Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ağrının Geleneksel Yemekleri Ağrının Yöresel Yemekleri Ağrı'nın yöresel yemekleri Ağrı yöresinin en lezzetli yemeği Abdigör Köftesi’dir. Doğubeyazıt'ta yaygın olan bu köfte , içli köfteye benzer.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ağrının Geleneksel Yemekleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ağrının Geleneksel Yemekleri
  Ağrının Yöresel Yemekleri


  Ağrı'nın yöresel yemekleri

  Ağrı yöresinin en lezzetli yemeği Abdigör Köftesi’dir. Doğubeyazıt'ta yaygın olan bu köfte, içli köfteye benzer. Yağsız, sinirsiz, kemiksiz sığır eti, çok az miktarda soğan, bir yumurta ve çeşitli baharatlar kullanılarak yapılır. Taze et, bir tokmak ile taş üzerinde merhem şeklini alıncaya kadar dövülür. Hamur haline gelen et, soğan, yumurtave su katılarak elle çırpılır. Çırpıldıktan sonra bir saat dinlendirilen köfteler pilav üzerinde servise sunulur.

  Ağrı yöresinde hayvancılığın büyük çapta olması sebebiyle et tüketimi oldukça fazladır. Hayvan ürünleri büyük miktarda kullanılmaktadır. Kuzeydoğuda sevimli Balık gölü etrafında balık restoranları ve yerel yemeklerin lezzetle yendiği lokantalar bulunmaktadır.

  Ağrı mutfağında tahıl önemli bir yer tutar. Tahıla dayalı olarak yapılan yemeklerin başlıcaları: Hengel, haşıl, erişte, kuymak, kete, bişi, erdek, hasude, bulgur pilavı, yalancı köfte, ekmek aşı, ayran aşı, halise, çiriş ketesi, murtuğa ve ağızyakan ve deveci çorbası. Haşıl yapılırken ince yarma önce bulamaç şeklinde pişirilir. Sonra ortası havuz gibi açılır ve üzerine tereyağı konur. Çevresine ise sarmısaklı yoğurt gezdirilir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ağrının Yemekleri, Geleneksel, Yöresel Yemek Tarifleri
 3. ingilterenin geleneksel yemekleri, ingilizlerin geleneksel yemekleri
 4. Erzurumun Yemekleri, Erzurum Yöresi Geleneksel yemekleri
 5. Bingölün Yöresel Yemekleri, Geleneksel Bingöl Yemekleri
 6. japonya geleneksel yemekleri, japonların geleneksel yemekleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri