Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Feriha Sanerk Kimdir ( İlk Kadın Emniyet Müdürü) Feriha Sanerk , cumhuriyetin ilan edildiği yıl İzmir'de dünyaya gelmiş. Sayıştay denetçisi babasının görevi sebebiyle Ankara'da okumuş.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Feriha Sanerk Kimdir Hayatı Biyografi ( İlk Kadın Emniyet Müdürü)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Feriha Sanerk Kimdir ( İlk Kadın Emniyet Müdürü)
  Feriha Sanerk, cumhuriyetin ilan edildiği yıl İzmir'de dünyaya gelmiş. Sayıştay denetçisi babasının görevi sebebiyle Ankara'da okumuş. Kaymakamlık hayali sebebiyle Mülkiye'ye (Siyasal Bilgiler Fakültesi) girmiş. Okuldaki başarısıyla öne çıkan Sanerk, dönemin Başbakanı Şükrü Saraçoğlu'nun dikkatini çekmiş: "Saraçoğlu da mülkiye mezunuydu. Bizi ziyarete gelirdi. Ben kendisinden çekinir, yanına gidemezdim. O da beni yanına çağırıp (seni kaymakam yapacağım) derdi. Beraber maç izlerdik. Ancak, hükümet düşünce benim kaymakamlık işim yattı."  Feriha Sanerk görev yaptığı yıllarda yabancı basına da konu olmuş. Bir İngiliz gazetesi, Türkiye'nin ilk kadın emniyet müdürünün hikayesini okurlarına aktarmış. 30 yıl görev yaptıktan sonra 1974 yılında emekli olan Sanerk, hareketli bir yaşama alıştığı için evde kalmaktan sıkılıyor. Torunlarıyla ilgilenen Sanerk, resim yaparak zaman geçiriyor. Feriha Hanım'ın viyolonsel sanatçısı kızı Rezzan Canca ise disiplin sebebiyle babasından çok annelerinden çekindiklerini aktarıyor.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Lale Aytaman kimdir hayatı biyografi (ilk kadın vali)
 3. Hypatia Kimdir hayatı biyografi (ilk kadın matematikçi)
 4. Marie Curie kimdir hayatı biyografi (ilk kadın kimyager)
 5. Özlem Bozkurt kimdir hayatı biyografi (ilk kadın kaymakam)
 6. Hypatia Kimdir Hayatı Biyografi (ilk kadın filozof)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri