Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Alfred Kastler Kimdir? 1902 yılında Guebwiller, Haut-Rhin’de doğdu ve 1984′te öldü. Fransız asıllı fizkçi, 1921′de Ecole Normale Superieure’e girdi. Colmar Lisesi’nde, daha sonra Bordeaux Fen

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Alfred Kastler Kimdir, Hayatı Biyografisi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Alfred Kastler Kimdir?  1902 yılında Guebwiller, Haut-Rhin’de doğdu ve 1984′te öldü. Fransız asıllı fizkçi, 1921′de Ecole Normale Superieure’e girdi. Colmar Lisesi’nde, daha sonra Bordeaux Fen Fakültesi’nde (1931) öğretmenlik yaptı.

  1941′de Ecole Normale’in fizik laboratuarına döndü.
  Orada genç araştırmacıları topladı ve yetiştirdi. Paris Fen Fakültesi’nde profesör, Optik Enstitüsü Konseyi Başkanı, Bilimsel Araştırmalar Milli Merkezi Yönetim Kurulu üyesi oldu. 1958′den sonra atom saati laboratuarını yönetti.Kastler, bilimsel çalışmalarını, ışık tayf çekimi usulleriyle Hertz dalgalarla tayf çekimi usullerini birleştirerek yeni gelişmeler getirdiği fiziksel optik olayların incelenmesine ayırdı.
  Kastler ayrıca kuvanta elektroniğinin ustalarındandır. Özellikle 1950′de yardımcısı Jean Brossel ile ortaya koyduğu bir atom içindeki elektron topluluğunun evirtimini gerçekleştiren bir usulle tanınır; “Optik Pompalama” adıyla bilinen bu usul, cisimlerin fiziksel özelliklerinin incelenmesi için düşünülmüş, sonradan maser amplifikatörleri ve lazer ışını yayıcılarında çok önemli bir uygulama alanı bulmuştur. Ayrıca hassas magnetometrelerde ve atom saatlerinde de faydalanılır. Kastler ayrıca G. Bruhat ın “Fizik Üstüne İnceleme” adlı kitabındaki optiğe ayrılmış kısmı yeniden gözden geçirdi ve hataları düzeltti.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Art Clokey Kimdir, Hayatı Biyografisi
 3. Cahit ARF Kimdir, Hayatı Biyografisi
 4. Battani Kimdir Hayatı, Biyografisi
 5. Les Paul Kimdir, Hayatı Biyografisi
 6. Arkesilaos Kimdir – Biyografisi, Hayatı ve Eserleri Biyografi Kimdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri