Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

-Haşr (Toplanmak) Haşr , mahlûkatın tekrar dirilip kabirlerinden çıkışından sonra meydana gelecektir. “Muttakileri binek üzerinde ikram ile Rahmâna götürdüğümüz suçluları da yaya ve susuz olarak

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  -Haşr (Toplanmak)ile ilgili konu

  Sponsorlu Bağlantılar
  -Haşr (Toplanmak)
  Haşr, mahlûkatın tekrar dirilip kabirlerinden çıkışından sonra meydana gelecektir.
  “Muttakileri binek üzerinde ikram ile Rahmâna götürdüğümüz suçluları da yaya ve susuz olarak cehenneme sevk ettiğimiz gün...”
  Meryem: 85-86
  Haşr, halkın kendi aralarındaki hakların alınıp verilmesi için mahkemenin kurulacağı yerde toplanmalarıdır. İnsanlar dirildikten sonra Allah meleklere emreder, onlar insanları mahşer yerine getirirler. Onların mahşere getirilirken halleri ilk yaratıldıkları günde olduğu gibi sünnetsiz, çırılçıplak ve yalın ayaktır. Aişe (Radiyallahu Anha)’nın rivayet ettiği hadiste:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Sizler yalın ayak, çırılçıplak ve sünnetsiz olarak haşr olunacaksınız.’ Aişe (Radiyallahu Anha):
  −Ya Rasulallah, insanlar birbirlerine bakarlar, dedim. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  −‘Ya Aişe, durum insanların birbirlerine bakmalarından daha şedit ve çetindir’ buyurdu.”
  Buhari: 6441, Müslim: 2859/56
  İbni Abbas (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bizim aramızda ayağa kalkarak bir hutbe irat etti ve:
  ‘Şüphesiz sizler yalın ayak, çırılçıplak sünnetsiz olarak haşr olunacaksınız’ buyurdu. Sonra:
  “İlk yaratmaya başladığımız gibi onu iade ederiz. Bu üzerimize bir va’ddir, biz bunu mutlaka yapacağız. Enbiyâ: 104 ayetini okudu.”
  Buhari: 3142, Müslim: 2860/58
  a) Amellerin Karşılığının Alınması

  Ahiret gününde herkes işlediği amellerin karşılığını alacak ve hiç kimseye zerre kadar zulmedilmeyecektir. İman edip salih amel işleyenler Allah’ın mağfiret ve cennetini elde edecekler iman etmeyip kötülük işleyenler de Allah’ın gazabı ve cehennemine duçar olacaklardır.
  “O gün Allah onlara hak ettikleri cezayı (karşılığı) tam verir ve onlar da bilirler ki Allah apaçık haktır.”
  Nur: 25
  Ebu Zer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Allahu Teâlâ’dan rivayet ettiği kutsi bir hadiste Allah şöyle buyuruyor:
  ‘Ey kullarım! Bunlar sadece sizin amellerinizdir ki ben onları sizin için sayıyor ve muhafaza ediyorum. Sonra onların karşılığını size noksansız olarak veririm. Bundan dolayı herkim hayır bulursa hemen Allah’a hamd etsin. Herkim de onun gayrı bir şey bulursa sadece kendini levm etsin, ayıplasın’ dedi.”
  Müslim: 2577/55
  b) Kulların Hesaba Çekilmesi

  İnsanlar Rab’lerine arz olunup adil bir şekilde muhakeme ve hesaba çekileceklerdir. Onların lehine ve aleyhine hüccetler ikame edilecektir. Bundan sonra herkes işlediği amellerinin salih veya fasit olduğunu gözüyle görecektir.
  “O gün (hesap için Allah’a) arz olunursunuz. Sizden hiç kimse gizli kalmaz.”
  Hakka: 18
  “Hepsi saf saf Rabb’ine arz olunmuşlardır...”
  Kehf: 48
  “Rabb’ine and olsun ki onların hepsine yaptıklarından soracağız.”
  Hicr: 92
  Adiy bin Hatim (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Sizden her biriyle Allah konuşacaktır. Allah ile kendi arasında tercüman da olmayacaktır. Sonra o kimse bakar fakat önünde hiçbir şey göremez. Sonra önüne bakar, kendisini ateş karşılar. Sizden herkim bir hurma yarısıyla da ateşten korunmaya gücü yeterse bunu yapsın’ buyurdu.”
  Buhari: 6451, Müslim: 1016/66-67, Nesei: 2551-2552 Ahmed: 18274
  Kulların Allah’a arz olmasının ardında, amellerin salih ve fasit olması yönünden ortaya çıkması söz konusudur. Yani herkes dünyada yaptığı amellerini yazılı olarak bulacaktır. Biz buna amel defteri diyoruz. Kullar amellerinden dolayı hesaba çekilirken bu defterler beraberlerinde olacaktır.
  “Her insanın (amel) kuşunu boynuna doladık, kıyamet günü kendisi için açılmış olarak bulacağı bir kitap çıkarırız. Kitabını oku, bu gün nefsin hesaba çekici olarak sana yeter.”
  İsra: 13, 14
  “Kitap (amel defteri) ortaya konmuştur. Onun içindekilerden korkarak suçluların: Vay bize, bu kitaba da ne oluyor ki, ne küçük ne büyük hiç bir şey bırakmıyor; her şeyi sayıp döküyor, dediklerini görürsün. (Onlar) yaptıklarını hazır bulmuşlardır. Rabb’in kimseye zulmetmez.”
  Kehf: 49
  “Kimin kitabı sağından verilirse o kolay bir hesaba çekilecektir ve sevinçli olarak ehline dönecektir. Kimin kitabı da arka tarafından verilirse o ölümü çağıracaktır ve alevli bir ateşe girecektir. Çünkü o (dünyada iken) ailesi arasında çok sevinçli idi. O hiç Rabb’ine dönmeyeceğini zannediyordu. Hayır, (asla zannettiği gibi değildir; bir gün Rabb’ine elbette dönecektir ve) Rabb’i onu görmektedir.”
  İnşikak: 7-15
  “Kitabı sağından verilen: Alın kitabımı okuyun, ben zaten kitabımla karşılaşacağımı umuyordum der. Artık o hoşnut edici bir hayatın içindedir.”
  Hakka: 19-21
  “Kitabı sol tarafından verilen: Keşke bana kitabım verilmeseydi, şu hesabımı hiç bilmemiş olsaydım, keşke ölüm işimi bitirmiş olsaydı der.”
  Hakka: 25-27
  Kulların okuyacağı amel defterleri meleklerin yazdığı kulların dünyada iken işlediği amellerin bulunduğu divandır. Kulların dünyada iken işlediği amelleri yazan meleklere iman etmek de itikada taalluk eden meselelerdendir. Kiramen Kâtibin dediğimiz melekler bizim amellerimizi yazıp muhafaza etmekle görevlidir. Bunun zikri meleklere iman kısmında geçti.
  c) Bundan Sonra Amellerin Tartılması Başlar

  Bu hususta Allahu Teâlâ şöyle buyurmaktadır:
  “Kıyamet günü için adalet terazileri kurarız. Hiç kimseye bir haksızlık edilmez. (İnsanın yaptığı) bir hardal tanesi ağırlığınca olsa da onu getiririz. Hesap gören olarak biz yeteriz.”
  Enbiyâ: 47
  “O gün tartı tam doğrudur. Kimin tartıları ağır gelirse, işte onlar kurtulanlardır. Kimin de tartıları hafif gelirse, işte onlar da ayetlerimize zulmetmesinden dolayı kendilerini zarara sokanlardır.”
  A’raf: 89
  “Herkim zerre ağırlığınca hayır yapmışsa onu görür. Herkim de zerre ağırlığınca şer yapmışsa onu görür.”
  Zilzal: 7, 8
  “Nihayet oraya vardıklarında kulakları, gözleri, derileri yaptıkları ameller hakkında onların aleyhine şahitlik ederler. Derilerine derler ki: ‘Niçin aleyhimize şahitlik ettiniz?’ (Derileri): Her şeyi konuşturan Allah bizi de konuşturdu...”
  Fussilet: 21
  “O gün ağızlarını mühürleriz, elleri bize söyler, ayakları yaptıklarına şahitlik eder.”
  Yâsîn: 65

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Haşr Suresi Kaç Ayettir, Kaçıncı Suredir, Hangi Cüzde, Nerede İndirilmiştir
 3. Haşr Nedir Kısaca, Haşr Ne Demektir
 4. 70 Bin Meleğin Duası, Haşr Suresi, Haşr Suresinin Fazileti, Haşr Suresinin Anlamı, Haşr Su
 5. Her Konu ile ilgili Bilmeceler
 6. Haşr Suresi Ayet 21
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri