Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Canlılarda Beslenme Şekilleri , Canlılar Beslenme İlişkileri , Canlılarda Beslenme Çeşitleri Beslenme , canlılığın gereklerini yerine getirmek için gerekli olan maddeleri , canlı dışı ortamdan
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Canlılarda Beslenme, Canlılar Beslenme şekline Göre Kaça Ayrılır

  Sponsorlu Bağlantılar
  Canlılarda Beslenme Şekilleri,
  Canlılar Beslenme İlişkileri,
  Canlılarda Beslenme Çeşitleri

  Beslenme, canlılığın gereklerini yerine getirmek için gerekli olan maddeleri, canlı dışı ortamdan edinme faaliyetine verilen isimdir. Canlılar beslenme şekillerine göre 2′ye ayrılırlar. Bunlar :
  Ototrof canlılar (kendibeslek) Heterotrof canlılar (ardıbeslek, dışbeslek) Bu ayrımda temel kriter, canlının yaşamını sürdürmek, diğer deyişle metabolizma faaliyetlerini sürdürebilmek için gereken enerjinin kaynağıdır.

  Ototrof canlılar bu enerjiyi doğal çevreden alırlar, heterotrof canlılar ise, başka canlıların biyokütlelerinde depolanmış enerjiyi kullanırlar.


  Metabolizma içingereken enerji, organizma açısından besindir. Dolayısıyla ototrof organizmalara, kendi besinini üretebilen organizmalar demek de olanaklıdır. Keza, heterotrof organizmalar da başka canlıları "yiyerek" beslenen organizmalardır.


  Canlıların beslenme biçimleri yönünden ototrof ve heterotrof olarak ayrımı, bu canlıların kullandıkları karbonun kaynağı açısından da net bir ayrımdır. Ototrof organizmalar,
  metabolizma için gereken karbonu atmosferdeki karbondioksitden alırlar. Heterotrof organizmalar ise gerekli karbonu, diğer canlıların biyokütlelerinden sağlarlar. Dolayısıyla ekosistemde yer alan canlılar, ekosistemdeki karbon çevrimi içinde farklı rollere sahiptirler.


  Ototrof canlılar Bitkiler ve algler günes ısıgını kullanarak besinlerini kendileri üretir.
  Kendi besinlerini kendi sentezleyen, su (H2O), karbondioksit (CO2) ve inorganik tuzlardan
  organik maddeyi oluşturan, enerjiyi bu organik bileşiklerde depolayan canlılardır.  Kendi içinde: Fotosentetik ototroflar. (Fototroflar) Biyokimyasal olaylar için gereksinim
  duydukları enerjiyi güneş ışınlarından, fotosentezle sağlayan canlılardır. Örn : Yeşil
  ve mor bakteriler. Kemosentetik ototroflar. (Kemotroflar) Kendileri için gerekli olan enerjiyi amonyak (NH3),hidrojensülfür (H2S) gibi belli organik maddeleri oksitleyerek, kimyasal yoldan, kemosentezle sağlayan canlılardır.


  Örn: Nitrit,nitrat ve demir bakterileri.


  Heterotrof canlılar
  Ototrof organizmaları ve çürüyen maddeleri besin olarak kullanan canlılardır. Hayvan ve mantarların tümü ile birçok bakteri türü bu gruba girmektedir. Heterotrof organizmalar beslenme özellikleri yönünden,  1. Holozoik formlar (besinlerini katı parçacıklar halinde alarak sindiren canlılardır.

  Örn : Hayvanların birçoğu.) Aldıkları besinin yapısına göre üçe ayrılır:


  a- Herbivor (sadece bitkilerle beslenenler)
  b-Karnivor (sadece etle beslenenler)
  c- Omnivor (hem ot, hemetle beslenenler)

  2. Saprofitik Formlar (organik maddeleri doğrudan hücre zarlarıyla absorbe eden canlılar. Örn : Mayalar, küfler, bakterilerin birçoğu) Bu canlılar hücre zarı dışına salgılayabildiklari sindirim enzimleriyle hücre dışında sindirim yaparlar. Daha sonra da bu enzimlerle parçalanan bileşikleri hücre zarlarıyla metabolizmalarına alırlar. Hücre dışında gerçekleşen bu tepkimeler, organik bileşikleri yeniden inorganik bileşiklere ayrıştırmaktadır. Saprofitler, ekosistemdeki madde çevrimi yönünden önemli bir işlev görürler.


  3. Parazitik Formlar (bitkisel ya da hayvansal parazitler konukçu olarak tanımlanan
  bir bitki ya da hayvan üzerinde ya da içinde yaşar ve besinini konukçudan sağlayan canlılardır.) 2 çeşittir:


  a- Endoparazitler: Vücut içinde yaşarlar. Örn: Bağırsak solucanı
  b- Ektoparazitler: Vücut dışında yaşarlar. Örn: Bit, pire vs.  Bazı tür canlılar hem ototrof hem de heterotrof beslenme biçimlerini
  kullanılar. Bu tür canlılara örnek Böcekçil bitkilerdir. Bu tür bitkiler esasen fototrofturlar. Ancak böceklerin biyokütlelerini sindirerek de madde alışı yapmaktadırlar. Böcekleri sindirmeleri, bitkinin azot gereksinimini sağlamak içindir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Canlılar kaça ayrılır
 3. Canlılar Kaça Ayrılır, canlılar kaç gruba ayrılır bunlar nelerdir
 4. Doğadaki Canlılar Kaça Ayrılır
 5. Elementler Özelliklerine Göre Kaça Ayrılır
 6. Canlılarda Beslenme, Canlıların Beslenmesi nedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri