Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Bakterilerin Sınıflandırılması Tablo bakteriler sınıflandırması Bakterilerde Sınıflandırma Bakteriler çeşitli özellikleri bakımından sınıflandırılıp gruplara ayrılır. Bu özelliklerin başlıcaları ; şekilleri , solunumları , beslenmeleri ve boyanmaları

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bakterilerin Sınıflandırılması, Bakterilerin Sınıflandırılması Şeması,

  Sponsorlu Bağlantılar
  Bakterilerin Sınıflandırılması Tablo
  bakteriler sınıflandırması


  Bakterilerde Sınıflandırma

  Bakteriler çeşitli özellikleri bakımından sınıflandırılıp gruplara ayrılır. Bu özelliklerin başlıcaları ; şekilleri, solunumları, beslenmeleri ve boyanmaları olarak sayılabilir.

  Şekillerine Göre Bakteriler

  Bakteriler ışık mikroskobuyla bakıldığında başlıca şu şekillerde görünürler;

  a)Çubuk Şeklinde Olanlar (Bacillus): Tek tek veya birbirlerine yapışmışlardır. Tifo, tüberküloz ve şarbon hastalığı bakterileri bu şekildedir.
  b)Yuvarlak Olanlar (Coccus): Genellikle kamçısızdırlar. Zatürree ve bel soğukluğu bakterileri bunlara örnektir.
  c)Spiral Olanlar (Spirillum): Kıvrımlı bakterilerdir. Frengi bakterileri ve dişlere yerleşen Spiroket'ler bunlara örnektir.
  d)Virgül Şeklinde Olanlar (Vibrio): Virgül biçiminde tek kıvrımlılardır. Kolera bakterisi gibi.

  Boyanmalarına Göre Bakteriler

  Danimarkalı bakteriyolog GRAM tarafından geliştirilen boyalarla boyanan bakterilere Gram (+), boyanmayanlara Gram(-) bakterileri denir.

  Beslenmelerine Göre Bakteriler

  Bazı bakteriler ototrof olup; fotosentez yada kemosentez yaparlar. Çoğunluğu ise heterotrof olup saprofit yada parazit yaşarlar.
  a)Saprofit Bakteriler: Bakterilerin büyük çoğunluğunu oluşturur. Besinlerini bulundukları ortamdan hazır sıvılar olarak alırlar. Nemli, ıslak ve çürükler üzerinde yaşarlar. En çok amino asit, glikoz ve vitamin gibi besinleri ortamdan alırlar. Bu tür bakteriler dış ortama salgıladıkları enzimlerle bitki ve hayvan ölülerini daha basit organik maddelere parçalayarak onların çürümesini sağlarlar. Böylece hem toprağın humusunu arttırırlar, hem de kendilerine besin sağlarlar. Çürütme sonucu çeşitli kokular meydana gelir. Bu yüzden bu olaya "kokuşma" denir. Bazı saprofit bakteriler, sütün yoğurt ve peynir olarak mayalanmasını sağlar.
  Saprofitler, dünyada madde devrinin tamamlanmasında önemli rol oynadıklarından hayat için mutlaka gereklidir.
  b) Parazit Bakteriler: Besinlerini cansız ortamdan değil de, üzerinde yaşadıkları canlılardan temin ederler. Çünkü sindirim enzimleri yoktur. Bunlardan bazıları konak canlıya fazla zarar vermeden yaşayabilirler. Sadece onun besinlerine ortak olurlar. Kalın bağırsaklarımızdaki "Escherichia coli" bunun en iyi örneğidir. Bazı parazit bakteriler ise konak canlının ölümüne bile sebep olabilen hastalıklara yol açarlar. Bunlara "Patojen bakteriler" denir. Patojenler ya toksinler çıkararak ya da konak canlının enzim ve besinlerini kullanarak zarar verirler.

  Toksinler ya dışarı atılır (Ekzotoksin), ya da bakterilerin içinde kalır (Endotoksin). İçeride kalan toksinler, bakteriler ölünce zararlı hale geçerler. Canlıların patojen bakterilere ve toksinlerine karşı oluşurduğu savunmaya "Bağışıklılık" denir. Parazit bakterilerin üremeleri hızlıdır.
  c)Foto sentetik Bakteriler: Sitoplazmalarında serbest klorofil taşırlar. Fotosentezlerinde elektron kaynağı olarak H2O yerine H2S ve H2 kullanırlar.

  * CO2 + H2O ® Besin + O2 (Mavi-yeşil Algler)
  * CO2 + H2S ® Besin + S + H2O (Kükürt Bakterileri)
  * CO2 + H2 ® Besin + H2O (Hidrojen Bakterileri)

  d)Kemosentetik Bakteriler: Bu bakteriler de madde devrinde çok önemlidirler. Bazı organik maddeleri oksitleyerek onları zararsız hale getirirler. Oluşan maddeler ise bitkilerce mineral tuzları olarak kullanılır. Bu oksitleme sonucu ortaya açığa kimyasal enerji çıkar. Bu enerjiyle de CO2 indirgemesi yaparak besinlerini sentez ederler. Işık ve klorofil gerekli değildir. Oksijen kullanılır. Kemosentetik bakteriler en çok azotlu, kükürtlü, demirli maddeleri oksitlerler.

  * NH3 + O2 ® HNO2 + H2O + Kalori (nitrosomonas)
  * HNO2 + O2 ® HNO3 + Kalori (nitrobacter)
  * H2S + O2 ® H2O + S + Kalori (Kükürt Bakterileri)
  * FeCO3+O2+H2O ® Fe(OH)3+ CO2 + Kalori (Demir Bakterisi)
  * N2 + O2 ® NO2 + Kalori (Azot Bakterileri)

  Kemosentez Sonucu,
  Bazı zararlı maddeler ortadan kaldırılmış
  Bitkilerin alabileceği tuzlar oluşturulmuş
  Kimyasal enerji kazanılmış
  Organik besinler sentezlenmiş olmaktadır.

  Solunumlarına Göre Bakteriler

  a)Anaerob Bakteriler: Bakteriler organik besinleri parçalayarak enerji elde ederken genellikle oksijen kullanmazlar. Bunlar havasız yerlerde de yaşayıp çoğalırlar (Konservelerde olduğu gibi). Bunların bazıları oksijen olduğu ortamlarda hiç gelişemezler. Örnek;Clostridium tetani (tetanos bakterisi).
  b)Aerob Bakteriler: Bazı bakteri grupları (Escherichia coli, Zatürre ve yoğurt bakterisi gibi) ancak oksijenli ortamda yaşayabilirler. Bunlarda mitokondri olmadığı için, solunum, hücre zarının iç kısımlarında (mizozom) gerçekleştirilir. Örnek; azot bakterileri.
  c)Geçici Anaerob veya Geçici Aerob Olanlar: Asıl solunumları oksijensiz olduğu halde, oksijenli ortamlarda kısa süre için aerob olanlara "Geçici aerob" denir. Normal solunum şekli aerob olanlar ise havasız kalınca fermantasyona baş vururlar. Bunlara "Geçici anaerob" denir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Beslenme Şekillerine Göre Bakterilerin Sınıflandırılması
 3. Bakterilerin şekillerine göre sınıflandırılması
 4. Bakterilerin Genel Özellikleri, Bakterilerin yapısı
 5. Bakterilerin Özellikleri, Bakterilerin genel özellikleri
 6. Bakterilerin Önemi, Bakterilerin Önemi hakkında bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri