Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Matbaayı Kim İcat Etti? Hakkında Bilgi Tarih kaynakları M. Ö. 5. yüzyılda Yunanistan'da daha sonra Roma ve Doğu uygarlıklarında kitapçılığın bilindiğini belirtmektedirler. Bu kitaplar bir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Matbaayı Kim İcat Etti? Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Matbaayı Kim İcat Etti? Hakkında Bilgi

  Tarih kaynakları M. Ö. 5. yüzyılda Yunanistan'da daha sonra Roma ve Doğu uygarlıklarında kitapçılığın bilindiğini belirtmektedirler. Bu kitaplar bir kişi metni okurken çok sayıda kölenin elle yazarak ayrı ayrı nüshalar hazırlaması şeklinde çoğaltılıyordu. Yazma kitapların en eski tarihlisi ve eski Mısır mezarlarında bulunan cenaze törenlerine ilişkin yazıların yazıldığı papirüs M. Ö. 4. yüzyıla kadar kullanılmış daha sonraları bunun yerini parşömen almıştır. Manastırlarda yaygın ölçüde kullanılan parşömen çok pahalıydı. Parşömen üzerine yazılmış kitaplar daha da pahalıya satılıyor bunlardan ancak rahipler ve varlıklı kişiler yararlanıyorlardı.
  10. yüzyılda Çinliler tahtaya oyulmuş resim ve yazıları ipeğe basarak çoğaltma tekniğini uyguladılar. Sonraları kalıp olarak pişirilmiş kil tabakaları kullanıldı.Dünya tarihinde ilk gazete 12. yüzyılda Pekin'de ipek üzerine basılan bir gazeteydi. Buna karşılık Avrupalılar daha geri kalmış durumdaydılar. Elle yazarak çoğaltma tekniği 15. yüzyıla kadar devam etti. Okuma yazma bilenlerin artması yeni buluşlar feodal baskıların yer yer gevşeyip çözülmesi ve insanların dünyaya bakışlarında dünya görüşlerinde daha geniş ufuklar açılması kitap okuyanların okumak isteyenlerin de çoğalmasına sebep oldu.
  Almanya'nın Mainz şehrinde dökümcülük yapan Gutenberg 1438 yılında iki Almanla bir basın işleri ortaklığı kurduğunda yukarda belirtilen gerçeğin farkındaydı. En büyük emeli basım işini daha kolay ve daha ucuz yapacak bir tasarıyı gerçekleştirmekti. Aklını bu doğrultuda çalıştırırken Çinlilerin çok eskiden beri tek tek harflerle yazı dizdiklerini bilmiyordu. Çalışmalarını gitgide yoğunlaştırarak ortaklık ettiği iki Almanla bir baskı makinesi yapmayı başardı. Önce yazı dizimi için demirden harfler dökmüştü. Demir harfler parşömeni ezip deldiler. Bunun üzerine kurşun dökümlü harfler hazırladı. Aslında tahtadan bir pres olan baskı makinesinde ilk baskıyı yaptı. 1444 yılında bir basımevi kurdu. 1446da Latince dilbilgisi konulu ilk kitabı bastı yayınladı. İlk baskı makinesi saatte ancak 60 tabaka kağıda baskı yapabiliyordu. Latince dilbilgisi kitabının ardından bir takvim bir de şiir kitabı bastı. Ancak Gutenberg'in cadı başlangıçta hakkı olan ilgiyle karşılanmadı. Altı yıl süren bir çalışma sonucu 1282 sayfalık İncil'in satışı borçlarını karşılamağa bile yetmemişti.Bu borçlar dolayısıyla baskı makinesi ve harf kalıplarına haciz kondu. Gutenberg yılmamıştı. Birkaç yıllık bir çalışmadan sonra daha küçük bir makine yaptı ama gene başarı sağlayamadı. İcadı tam anlamıyla değerlendirilmediği için bütün ömrünü sıkıntıyla geçirdi.
  Gutenberg'in hayatının son yıllarında Hollanda Almanya ve Fransa'da yeni baskı makineleri yapıldı. Tez zamanda matbaacılık Avrupa'ya yayıldı. Tahta baskı makinesi 18. yüzyıla kadar kullanıldı ve bu yüzyıl içinde bir Fransız demirden baskı makinesi yapımını gerçekleştirdi. Makinenin baskı hızı da artmıştı. Artık saatte 200 tabaka kağıt basıyordu.
  Kazanç sağlayamasa bile Gutenberg'in büyük amacı gerçekleşmişinsanlık için çok değerli buluşu yaygın ölçüde kullanılmaya başlamıştı.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İlk Teleskopu Kim İcat Etti
 3. İnternet Teknolojisini kim icat etti İnterneti Kim İcat Etti
 4. Sandviç İcadı Sandviç Kim İcat Etti, Sandviç nezaman icad edildi, sandviçin icadı, sandviç
 5. Davul Nedir - Davulu Kim İcat Etti
 6. Kibriti Kim İcat Etti - Kibriti Kim İcatın Hakkında
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri