Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Bese Anuş kimdir hayatı biyogafi (ilk kadın gerilla) Bese geleneği 1938'den sonra Bese Anuş'la sürdü. Kürt özgülük mücadelesindeki ilk kadın gerilla Bese Anuş , sadece
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bese Anuş kimdir hayatı biyogafi (ilk kadın gerilla)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Bese Anuş kimdir hayatı biyogafi (ilk kadın gerilla)

  Bese geleneği 1938'den sonra Bese Anuş'la sürdü.

  Kürt özgülük mücadelesindeki ilk kadın gerilla Bese Anuş, sadece Kürt kadın gerilla hareketi için değil, aynı zamanda yakın Kürt tarihinin de unutulmayan isimlerinden. Kürtlüğün yasak, kadınların söz hakkının da olmadığı bir dönemde Kürt kadınını ilk örgütleyenlerden Anuş, 1981 yılında Türk ordusuyla girdiği çatışmada yaşamını yitirdi. Arkadaşları yıllar sonra onu anlattı…

  Bese Anuş, 1961 yılında Maraş’ın Pazarcık İlçesi'nin Esmapuru Köyü'nde dünya geldi. Ekonomik durumu orta halli olan ailesi, Bese daha henüz küçük bir çocukken Pazarcık’a yerleşti. Kız çocuklarının fazla okuma şansının olmadığı o dönemlerde Bese Anuş, ortaokul bire kadar okuyabildi.

  Genç yaşta evlenir, fakat sorumluluklarından vazgeçmez, birçok işte çalıştıktan sonra terzilik yapmaya başlar. Bese Anuş’un gençlik yılları Türkiye ve dünyada fırtınaların koptuğu yıllara denk gelir. Bese Anuş için kadın olmak, Kürt olmak ve Alevi olmak çelişkilerini daha da derinleştirir. 1970’lerde Kürt Özgürlük Hareketi’ne ilk ev sahipliği yapan bölgelerden biri olan Pazarcık’ta sağ-sol, Alevi-Sunni, Kürt-Türk çatışmaları zirveye çıkmıştı.

  İşte bu çelişkiler ve etrafındaki çatışmalar Bese’yi çok kısa bir süre içerisinde, 1978 yılında Kürdistan’da gelişen gençlik hareketlerinden PKK ile tanışmasına götürür. Halk arasında ise Apocular olarak bilinirlerdi. PKK’nin kuruluşuna giden süreçte Bese Anuş; köy köy gezerek insanları aydınlatmaya, kendi kimliklerine sahip çıkmaları için örgütleme yapanlardan biridir.

  KADINLARI İLK O ÖRGÜTLEDİ…

  Özellikle kadınlar arasında çalışma yürüten Bese Anuş, kısa bir sürede bölgede tanınır ve örnek olan gösterilenlerden biri olur. Hele çalışmalarda gösterdiği fedakarlığı herkes tarafından görülür. Bu da Bese Anuş’u daha da tanınan biri haline getirir. Apocular ise kısa bir sürede Pazarcık ve Kürdistan’ın birçok yerinde etkili olmaya başlar. 12 Eylül askeri darbesinin başlamasıyla diğer hareketler gibi Apocular’a da devlet sert şekilde yönelir.

  Kolluk kuvvetlerinin aradığı isimler arasında Bese Anuş da vardır ve bu yüzden kırsala çıkmak zorunda kalır. Dağlarda ise zorlanmayan Bese, çalışmalarındaki özveri kırsalda da gösterir. Yaşça arkadaşlarından büyük olduğu için yoldaşlarına daha bir şefkatle yaklaşan Bese Anuş, kendi tecrübelerini de aktarmayı ihmal etmez.

  O günlerde onunla birlikte dağda olan bir gerilla onunla ilk karşılaştığı anı şöyle anlatıyor: “Sabaha karşı dörtte Bese arkadaşı ilk kez sığınakta gördüm. Yaş olarak benden büyüktü, gelip bana sarıldı. Gözlerinin büyüklüğü dikkatimi çok çekmişti. Çok güzeldi. O an çok cana yakın olduğunu düşündüm.”

  ‘DAĞI GÜZELLEŞTİRELİM…’

  Bese Anuş, şehir hayatında olduğu gibi gerillada da disiplinli ve programlı hareket eder. Özellikle gerillanın güvenliği konularında hassas yaklaşır ve gittiği köylere nöbetçisiz girmemeyi bir ilke haline getirir. Bu özelliğini başka bir arkadaşı şöyle anlatıyor:

  “Bese’nin yaşama hâkimiyetinden çok etkilenmiştim. Yeni olmasına rağmen yaşamla kurduğu ilişki eski bir arkadaş gibiydi. Yaşamın dağda da güzelleştirilmesi gerektiğini gruba anlatan, düzen ve temizliğine önem veren, yoldaşlarını da bu konuda uyaran bir arkadaştı.”

  Aynı zamanda ilk kadın gerilla komutanlardan olan Bese Anuş, kadının kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini düşünür. Gerilla eğitimine de çok önem veren Anuş, zaten en büyük hayalinin Kürdistan’ın özgürleşmesinden sonra kadınları eğitmek olduğunu hep söyler. Ancak Bese, özlemlerini gerçekleştirmeden 1981 baharında Pazarcık’ın Musolar köyü yakınlarında askerler ile girdiği bir çatışmada yaşamını yitirdi.

  Kürt özgülük mücadelesinde hayatını kaybeden ilk kadın gerilla Bese Anuş, Kürt kadın gerilla hareketinin de sembolü oldu. Zilan, Nuda, Zekiye, Ronahi, Beritan, Berivan, Şilan, Viyan, Sorxwin, Zeynep, Nucan ve daha yüzlerce kadın gerilla onun izinden gitti…

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Gül Esin kimdir hayatı biyogafi (ilk kadın muhtar)
 3. Hypatia Kimdir hayatı biyografi (ilk kadın matematikçi)
 4. İlk Kadın Heykeltraş Sabiha Bengütaş Kimdir Hayatı
 5. ilk kadın gerilla kimdir, ilk bayan gerilla kimdir
 6. Hypatia Kimdir Hayatı Biyografi (ilk kadın filozof)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri