Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Amasyanın Kaleleri , Kaya Mezarları , Özellikleri Nedir Amasyanın Kaleleri , Kaya Mezarları , Özellikleri Hakkında Kısaca Özet Bilgiler Amasya Kalesi : Şehrin ve Yeşilırmağın
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 7      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Amasyanın Kaleleri, Kaya Mezarları, Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Amasyanın Kaleleri, Kaya Mezarları, Özellikleri Nedir

  Amasyanın Kaleleri, Kaya Mezarları, Özellikleri Hakkında Kısaca Özet Bilgiler

  Amasya Kalesi: Şehrin ve Yeşilırmağın kuzeyinde bulunan Harşane Dağı adlı dik kayalıklar üzerindedir. Kalenin Belkıs, Saray, Maydonos ve Meydan adlarına dört kapısı, kale içinde Cilanbolu adlı su kuyusu, sarnıç, zindan bulunmaktadır.

  Kaleden 70 m. aşağıda Yeşilırmağa ve kral mezarlarına kadar uzanan MÖ III. yüzyıla ait merdivenli yeraltı yolu, burç ve cami kalıntıları vardır.

  Kral Kaya Mezarları: Amasya Kalesi eteklerinde düz bir duvar misali dikine uzanan kalker kayalara oyularak yapılmış olan 5 adet mezar, yapıları ve mevkileri itibariyle ilk bakışta dikkati çekmektedir.

  Çevreleri oyularak ana blok kayadan tamamen ayrılmışlar ve kaya bloklarına merdivenlerle bağlanmışlardır.

  Vadi içerisinde irili ufaklı toplam 18 adet kaya mezarı bulunmaktadır. Amasya'da doğan ünlü coğrafyacı Strabon'un (MÖ 63-MS 5) verdiği bilgiye göre kaya mezarları Pontus krallarına aittir.

  Aynalı Mağara (Kaya Mezarı): Çevre yolunun Samsun güzergahından sağa ayrılan Ziyaret beldesi yolu üzerinde, şehir merkezine yaklaşık üç kilometre uzaklıktadır. Kral Kaya Mezarlarının en iyi işlenmiş ve tamamlanmış olanıdır.

  Tonoz kısmında 6'sı sağda, 6'sı solda olmak üzere 12 havari tasviri ile kuzey ve güney duvarlarında bir takım kadınlı erkekli figürler, doğu cephesinde ise İsa, Meryem ve Yoannes'ten oluşan bir kompozisyon bulunmaktadır.

  Ferhat Su Kanalı: Kentin su ihtiyacını karşılamak için Helenistik dönemde yapılmış olan su kanalı yaklaşık 75 cm. genişliğinde 18 km. uzunluğundadır. Terazi sistemine göre kanallar oyularak, tünel açılarak bazı yerlerinde duvarlar örülerek inşa edilmiştir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Afyonun Mezarları, Tapınakları, Özellikleri
 3. Adıyamanın Kaleleri, Özellikleri
 4. Lykia Kaya Mezarları'nın özellikleri nelerdir?
 5. Urartu Ölü Gömme Geleneği hakkında bilgi, Urartularda ölü gömme geleneği, Urartu kaya meza
 6. İskilip Kaya Mezarları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri