Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Karain mağarası hakkında Bilgi Karain mağarası Nerededir Karain mağarasının Özellikleri Antalya'nın 27 km. kuzeybatısında ve Katran dağları üzerindedir.Antalya'nın 30 km. kuzeybatısında eski Antalya-Burdur karayoluna 5-6
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Karain mağarası hakkında Bilgi, Karain mağarasının Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Karain mağarası hakkında Bilgi

  Karain mağarası Nerededir
  Karain mağarasının Özellikleri


  Antalya'nın 27 km. kuzeybatısında ve Katran dağları üzerindedir.Antalya'nın 30 km. kuzeybatısında eski Antalya-Burdur karayoluna 5-6 km. uzaklıkta bulunan Yağca Köyü sınırları içinde bulunur.Doğal bir mağaradır. Yapılan arkeolojik kazılarda mağaranın Prehistorik çağlarda (Paleolitik, Mezolitik, Neolitik ve Kalkolitik) insanlarca barınak olarak kullanıldığı anlaşılmıştır. Mağarada iskeletler, yontma ve cilalı taştan aletler, işlenmiş çakmak taşları ve önemli eserler bulunmuştur.

  Türkiye'nin en büyük doğal mağaraları arasında yer alan Karain mağarası, önünde bulunan traverten ovasından 150 m., denizden ise 430-450 m. yüksekliktedir.

  İnsanlık tarihinin başlangıcındaki süreç içinde mağara, alt Yontmataştan başlayarak, orta ve üst Yontmataş evreleri, Neolitik, Kalkolitik, Eski Tunç gibi Protohistorik Çağlarda ve Klasik Çağda insanlar tarafından sürekli bir biçimde iskan edilmiştir. Bunun doğal bir sonucu olarak da yaklaşık 11 m. yi bulan kalın bir kültür dolgusu içermektedir. Ancak mağaranın en uzun süren ve en önemli iskanı Paleolitik (Yontmataş Çağı) ile ilgilidir.

  Klasik dönemlerdeki kullanım daha çok Adak Mağara (tapınak) niteliğinde olup, mağara alnı ve dış duvarları üzerinde Grekçe kitabe ve nişler bulunmaktadır. Karain Mağarasında yapılan kazalarda elde edilen arkeolojik buluntular, Antalya Müzesinde ve mağaranın hemen yakınında bulunan Karain Müzesinde sergilenmektedir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Cumayanı mağarası zonguldak, cumayanı mağarası hakkında bilgi
 3. Ilıksu mağarası zonguldak, ılıksu mağarası hakkında bilgi
 4. Zonguldak inağzı mağarası, inağzı mağarası hakkında bilgi
 5. Hira Mağarası, Hira Mağarasının İçi, Hira Mağarasının Resimleri
 6. Karain Mağarası
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri