Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Amasyanın Müzeleri Nelerdir Amasyanın Tarihi Müzeleri Nelerdir Amasyanın Müzeleri Hakkında Kısaca Özet Bilgiler Küçük ama gizemli şehir Amasya’da tarihin izlerine müzelerde rastlamak mümkün. Tarih b
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 9      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Amasyanın Müzeleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Amasyanın Müzeleri Nelerdir
  Amasyanın Tarihi Müzeleri Nelerdir


  Amasyanın Müzeleri Hakkında Kısaca Özet Bilgiler

  Küçük ama gizemli şehir Amasya’da tarihin izlerine müzelerde rastlamak mümkün. Tarih boyunca birçok uygarlık tarafından sarılıp sarmalanmış olan Amasya’da Hitit, Frig, Pers, Pontus, Roma, Selçuklu, İlhanlı ve son olarak Osmanlı’ya dair birçok tarihi esere, yapılan araştırmalar sonucunda ulaşılmış. Bu eserlere göz atmaya ve tarihin serüvenli yolculuğuna çıkmaya ne dersiniz? O halde buyurun Amasya’nın müzelerine…

  Amasya Müzesi

  Giriş: 5 TL
  Müzekart: Geçerli

  1925 yılında kurulan müze; önceleri, az sayıda mevcut olan arkeolojik eserlerin sergilenmesi için açılmış. Sergilenecek teşhirlerin çoğalmasıyla 1977 yılında bugünkü binasına taşınmış ve 1980 yılında da hizmete açılmış.

  Geç Neolitik Çağ, Kalkolitik Çağ, Tunç Çağı, Hitit, Frig, İskit, Pers, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, İlhanlı dönemlerine ve son olarak Osmanlı İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan Amasya’nın tarihi bilgilerinin yanında; sikke, mühür, el yazmaları ve dünyanın sergilenmekte olan tek Müslüman mumyaları da bu müzede görülebilir.

  Hitit, Roma, Bizans, Danişmendliler, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait tarihi taş eserler sergilenmekte. Müzenin ikinci katında 14.yüzyılda Amasya’da hâkimiyet kuran İlhanlılara ait olduğu düşünülen 8 adet mumya bulunuyor.

  Şehzadeler Müzesi

  Giriş: 5 TL
  Müzekart: Geçersiz

  1800'lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen konak; 2007 yılında Amasya Valiliği tarafından restore edilmiş ve 2008 yılında da “Şehzadeler Müzesi” olarak ziyarete açılmış. Müze iki katlı ahşap yapısıyla Safranbolu konaklarını andırıyor.

  Günümüzde müze olarak hizmet veren konağın giriş katında Amasya’da valilik yapmış, ancak tahta oturamamış Çelebi Mehmed, Alaaddin Çelebi, Ahmet Çelebi, Bayezid Çelebi ve Mustafa Çelebi'nin balmumu heykelleri; üst katta ise, Amasya’da valilik yaptıktan sonra Osmanlı tahtına geçip İmparatorluğu yöneten, Yıldırım Bayezid, Çelebi Sultan Mehmed, II. Murad, Fatih Sultan Mehmed, II. Bayezid Han, III. Murad ile Amasya doğumlu olan Yavuz Sultan Selim'in balmumu heykelleri sergileniyor.

  Şerefeddin Sabuncuoğlu Tıp Müzesi

  Giriş: 5 TL
  Müzekart: Geçersiz

  1308 - 1309 yıllarında İlhanlı Hükümdarı Sultan Mehmet Olcaytu ve eşi İldiz Hatun adına yaptırılmıştır. Dikdörtgen planlı, açık avlulu, eyvanlı kenarlarla tonoz örtülü mekanları bulunan tipik Selçuklu Medrese planına sahiptir. Tıp Medresesi olarak kullanılan yapının taç kapısı dönmin taş işlemeciliğini yansıtan detayları göz kamaştırıcıdır.

  Darüşşifa'da tıp eğitimi yapılırken aynı zamanda hastalar tedavi edilmiş, daha sonra akıl ve ruh hastalarının musiki ile tedavi yöntemi uygulanmıştır. 1999 - 2018 ılları arasında Belediye Konservatuarı olarak kullanılmıştır. 2018 yılında Amasya Belediyesi tarafından Şerefeddin Sabuncuoğlu Tıp Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

  Amasya Milli Mücadele Müzesi:

  Osmanlı İmparatorluğu döneminde her zaman önemli bir yere sahip olan Amasya; millî mücadele döneminde de ATATÜRK ve arkadaşlarına ev sahipliği yapmış ve 12 Haziran 1919’da Amasya’ya gelen ATATÜRK; 21–22 Haziran 1919’da, kaleme aldığı “Amasya Genelgesi”ni, bütün ulusa, Saraydüzü Kışla Binası’nda duyurmuş.

  Kışla binasının yakın tarih açısından bu derece önemli bir yere sahip olması; binanın korunması için çabaları da beraberinde getirmiş ama bina zamana yenik düşmüş ve son yaşadığı heyelan sonucunda da tamamen yıkılmış. Binanın aslına uygun olarak yeniden yapılmasına dair, 1997 yılında alınan karar uygulandıktan sonra, 2007 yılında ziyarete açılan müzede; ATATÜRK ile heyet arkadaşlarının balmumu heykelleriyle, o döneme ait silah ve evraklar sergileniyor.

  Maket Amasya Müzesi

  Giriş: 5 TL
  Müzekart: Geçersiz

  Amasya Valiliği tarafından yaptırılan Amasya Maketi Amasya’nın 1914’lü yılları yansıtılmaktadır. Aynı zamanda 1/150 ölçekte olan Mini Amasya şehrin coğrafi dokusunu olduğu gibi yansıtmaktadır.

  İki yılda tamamlanan makette şehrin hem gündüzünü, hem gecesini bütün dinamikleri ile görmek mümkün. Sultan II. Beyazıt Külliyesi içindeki tarihî yapıda yaklaşık 80 metrekarelik bir alanda oluşturulan, çevresiyle birlikte 178 metrekarelik bir alanda sergilenen "Şehri Amasya" maketi, konuklarını ağırlamaktadır. "Şehri Amasya" maketi, özellikleri sebebiyle Türkiye’de ilk olarak gösteriliyor. Maket şehrin 1914’lü yıllarını 1/150 ölçeğinde gece ve gündüzü ile gündelik dinamik hayat tasvirleri ile yansıtan "Şehri Amasya" maketi, dünyada örnekleri vardır ancak Türkiye’de kendi alanında ilk ve tektir. Şehrin tamamının, gündelik hayatla birlikte makette yansıtılmaya çalışılmıştır. Dağı ile taşı ile akan ırmağı ile 1860 adet müstakil ev ve tarihi yapısı ile, 1000'den fazla hareketli ve hareketsiz figürleri ile yaşayan bir şehir oluşturulmuştur.

  Makette gece ve gündüzün yansıtılabilmesi için tonozlu bir sırt üzerinde yaklaşık 2300 adet yıldız ve 1 adet ay oluşturulmuştur, ziyaretçiler maketteki bu sistem ile şehrin 3 dakika gecesini, 9 dakika da gündüzünü görebilmektedirler.
  Bu maket çalışması için ilk etapta lazer tarayıcı yardımı ile şehrin üç boyutlu ölçümleri yapılarak, bilgisayara aktarıldı. Dönem fotoğraflarının da yardımı ile şehrin 1914’lü yıllarda yaşadığı büyük yangın öncesi gündelik hayata ait insan figürleri, Yeşilırmak’ın akışı, su dolapları, tren hareketleri ile gece ve gündüz yaşanıyor. Maket çalışmasında CNC (Bilgisayarlı Nümerik Kontrol) tezgâhlar, ABD’den getirilen özel malzemeler kullanıldı. Konuklara ziyaretçileri sırasında Türkçe ve İngilizce sunum ile fon müzikleri dinletiliyor. 2008 yılında yapımına başlanan ve 2018 yılının mayıs ayında ziyarete açılmıştır.

  Alpaslan Müzesi - Taşova

  Amasya’nın Taşova ilçesinde bulunan ve Alpaslan Belediyesi tarafından 1994 yılında ziyarete açılan bu müzede; Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait arkeolojik ve etnografik eserler ile sikkeler sergileniyor.

  Hazeranlar Konağı

  1865 yılında defterdar Hasan Talat Efendi tarafından, Antik dönem sur duvarları üzerine, bodrum üzeri iki katlı, ahşap ve kerpiç olarak inşa ettirilen, orta sofalı, dört eyvanlı plan tipine sahip, iç avlulu ve dışa kapalı geleneksel Osmanlı konut mimarisinin seçkin örneklerinden olan konak halen etnografya müzesi olarak kullanılmaktadır. 1979 yılında kamulaştırılmış.

  Konakta; aralarında 19. yüzyıl Amasya günlük yaşamını anımsatan giysi, halı, kilim, günlük yaşamda kullanılan mutfak eşyaları ve kadın ziynet eşyalarının da bulunduğu, etnografik eserler sergileniyor. Günümüzde üst katları müze olarak hizmet veren konağın bodrum katı ise, Güzel Sanatlar Galerisi olarak kullanılıyor.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Amasyanın neyi meşhur, Amasyanın nesi meşhur, Amasya Neyi meşhur, Amasyada ne yetişir, Ama
 3. Amasyanın Yöresel Yemekleri,Amasyanın Meşhur Yemekleri,Amasyanın Yöresine ait Yemekler
 4. Amasyanın Tarihi Yerleri hakkında bilgi, Amasya İli Tarihi Yerleri, Amasyanın Tarihi mekan
 5. Amasyanın Nüfusu, Amasyanın son nüfus sayımı, Amasyanın nüfusu kaçtır
 6. Amasyanın İlçeleri - Amasyanın İlçelerinin Haritası
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri