Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

dünya atmosferinden geçebilen ışık türleri hakkında bilgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Hangi Işın Türleri Dünya Atmosferinden Geçebilir Dünya Atmosferinden Geçen Işın Türleri Dünya
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Dünya Atmosferinden Geçebilen Işık Türleri

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Dünya Atmosferinden Geçebilen Işık Türleri

  Uzaydaki birçok yıldız ve gezegen ışık yaysa da hepsinin yaydığı ışık türü birbirinden farklıdır. Gezegenlerin yaydığı bu ışınlar ise dalga boyuna göre sınıflandırılır. İşte bu sınıflandırma sayesinde dünya atmosferinden sadece belli başlı ışık türleri geçmektedir.

  Farklı dalga boyları oldukça geniş bir yelpaze oluşturur. Gamma ışınları ve radyo dalgaları arasında 1025 farklı dalga boyu vardır. Güneş ışınları ise işte bu büyük farkın sadece bir birimine sığmaktadır. Bu büyük pastanın küçük dilimi ancak sadece yaşam için gerekli ışıkları barındırır.

  Bitkiler, hayvanlar ve insanlar gibi tüm canlılar yaşam için ışığa muhtaçtırlar. Ancak ışık türleri çeşitli gruplara ayrılırlar. Tüm ışık türleri insanlar için faydalı değildir. İşte tam burada atmosferin seçici özelliği devreye girerek 1025 dalga boyundan sadece biri olan Güneş ışınları süzerek atmosferden geçirir.

  Bilim adamları geçen bu ışık türlerini henüz saptayamadılar. Öyle ki bitkilerin fotosentez yapmak için kullandığı ışık türünü saptayamadıkları için yapay ortamda henüz bitkilere fotosentez yaptırmayı başaramadılar.

  Atmosfer ise olağanüstü bir seçici geçirgenlik uygular. Güneşten gelen ışınları süzen atmosfer kozmik ışınların geçişlerine engel olarak canlı varlığını korumaktadır. Yalnız görülebilir ışık ve yakın kızılötesi ışınlarını geçiren atmosfer yaşamın devamını sağlar.

  Hatta öyle ki güneş tarafından yollanan Mor ötesi ışınlar bile atmosfere takılıp kalmaktadır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri