir
  Adananın Kaleleri, Özellikleri Hakkında Bilgi


  Yılan Kale

  Misis ile Ceyhan arasında, ovaya hâkim bir tepe üzerindedir. İç Anadolu’dan gelip Gülek Boğazı yoluyla Adana, Misis, Payas ve Antakya’dan geçen tarihi istila ve kervan yolunun üzerinde bulunan kale, dağ kaleleri zincirinin ilk halkasıdır. Halk arasında “Şahmeran Kalesi” olarak da bilinen kalede Şeyh Meran adlı bir kişinin yılan yetiştirip terbiye ettiği söylentisi yaygındır.

  Dumlu Kalesi

  Ceyhan’ın 17 km. kuzeybatısında Sağkaya bucağının Dumlu (Tumlu) köyünün batısında ve 75 m. kadar yükseklikteki sert kalkerli bir tepe üzerindedir. 12. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Çevresi 800 metredir. Sekiz burçludur. Ovaya bakan doğu (bilgi yelpazesi.net) köşesinde gözetleme kulesi bulunmaktadır. Tek kapısı doğuya bakmaktadır. Kale içerisinde yapı kalıntıları ve sarnıçlar yer almaktadır. Tepe etrafında kaya mezarları görülmektedir.

  Kozan Kalesi ve Manastırı

  Asurlular tarafından yaptırılmıştır. Kozan Kalesi (Sis) tarihi yol üzerinde stratejik yönden önemli bir konumdadır. 9. yüzyılda Abbasilerin, 11. yüzyılda Selçukluların ve daha sonra Haçlıların eline geçmiştir. Her üç yılda bir yapılan vaftiz yağı çıkarma törenleri nedeniyle, Hıristiyan dünyasının önemli merkezlerinden olmuştur.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Adana ilinin iklimi, Adananın iklim özellikleri, Adananın iklimi hakkında bilgi
 3. Amasyanın Kaleleri, Kaya Mezarları, Özellikleri
 4. Adıyamanın Kaleleri, Özellikleri
 5. Adananın neyi meşhur, Adananın nesi meşhur, Adana neleriyle ünlüdür, Adanada ne üretilir,
 6. Adananın Nüfusu, Adananın son nüfus sayımı, Adananın nüfusu kaçtır
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri