Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Saman Altından Su Yürütmek Atasözünün Hikayesi , Ortaya çıkışı Vaktiyle köyün birinde ahalinin tarlaları ve meyve sebze bahçelerini suladığı bir su kaynağı varmış. Bu kaynak
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Saman Altından Su Yürütmek Atasözünün Hikayesi, Ortaya çıkışı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Saman Altından Su Yürütmek Atasözünün Hikayesi, Ortaya çıkışı
  Vaktiyle köyün birinde ahalinin tarlaları ve meyve sebze bahçelerini suladığı bir su kaynağı varmış. Bu kaynak köyün ortak malıymış. Civarda başkaca su kaynağı olmadığından bütün köylü arazisini bu kaynaktan nöbetleşe sıra ile sularmış.

  Kimin ne vakit, ne kadar su kullanacağı belliymiş ve herkes kendi sırasını takip eder, komşularının hakkına da saygı gösterirmiş.

  Ancak her köyde olduğu gibi bu köyde de açıkgöz bir adam varmış. Sebze bahçesi su kaynağının hemen yakınında bulunan bu adam,herkes gibi sırası geldiğinde gider, kaynaktan suyunu alırmış ama bununla yetinmeyip kaynak ile bahçesi arasına gizli bir su yolu kazmış.Kimseler farketmesin diye de su yolunun üzerini taşla tahtayla kapatıp üstüne de saman balyaları yığmış. Su , diğer vakitlerde bu saman altından aka aka açıkgözün tarlasına kadar gidermiş.

  Yaz ortasında herkesin tarlası susuzluktan yanıp kavrulurken, onun ki fidanların boy üstüne boy attıkları, yemyeşil bir halde olurmuş.Üstelik bostanın ortasındaki sulama havuzu da, her zaman silme doluymuş.

  Köylüler "Bu işin içinde bir iş var" diyerek araştırmışlar ve kısa bir süre sonra da bu uyanığın saman altından su yürüttüğünü farketmişler.

  Bu deyim "gizlice iş görmek,kimselere farkettirmeden işler çevirmek"anlamında kullanılır....

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Tencere Yuvarlandı ,kapağını Buldu Atasözünün Hikayesi, Ortaya çıkışı
 3. Parayı Veren Düdüğü çalar Atasözünün Hikayesi, Ortaya çıkışı
 4. Lafla Peynir Gemisi Yürümez Atasözünün Hikayesi, Ortaya çıkışı
 5. Atı Alan üsküdar'ı Geçti. Atasözünün Hikayesi, Ortaya çıkışı
 6. saman altından su yürütmek deyiminin anlamı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  İnsanlar saklı gizli işler yaparak buna bir de kılıf bulabilirler.Bir de asıl yapmak istedikleri işleri gizli yaparak bunu sanki yapmıyormuş gibi görünmelerine saman altından su yürütme olarak adlandırılmaktadır. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri