Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Daktilonun İcadı El yazısını matbaalardakine benzer usulde basılmış harflerle değiştirebilen makine” , yani daktilo için ilk patent , İngiltere’de Kraliçe Anne tarafından 1714′te İngiliz su

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Daktilonun İcadı İle İlgili Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Daktilonun İcadı

  El yazısını matbaalardakine benzer usulde basılmış harflerle değiştirebilen makine”, yani daktilo için ilk patent, İngiltere’de Kraliçe Anne tarafından 1714′te İngiliz su mühendisi Henry Mill’e verildi, ama Mill bu buluşunu hayata geçirmedi. Böylece daktilonun icadı 1808′de Pellegrino Turri’ye (adı farklı biçimlerde kaydedilmiştir) kalmış oldu. Turri, bu daktiloyu görme engelli dostu Kontes Carolina Fantoni’nin kolay yazı yazabilmesi için icat etmişti. 1808 ile 1810 yılları arasında Kontes’in, Turri’nin daktilosuyla yazmış olduğu 16 mektup ve 1 deneme, bugün Reggio’da (İtalya) korunmaktadır.
  Turri’nin makinesinde her harfin doğrudan kağıt üzerine basılmasını sağlayan minik tokaçlar olduğu anlaşılıyor. Hepsi aynı noktaya vuruş yapabilen harf çubuklarını da büyük olasılıkla ilk kez Xavier Progin icat etti, patentini 1833′te aldı. Çok sayıda üretilen ilk daktiloyu ise bir papaz olan Malling Hansen (Danimarka) 1865′te icat etti. Bu daktilo ilk kez 1870′te üretildi ve skrivekugle (yazar top) adıyla piyasaya sürüldü. Hansen’in skrivekugle’si büyük başarı sağladı ve tüm dünyada satıldı, ama tüm daktiloların standart tasarımına dönüşmedi.
  1867′de gazeteci ve editör Christopher Latham Sholes, Carlos Gidden ve Samuel Soule’yle birlikte, John Pratt’in fikrini geliştirdi ve yazı makinesi için patent başvurusu yaptı. Sholes, 1871′de bununla ilgili yenilikler için patent aldı ve bugün tüm dünyada kullanılan “Q” klavyeli ilk daktiloyuicat etti. (Çağdaş daktilo ve bilgisayar klavyelerinin öncüsüdür.) Mart 1873′te Sholes ile iş ortağı James Densmore şirketiyle anlaşma imzaladı; bu isim 1876′da değiştirildiyse de Sholes’ın makinesi Remington No. 1 olarak ününü korudu.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Buzdolabının İcadı İle İlgili Bilgi
 3. Radyonun İcadı İle İlgili Bilgi
 4. Elektrik İcadı İle İlgili Bilgi
 5. Mikroskop İcadı İle İlgili Bilgi
 6. Cd’ nin İcadı İle İlgili Bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri