Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Diş Plağı Nedir, Diş bakımı , Diş plaklarıyla başa cıkabilme yöntemleri Ağız boşluğumuz nemli ve sıcak olduğu için mikroorganizmalar (bakteri, mantar) yaşar ve şeker ve

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Diş Plağı Nedir, Diş bakımı , Diş plaklarıyla başa cıkabilme yöntemleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Diş Plağı Nedir, Diş bakımı , Diş plaklarıyla başa cıkabilme yöntemleri


  Ağız boşluğumuz nemli ve sıcak olduğu için mikroorganizmalar (bakteri, mantar) yaşar ve şeker ve diğer gıda artıklarıyla beslenirler. Bu mikroorganizmaların bazıları dişler üzerinde ve diş aralarında bir tabaka oluşturur. Ortamda şeker bulunduğu zaman bu bakteriler asit oluştururarak dişi yumuşatırlar ve böylece çürük oluşur. Plak özellikle diş dişeti birleşim yerinde ve dişler arasındaki bölgede oluşur. Yani ulaşılması zor olan bölgelerde oluşur. Plak suyla dişten uzaklaşmaz.


  Tabletle boyama sonucunda ortaya çıkan plak


  Plak nasıl anlaşılır?  Dilinizi dişlerinizin üzerinde gezdirdiğiniz zaman kayganlık hissetmiyorsanız plak var demektir. Plak bakterileri dişetlerinde enfeksiyona neden olabilir, sağlık dişeti asla kanamaz.


  Plağı nasıl önleriz?


  Çok kolay; günlük ağız bakımı yaparak. Plak mekanik oalrak uzaklaştırılmalıdır. Eğer yetersiz fırçalama yapıyorsanız, bir dişhekimine danışın ya da eczanelerden boyama tabletleri alarak nerelerde hata yaptığınıza bakabilirsiniz. Plak giderilme işlemi sırasında florür içeren materyallerin kullanılması meydana gelen hasarın hemen onarılmasını sağlar. Fırçalama sonrasında bakteri miktarı azalır fakat zaman geçmesiyle hemen çoğalmaya başlar.
  Yemekler arasında şekerli gıdaların atıştırılması dişlere zarar verir. Sürekli şeker temini bakterilerin aralıksız beslenmesine ve asit oluşturmalarına neden olur. Bu durumda dişin kendini toparlayacak zamanı olmaz yani remineralize olamaz. Bu nedenle yenilen şeker miktarı değil yenme sıklığı önemlidir. Yemek aralarında ise tükrük yardımıyla diş remineralize olur.


  Gingivitis nedir?


  Dişetlerinin iltihibı (gingivitis) ve dişi çevreleyen dokuların iltihabı (periodontitis) insanlarda en sık rastlanan hastalıklardır. Sağlıklı dişetleri asla kanamaz! Eğer diş fırçalama sırasında dişetleri kanıyorsa bu gingivitisin ilk bulgularından biridir. Bu aşamaya gelinceye kadar; gingivitis ağrısızdır bu nedenle genellikle önemsenmez. Enfekte dişetleri ihmal edildiği zaman diş çevre dokuları da etkilenmeye başlar. Ve en son aşamada artık diş sallanmaya başlar ve diş kaybı meydana gelir.


  Dişetlerinizi kontrol edin.


  Sağlıklı dişetleri: Pembe ve portakal kabuğu gibi bir dokuya sahiptir. Dişler arasında bölge doludur ve dokunmayla kanamaz. Dişler üzerinde plak birikintisi gözlenmez.  Enfekte dişetleri (gingivitis): Hastalıklı dişetleri kırmızı görünür ve kolaylıkla kanar. Dişler üzerinde plak birikintisi bulunur.


  Gingivitis nasıl önlenir?


  Çok kolay, plak dişeti problemlerinin en önemli etkenidir. Biraz çabayla kaldırılabilir. Doğru diş fırçalama tekniği ve uygun malzemelerle kolaylıkla yapılabilir. Dişeti problemi oluştuktan sonra ise artık bir dişhekimine gitme zamanı gelmiş demektir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Diş Bakımı ve Diş Beyazlatma Yöntemleri
 3. Diş gıcırdatma tedavisinde kullanılan gece plağı nedir?
 4. Zor insanlarla başa çıkmanın yolları Nedir Zor insanlarla başa çıkmanın yolları Hakkında
 5. Yalnızlıkla Nasıl Baş Edilir? Yalnızlıkla Başa Çıkmanın Yolları, Yöntemleri, İpuçları ve T
 6. Kombi bakımı ve Tasarruf Yöntemleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri