Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Bingöl İli Yemekleri , Bingöl İli Yöresel Yemekleri , Bingölün yöresel Yemekleri , Bingöl yemekleri Bingöl Yöresel Yemekleri Yöre ürünlerine dayanan Bingöl mutfağında yemeklerin çoğu
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bingölün Yemekleri, Bingölün kültürel Yemekleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Bingöl İli Yemekleri,Bingöl İli Yöresel Yemekleri ,Bingölün yöresel Yemekleri,Bingöl yemekleri


  Bingöl Yöresel Yemekleri
  Yöre ürünlerine dayanan Bingöl mutfağında yemeklerin çoğu bulgur ayran süt et çökelek ve yenilebilir bitkilerden yapılmaktadır. Çorba bulgur pilavı ve daha ziyade hamura dayalı olarak yapılan gömme sirın tutmaç keşkek gibi yemekler en çok yapılan yemek türlerindendir. Halkın büyük bir kısmı kırsal kesimde yaşadığı için tarımsal ürünlerden ve ona bağlı olarak hayvansal ürünlerden istifade ederek beslenme ihtiyacını karşılamaktadır. Bunların dışında sebzeli yemekler tatlılar turşular ve kahvaltılık ürünlerde yöre mutfağına zenginlin ve çeşitlilik katan diğer besin maddeleridir.

  Pek çok yörede olduğu gibi Bingöl yöresinde de yaz ve kış mevsiminde yenilen yemekler farklılık göstermektedir. Yazları sebzeli; kışları ise etli ve kurutulmuş sebzelerden yapılan yemekler ile hamur işi yemekler rağbet görmektedir. Yine yemekler sabah öğlen ve akşam öğünlerinde de farklılık arz ederler. Şehir merkezinde kahvaltıda çay süt çökelek peynir tereyağı zeytin ve benzeri yenildiği gibi mercimek ve ezogelin yayla çorbalarına da rağbet edilmektedir. Öğle ve akşam yemekleri de daha ziyade bulgurlu hamurlu etli ve sebzeli yemeklerdir. Özellikle akşam yemekleri erkeklerin eve geldiği en kalabalık öğün olduğu için günün en iyi hazırlanan yemekleridir. Ayrıca bazı özel günlerde ve durumlarda (bayram mevlit taziye ramazan ayı orucu) yemekler daha özene bezene yapılır. Diğer yörelerde olduğu gibi en seçkin ve en leziz yemek pişirilir. Etli sebzeli yemekler çorbalar turşular içecekler ve tatlılar hazırlanır.

  Yöre mutfağında dikkati çeken bir başka özellikte pişirilen ekmeklerdir. Fabrika ekmeğinin yanında halk mümkün mertebe yörede tandır veya sacda pişirilen ekmeğe yönelmektedir. Birçok aile kendi yaptıkları ekmeği tüketmektedirler. Bu hususa şehir merkezlerinde de rastlamak mümkündür. Bingöl ve köylerinde ekmek ağırlıklı olarak buğday unundan yapıldığı gibi mısır ve darı unundan da yapılmaktadır. Köylerde halkın “ nun kuryek “ tabir ettiği ekmek ayrı bir tada sahip olup çevrede çok sevilen bir ekmek çeşididir. Bingöl yemekleri çorbalar pilavlar sebzeli ve yenilebilir bitkilerden yapılan yemekler hamura dayalı yemeklerdir. Salatalar tatlılar ve turşular gibi çok yönlü bir çeşitliliğe sahiptir. Tatlılar arasında Bingöl burma kadayıfı ve diğer kadayıf çeşitleri meşhur olup ayrı bir lezzete sahiptir.

  Köfteler: İçli köfte sulu köfte yoğurtlu köfte kuru köfte kabak köftesi yumurtalı köfte ayranlı köfte kızartma köfte gıldırık köfte çiğ köfte.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Şırnakın Yemekleri, Şırnağın Kültürel Yemekleri
 3. Bingölün Yöresel Yemekleri, Geleneksel Bingöl Yemekleri
 4. Bingölün neyi meşhur, Bingölün nesi meşhur
 5. Bilecik in Yemekleri, Bilecik Yemekleri,Bilecik ili yöresel Yemekler,Bileciğin kültürel ye
 6. Bingölün İlçeleri - Bingölün İlçelerinin Haritası
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri