Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Mustafa Acar’ın Çanakkale Anıları , Hatıraları Çanakkale-Çınarlı Köyü'nden 1310(1894)doğumluyum.87 yaşındayım. Çantamızı , çıkınımızı toplayıp köyden çıktık gittik askerlik için. İstanbul’da beni Akhisar Torpidosu'na verdiler. Ateşçiydim.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Mustafa Acar’ın Çanakkale Anıları, Hatıraları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Mustafa Acar’ın Çanakkale Anıları, Hatıraları

  Çanakkale-Çınarlı Köyü'nden

  1310(1894)doğumluyum.87 yaşındayım. Çantamızı, çıkınımızı toplayıp köyden çıktık gittik askerlik için. İstanbul’da beni Akhisar Torpidosu'na verdiler. Ateşçiydim. O zaman kömürle çalışıyordu vapurlar filan. Ben Akhisar'da ocağa kömür atardım. Ateşçi askeriydim. Akhisar’ın başında ve kıçında iki tane top vardı. Kahve değirmeni gibi mermileri vardı topların.

  6 sene askerlik sürdü.5 sene Akhisar'da bulundum.

  18 Mart günü düşman donanmasının boğazı zorlamalarını gördüm.Kimisinin batıp kimisinin yanıp geriye gidişlerini de gördüm.

  Çanakkale'de Sevkiyat İskelesi dedikleri bir er vardı. Biz üç muhrip orda demirliydik.

  Akhisar, Kutahya, Yarhişar Muhripleri. Ben sabahleyin nöbetteydim. Düşman zırhlıları mızıka çalarak geliyorlardı. Ortalık gümbür gümbür ötüyordu. Her taraftan toplar atılıyordu. İngiliz, Fransız, İtalya’nın donanması, üçü bir olmuşlar bombardıman yaparak Karanlık limana doğru geldiler. Çok ateş oldu o gün. Çok ateş oldu. Benim bulunduğum yerden bizim Muhripten boğazın her tarafını göremiyordum. Yalnız zırhlıların bazılarının yanıp geri gittiklerini gördüm. Çok zorladı kafir boğazı geçemediler.

  Düşman dış denizden hücuma geçince Barbaros ve Turgut Reis Muhripleri aşırtma ateşi yaparlardı. Dış denizdeki düşman donanması üzerine.

  Bir gün öğle saatlerinde Barbaros Muhribini Marmara'ya gizlice giren bir düşman denizatlısı torpilleyerek batırdı. Biz cepheye erzak filan da çok taşırdık. Çanakkale’den İstanbul'a giderdik. İstanbul’dan cepheye erzak, cephane getirirdik. Bir gün Yavuz'la Midilli Muhbiri boğazdan çıkıp düşman donanmasına bombardımana gitti. Midilli mayına çarpıp batmış. Yavuz da yaralanmış boğazdan içeri girdi. Nara önüne geldi. Yavuz’a bir gün düşman uçaklarından biri saldırdı. Fa kat uçağı Eceabat önlerinde düşürdüler. O gün düşman uçağının yanarak denize düştüğünü gördüm. Yavuz nara önlerinden İstanbul'a gitti. Biz de Yavuz'la beraber İstanbul'a döndük.

  Bandırma'dan Akhisar'a silah ve cephane doldurup Mudanya'ya götürdük.Silahları Kuvayi Milliyeciler teslim aldılar.

  Bir gün, Bandırma Limanında demirliyiz. Beni de Akhisar’dan, Kemal Reis Gambotu'na vermişlerdi.

  Bandırma'dan da silah sesleri geliyor. Şehir de kalabalık süvariler dolaşıyorlar. Bir telaştır gidiyor. Biz gambottayız.

  Gambota Ahmet Bey dedikleri bir adam geldi. Anzavur Ahmet’miş. Öyle dediler. Kaptan bize Karabiga'ya gideceğimizi söyledi. Demir aldık. Yola koyulduk. Gidemedik Karabiga’ya. Yolda ırgat kırıldı.

  İstanbul'a döndük tamir olduk. Üçüncü günü gittik Karabiga'ya.Karabiga'ya yaklaşırken gördüm yolda Aznavurun yeşil bayrak taşıyan süvarilerini.Silahlar atıldı orada.Süvariler dağıldılar ağaçlıkların arasına.Şah İsmail mi neymiş başlarında o zaman.Bizim gemiden top ve mermi istedi.Haber yollamış.Yoktu ki bizde ne top,ne mermi Kemal Reis gabbotuna doluştu bir sürü insan Karabiga'dan... Aznavurcularmış yolda sordum” Nedir bu iş?” diye iki kişiye.

  -Hepten yakıyorlar geçtikleri yerleri bey dediler.

  Götürdük..İstanbul'a,silkeleyiverdik onları.

  Biz askeriz. Nereye git derlerse oraya gideceksin... Mecbursun.

  Anadolu harbi olurken Marmara'da karakol görevi yaptık. Yerli gavurlar, Türkler’e eziyet etmesin, bir fenalık yapmasınlar diye.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Mustafa Aksoy’un Çanakkale Anıları, Hatıraları
 3. Halil Koç’un Çanakkale Anıları, Hatıraları
 4. Apti Topal’ın Çanakkale Anıları, Hatıraları
 5. Ali Şimşir’in Çanakkale Anıları, Hatıraları
 6. Ali Demirel’in Çanakkale Anıları, Hatıraları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri