Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kabirde Nimet Veya Azap Kabir azabı nedir - Kabir azabı bilgi - Kabir azabı hadis ler "Ölülerinizi defnetmemenizden endişe etmeseydim , Allah ’tan kabir azabını

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kabirde Nimet Veya Azap

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kabirde Nimet Veya Azap
  Kabir azabı nedir - Kabir azabı bilgi - Kabir azabı hadisler  "Ölülerinizi defnetmemenizden endişe etmeseydim,

  Allah’tan kabir azabını size işittirmesini isteyecektim"

  Hadis-i Şerif

  ***

  “Mümin kabrinde yemyeşil bir bahçe içindedir. Ayın on dördü gibi aydınlatılır. “Feinne lehü maişeten danken” âyeti, kâfirlerin kabirde görecekleri azabı bildirir. 99 tinnin yılanı, kâfirleri kıyamete kadar kabrinde sokup azap eder.”[Tirmizi]

  Tekasür suresinin 3. âyetindeki, bu övünmenizin kötü akıbetini İleride bileceksiniz demek, Ölürken demektir. 4. âyetindeki Yine ileride bileceksiniz ise Kabirde demektir. (Celaleyn, Medarik, M.Tezkire-i Kurtubi)

  İmam-ı Nesefi hazretleri buyuruyor ki: Araf suresinin, “Orada yaşayıp, orada öleceksiniz, yine oradan dirilip çıkarılacaksınız” mealindeki 25. âyetindeki Oradadan maksat kabir hayatıdır. (Şeyhzade)

  Hazret-i Âişe, “Ya Resulallah, bu ümmet, kabirde azap görecek, benim gibi zayıfların hâli ne olacak?” diye sual edince, Resulullah efendimiz, İbrahim suresinin, “Allah, iman edenlere, dünya ve ahirette de sabit sözlerinde sebat ihsan eder” mealindeki 27. âyeti okudu. (Bezzar)

  Bu âyette, kabir hayatının hak olduğu, müminlere sabit sözlerinde sebat ihsan edildiği bildiriliyor. (Tefsir-i Celaleyn)

  Resulullah efendimiz, Bedir’de öldürülen kâfirlerin gömüldüğü çukurun başına gelip, ölülerin ve babalarının isimlerini birer birer söyleyerek, “Rabbinizin, size söz verdiğine kavuştunuz mu? Ben, Rabbimin söz verdiği zafere kavuştum” buyurdu. Hazret-i Ömer, “Ya Resulallah, cansız ölülere neden söylüyorsun?” dedi. Resulullah,“Rabbimin hakkı için söylüyorum ki, siz beni onlardan daha iyi işitmezsiniz. Fakat cevap veremezler” buyurdu. (Buhari, Müslim) [Hazret-i Ömer’in ölünün işittiğini bildiği halde böyle sorması, dindeki bir hükmün vesika haline gelmesi içindir.]  Her hadis kitabında kabir hayatı ve azabı bildirilmektedir. Kabir hayatını ve azabını inkâr eden, bütün hadis kitaplarını ve Resulullahı inkâr etmiş olur.

  Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

  “Kabir azabı vardır.” [Buhari]

  “Kabir, ya Cennet bahçesi veya Cehennem çukurudur.” [Tirmizi]

  “Eğer kabre konan kişi mümin ise, Kabri genişletilir. Kıyamette insanlar diriltilinceye kadar kabri hoş kokularla doldurulur. Kabre konan kişi kâfir ise, demirden bir tokmakla başına vurulur. Öyle bir çığlık atar ki, cin ve insanların dışındaki bütün canlılar işitir. Kabri öyle daraltılır ki, kaburga kemikleri birbirine geçer.” [Buhari, Müslim]

  ”Ölünün kemiğini kırmak, onu diri iken kırmak gibidir.” [Ebu Davud, İbni Mace]

  ”Ateş üstüne oturmak, kabir üstüne oturmaktan iyidir.” [Müslim, Nesai, Ebu Davud]

  ”Namaz kılmayanın kabri ateşle doldurulur.” [Kurretül Uyun]

  ”Kâfire kabrinde 99 ejderha kıyamete kadar azap eder.” [Ebu Ya’la, İbni Hibban, Tirmizi]

  “Koğuculuk, kabir azabına sebep olur.” [Beyheki]

  ”Kabir azabının çoğu, üzerine idrar sıçratmaktan olacaktır.” [İbni Mace, Nesai, Hakim, Dare Kutni]

  ”Cuma günü veya gecesi ölen mü’mine kabir azabı olmaz.”[Tirmizi, Ebu Nuaym]

  ”Fisebilillah (Allah yolunda) gözcü olarak vefat eden, kabir azabı görmez.” [İ. Ahmed]

  “Şehid kabir azabından emindir.” [İbni Mace, İ. Ahmed, Beyheki]

  “Sadaka, kabir azabından korur.” [Beyheki]

  “Tebareke suresini okumak kabir azabından korur.” [İbni Mürdeveyh]

  ”İdrardan sakının! Çünkü kabirde ilk hesap bundan olacaktır.”[Taberani]

  ”Allahü teâlâ, bazı kimseleri, insanların ihtiyaçlarını gidermek için yaratmıştır. İnsanlar, ihtiyaçları için onlara başvururlar. İşte bunlar, kabir azabından emindirler.” [Taberani]

  ”Dün gece rüyamda , bir kimseyi kabir sıkarken gördüm. Namazı gelip onu kabir azabından kurtardı.” [Hakim]

  “Cuma gecesi “Fatiha” ve 15 kere “İzâ zülzilet” okuyarak iki rekat namaz kılan, kabir azabından emin olur.” [Deylemi]

  ”Allah’ım, kabir azabından sana sığınıyorum.” [Müslim, Nesai, Hakim, Harâiti]

  ”Kabir azabından Allah’a sığınınız.” [Müslim, İ.Ahmed, İ.Ebi Şeybe]

  ”Gizleyebilseydiniz, kabir azabını işitmeniz için Allah’a dua ederdim.” [Buhari, Müslim, İ. Ahmed, Nesai]

  Peygamber efendimiz, iki kabir yanında durup, “Bunlardan biri idrar sıçramasından sakınmadığı için, diğeri ise, müslümanlar arasında söz taşıdığı için, kabir azabı çekiyorlar” buyurdu. (İbni Mace)

  Peygamber efendimiz bir cenazede, “Ya Rabbi, bunu kabir azabından koru” diye dua etti. (Müslim, Nesai, Tirmizi)

  İmam-ı Birgivi hazretleri, Etfal-ül-müslimin risalesinde, “Bir müminin kabrini ziyaret ederken, Ya Rabbi, Muhammed aleyhisselam hürmetine, buna azap yapma denirse, Allahü teâlâ, kıyamete kadar azabını durdurur” hadis-i şerifini yazmaktadır.

  Karada ve denizde ölene de sual sorulur. Bu da ruhun bedene iade edilmesinden sonra olur. (Nuhbet-ül-leâli s.116, Bidaye s.91)

  Ruh ve beden beraber günah işledikleri için, kabir azabı da, her ikisine birden yapılacaktır. (El-Müstened)

  Eshab-ı kiramdan Abdullah bin Ömer hazretleri, “Yerden boynu zincirli birinin çıktığını, bir adamın bunu dövdüğünü, zincirli adamın yerde kaybolduğunu, böylece toprağa girip çıktığını gördüm” dedi. Resulullah efendimiz, bu zata, “O gördüğün kimse, Ebu Cehil’dir, kıyamete kadar kabrinde böyle azap çeker” buyurdu. (Taberani)

  İmam-ı Süyuti hazretleri buyuruyor ki: Her ölünün ruhu, cesedine, bilmediğimiz bir halde bağlıdır. Ruhların kendi cesetlerine tesir ve tasarruf etmelerine ve kabirde bulunmalarına izin verilmiştir. Ölü kabirde çürüse de, ruhun bedenle olan bağlılığı bozulmaz. (El-mütekaddim)

  Günahları ikisi birlikte işlediği için, yalnız ruha azap yapılması, hikmete ve ilahi adalete uygun değildir. Beden kabirde çürüse de, Allahü teâlânın ilminde vardır. Allahü teâlânın, ölüleri diriltmeye gücü yettiği gibi, bedene de azap yapmaya gücü yeter. Allahü teâlâ her şeye kadirdir, Onun kudretinden şüphe eden kâfirdir. (M. Nasihat)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Rüyada Azap Çekmek
 3. Grup 84 - Azap notası,akoru, Grup 84 - Azap şarkısı nota,akor,tab
 4. Nimet ismi ile ilgili akrostiş şiirler, nimet akrostiş
 5. Nimet ile ilgili sözler, Nimetle ilgili sözler, Nimet ile ilgili özlü sözler, Nimet ile il
 6. Kabirde Sorgu Sual
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri