Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ankaranın Adı Nereden Geliyor Ankara Adını Nereden Almıştır Ankara İsmi Nereden Gelmiştir Ankara'nın anlamı nedir , Ankara ismi nereden gelmiştir Ankara adıyla ilgili olarak “kaynaklara
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 8      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ankara'nın anlamı nedir,Ankara ismi nereden gelmiştir, Ankaranın Adı Nereden Geliyor

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankaranın Adı Nereden Geliyor

  Ankara Adını Nereden Almıştır
  Ankara İsmi Nereden Gelmiştir
  Ankara'nın anlamı nedir,Ankara ismi nereden gelmiştir

  Ankara adıyla ilgili olarak “kaynaklara dayalı” kesin bir tespit yoktur. Bununla beraber bazı eskiçağ efsaneleri ve rivayetler şehrin adının geldiği noktayla ilgili fikir vermektedir.

  1.Tespit

  Frigya Kralı Midas’ın bir deniz çapası [Anker] bulduğu yerde bu şehri ilk defa kurmasıyla şehir de adını Anker kelimesi olarak almıştır. Grek müverrihi Pausanıas, söz konusu çapanın kendi zamanında (M.Ö II. Yüzyıl) Jupiter mabedinde muhafaza edildiğini yazmaktadır. Roma hakimiyeti dönemine ait bazı sikke ve madalyonlarda gemi çapasının Ankara şehrinin arması gibi kullanıldığı görülmektedir. Bu tarihi görüşlerin yanı sıra şehrin adının Grekçe Agheridha (koruk) , Anguri (salatalık) kelimesiyle ilgili olduğu söylenmektedir.

  2.Tespit

  Frigçe “Ankas” kelimesidir. Karışık anlamına gelen bu kelimeye “kayalık, dar boğaz” manaları da verilmektedir. Bir vadi yanında kurulmuş olan Ankara şehrinin fiziki görünümü bu adlandırmaya uygun düşmektedir.
  İlkçağda Anadolu’da ilk güçlü devleti kuran Hititlerin Orta Anadolu’da kurdukları “Ankuwa” şehrinin de şimdiki Ankara şehrinin yerinde kurulmuş olabileceği mümkündür. Dolayısıyla Ankara ismine yakın fonetiğin Hititler döneminde de varlığı dikkat çekicidir.
  Türk-İslam kaynaklarında şehrin adı Farsça “Engü” (üzüm) kelimesine bağlanmış bir başka deyişle, şehir kalesinin “angarya” ile yaptırıldığı için şehre böyle bir ad verildiği ifade edilmektedir. Eski Arap coğrafyacıları da ekseriyetle şehirden Ankara olarak söz etmektedirler.
  Selçuklular döneminde şehrin adı Engürü, Enguriye, Engure ve Ankara olarak geçmektedir. Aynı döneme ait Batılı kaynaklarda Angora, Angurie şeklinde geçer. Osmanlı kaynaklarında ise; Engürü ve Ankara ismi kullanılmıştır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kırklareli il ismi nereden geliyor, kırklareli adını nerden almıştır,kırklareli ismi nered
 3. Çanakkale il ismi nereden geliyor, çanakkale ismi nereden gelmiştir,çanakkale adını nerede
 4. Bursa il ismi nereden geliyor, bursanın ismi nereden gelir,bursanın adı nerden gelir,bursa
 5. Balıkesir il ismi nereden geliyor, balıkesir ismi nereden gelmiştir,balıkesir ismini nered
 6. Manisa il ismi nereden geliyor, manisa ismi nereden gelmiştir,manisa adı nerden gelmiştir,
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri