Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Fatma Aliye kimdir hayatı biyografi (ilk kadın romancımız) Fatma Aliye Hanım Türk edebiyatının ilk kadın romancısı olarak tanınır. 9 Ekim 1862'de İstanbul'da doğdu. Tarihçi Ahmed

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Fatma Aliye kimdir hayatı biyografi (ilk kadın romancımız)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Fatma Aliye kimdir hayatı biyografi (ilk kadın romancımız)

  Fatma Aliye Hanım Türk edebiyatının ilk kadın romancısı olarak tanınır.

  9 Ekim 1862'de İstanbul'da doğdu. Tarihçi Ahmed Cevdet Paşa'nın kızıdır. Fransızca ve Arapça dersleri aldı; matematik, hukuk, Arap tarihi ve felsefesi okudu. 1879'da Faik Paşa ile evlendi.

  Edebi yaşantısına 1889'da George Ohnet'in Volonte adlı romanını Meram adıyla çevirerek başladı. Bu romanı "Bir Hanım" imzasıyla çevirmiştir. Fatma Aliye'nin bu çabası Ahmed Midhat tarafından Tercüman-ı Hakikat gazetesinde övüldü. Daha sonra yapıtlarında "Mütercime-i Meram" takma adını kullandı. 1892 yılında ilk romanı olan Muhadarat'ı yazdı. Bu romanında bir kadının ilk aşkını unutamayacağı inancını çürütmeye çalışır. Romanlarında çoğunlukla duygusal aşk temalarını işler.

  1914 yılında yazdığı Ahmed Cevdet Paşa ve Zamanı son yapıtıdır. bu romanında Meşrutiyet sonrası siyasal yaşamı ortaya koymayı amaçlamıştır. Fatma Aliye 13 Temmuz 1936 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

  Diğer Önemli Yapıtları

  Roman: Ref'et (1898), Udi (1899), Enin (1910).
  Yaşamöyküsü ve tarih alınındaki yapıtları: Namdaran-ı Zenan-ı İslamıyan (Ünlü İslam Kadınları) (1892), Teracüm-i Ahval-ı Felasife (Felsefecilerin Yaşamları) (1900).
  Ayrıca Fatma Aliye üzerine Ahmed Midhat'ın Fatma Aliye Hanım yahud Bir Muharrire-i Osmaniye'nin Neşeti (1893) adlı bir incelemesi vardır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Fatma Aliye Topuz Kısaca Hayatı
 3. Fatma Aliye Topuz Kimdir
 4. Fatma Aliye kimdir hayatı biyografi (ilk kadın yazarımız)
 5. ilk kadın romancımız kimdir, ilk bayan romancımız kimdir
 6. Fatma Refet Angın kimdir hayatı biyografi (ilk kadın öğretmen)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri