Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ali Şimşir’in Çanakkale Anıları , Hatıraları Çan-Karakoca Köyü'nden 1308(1892) doğumluyum.89 yaşındayım. 1331(1915)de gittim askere.4 senede geldim köye. Anafartalar’da ve Doğuda Rus Cephesinde savaşlara girdim. Mustafa
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ali Şimşir’in Çanakkale Anıları, Hatıraları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ali Şimşir’in Çanakkale Anıları, Hatıraları

  Çan-Karakoca Köyü'nden

  1308(1892) doğumluyum.89 yaşındayım. 1331(1915)de gittim askere.4 senede geldim köye. Anafartalar’da ve Doğuda Rus Cephesinde savaşlara girdim. Mustafa Kemal'i duyardık. Anafartalar’da grup komutanıydı o zaman.

  Tekirdağ'da 68 gün talim gördüm. Hemen cepheye girdim. Eceabat’ın arka tarafına Koca Anafarta’ya gittik.5 ay bulundum cephede İngilizlere karşı. Mevzilerdeydik. Çok harbe girdim, yaralanmadım çok şükür. Piyade askeriydim. Bir zaman kasalı tüfek taşıdım. Sonra mavzer verdiler.

  Gece fedailer çıkardı bizden ve düşmandan. İstihkâmlara bomba atarlardı. Bizim mangada Antalyalı Mustafa Çavuş vardı. Fedai olarak düşman mevzilerine çok bomba attığından, madalya ve beratı vardı."O madalya ve beratı varken nereye gitse Cuma namazı kılınır/'derlerdi.

  4.Kolordu, 12.Fırka ,36.Alay,l.Tabur, 1.Bölükteydim.

  Kolordu Komutanı Ali İhsan Paşa idi. Fırkada Faik Bey, Binbaşı Mahzar Bey vardı. Bizim Yüzbaşımız Rahmi Bey’di. Celil Efendi, Rüştü Efendi, Süleyman Efendi gibi küçük zabitlerimiz vardı. Bizim taburda 2. Bölük Kumandanı Yüzbaşı Ahmet Efendi Ezineli'ydi.

  Çanakkale'den İngiliz kaçtıktan sonra Edirne'ye gittik.4 ay kaldık orada. Sonra geldik İstanbul'a. İstanbul'dan Elazığ'a Palu Kasabası’na, Rus Cephesine gittik.

  Bir kış bekledik. Ruslarla aramızda 800 metre kadar var. Onlar yüksekte, biz düzlükte. Yaza doğru Rus'un içi bozuldu. İsyan çıktı. Elindeki erzak, cephane, silah nesi varsa hepsini Ermeni'ye bıraktı.

  "Bu Türk'ten aldığım toprağı sana bırakıyorum. Van’a hükümet kur.” dedi. Ermen i'ye biz ne yaptık. Ermeni'ye bir tane mevzi tutturmadık. Malazgirt’te, Hınıs’ta Ermeni'ye mevzi tutturmadık. Nereye giderse, biz o Ermeni'nin arkasından gidiyoruz. Atladı İran toprağına, Hoy kasabasını aldık. Dilman’a kaçtı Ermeni. Muhasaraya aldık. Orada çok telâfet verdik Dilman'ı Rumya'yı aldık.9. tümeni yardılar. Ermeniler kaçtılar. Bizi Dilman'a getirdiler. Bir ay dinlendirdiler. O sırada Sultan Reşat öldü. Bize elbise ayakkabı verdiler. Yarılan tümene elbise, ayakkabı yok. Gümrü’nün yanında Kızıl Şakşak derler bir istasyon vardı. Onun yanında bir köydeydik. Oradan aldık teskeremi. Gelirken 1,5 ay Batum'da bekledim. İstanbul’a gelince Selimiye Kışlasında da 1,5 ay bekledim.

  Sultan Reşat ölünce, Vahdettin açıverdi boğazları, harp de bitti, hepsi bitti.

  Bizim fırkamız Burdur firkasıydı. Rus Cephesinde İzzet Paşa geldi. Ali İhsan Paşa’yı Arabistan'a gönderdiler.

  Kuvayi Milliye zamanında bizi askerlik tutmadı. Yaralanmadım, madalyam yok, yaşlılık maaşı alıyorum. Askere gitmeden evlendim.7 ay sonra askere gittim. Ben geldiğimde, köyde bulamadım. Ölmüş.3 kere evlendim. Birincisi Zühbiye ondan bir kız var. İkincisi Emine ondan bir oğlan var. Üçüncüsü şimdi sağ. Yaşıyor. 7 çocuk oldu ondan. Biri öldü.8 tane hayatta çocuğum var. Çocuklarımdan 4’ü İzmir'de oturuyorlar. Biri ilkokul, diğeri de ortaokul öğretmeni.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Osman Kaçmaz’ın Çanakkale Anıları, Hatıraları
 3. Mehmet Oral’ın Çanakkale Anıları, Hatıraları
 4. Halil Koç’un Çanakkale Anıları, Hatıraları
 5. Ali Demirel’in Çanakkale Anıları, Hatıraları
 6. Ahmet Başaran’ın Çanakkale Anıları, Hatıraları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri