Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ata sözler i ve Deyimler Ata sözler i ve deyimlerin birbirleriyle ortak ve birbirinden ayrılan bazı özellikleri vardır. Birbirleriyle ortak olan en önemli özellikleri ,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  AtasözLeri ve DeyimLer

  Sponsorlu Bağlantılar


  Atasözleri ve Deyimler


  Atasözleri ve deyimlerin birbirleriyle ortak ve birbirinden ayrılan bazı özellikleri vardır. Birbirleriyle ortak olan en önemli özellikleri, her ikisinin de toplum tarafından ortak olarak benimsenen ve kullanılan kalıplaşmış sözler olmalarıdır. Genellikle bu ortak özelliklerinden dolayı atasözleri ve deyimler birbirine karıştırılır. Oysa her ikisini birbirinden ayıran bazı önemli özellikler vardır:

  Öğüt ve Yargı

  Deyimler bir anlatım biçimidir. Bir kavramı en güzel, en etkili biçimde anlatmayı amaçlar. Bu nedenle de deyimlerde, atasözlerinde olduğu gibi bir öğüt verme ya da bilgece sözler söyleme çabası yoktur. Attan inip eşeğe binmek, etekleri zil çalmak, ok yaydan çıkmak, bin dereden su getirmek gibi deyimlerde herhangi bir öğüt veya yargı yoktur. Ancak, "Ağaç yaşken eğilir", "Ne ekersen onu biçersin" gibi atasözlerinde hem öğüt hem de yargı vardır. Deyimlerde ise genelde öğüt ve yargı bulunmaz. Atasözleri ile deyimleri birbirinden ayıran en önemli özellik budur.

  Cümle Biçimindeki Atasözleri ve Deyimler

  Bazı deyimler cümle biçimindedir. Cümle biçiminde olan bu deyimlerde yargı vardır. Bu nedenle atasözleri ile karıştırılabilir. Dağ fare doğurdu. / Delik büyük, yama küçük./ Yorgan gitti, kavga bitti. / Tencere yuvarlanmış, kapağını bulmuş. gibi deyimlerde de yargı vardır, ama öğüt yoktur. Atasözleri ve deyimler arasındaki bir fark da değimlerin "öğüt" vermemesidir.

  Atasözlerini Deyim Olarak Kullanma

  Birçok atasözü deyim olarak da kullanılır. Ancak deyimler genelde atasözü olarak kullanılmazlar. "Ne ekersen onu biçersin." atasözü bir konuşma ya da yazıda "Hamdi ektiğini biçti." şeklinde kullanıldığında deyim haline dönüşür.

  Örnek:

  Ayağını yorganına göre uzat. (atasözü) → Ayağını yorganına göre uzatmak (deyim)
  Doğmadık çocuğa don biçilmez. (atasözü) → Doğmadık çocuğa don biçmek (deyim)
  İtle yatan, bitle kalkar. (atasözü) → İtle yatıp bitle kalkmak (deyim)
  Aman diyene kılıç kalkmaz. (atasözü) → Aman diyene kılıç kaldırmak (deyim)

  Atasözlerinin çoğu bir anlatım biçimine dönüştüğü zaman deyim olur.

  Örnek:

  Recep, ayağını yorganına göre uzatmadığı için iflas etti.
  Otu çekip, köküne bakmadan, yani adamın ailesini iyice araştırmadan evlenirsen pişman olabilirsin.

  Hem Atasözü Hem Deyim Olarak Kullanılan Sözler

  Bazı sözler hem atasözü hem de deyim özelliği taşır. Ancak bunların sayıları oldukça azdır. Aşağıda örnek olarak verilen sözler öğüt olarak kullanıldıklarında atasözü, konuşma biçimi olarak kullanıldıklarında deyim olur:

  Üzümünü ye, bağını sorma.
  Sen ağa ben ağa, bu ineği kim sağa?
  Çamsakızı çoban armağanı.
  Atın ölümü arpadan olsun.

  Atasözü ve Deyimlerde Eylem Çekimi

  Deyimler genellikle büyük eylem çekimlerine girer. Bu bakımdan atasözlerine nazaran çok daha fazla esneklik gösterirler. Oysa atasözlerinde bu esneklik yoktur. Atasözleri genellikle şimdiki zaman, belirli geçmiş zaman ve gelecek zaman kipiyle kurulurlar.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Davul ile ilgili Deyimler-Atasözleri
 3. Su İle İlgili Atasözleri Ve Deyimler
 4. Açıklamalı Atasözleri ve Deyimler
 5. Düşle ilgili atasözleri, Rüya ile ilgili atasözleri, deyimler, özlü sözler
 6. ömür ile ilgili atasözleri deyimler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Atasözleri insanların başlarına gelen bazı olay ve ders verici fiillerin olması neticesinde ortaya çıkmıştır.Bu atasözlerinin anonim olması ve aradan belli bir zaman geçmesi bu sözlerin haklılığını ortaya koymakla beraber aynı zamanda bizleri koruma görevi de yapmaktadır. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri