Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İlk Yarı Resmi Gazete 1831'de Osmanlı resmi gazetesi Takvim-i Vekayi'nin ilk sayısı yayımlandı.Bu gazetede resmi atamalar , mahkme kararlarından alıntılar , padişahın icraatları yer alıyordu.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İlk Yarı Resmi Gazete

  Sponsorlu Bağlantılar
  İlk Yarı Resmi Gazete

  1831'de Osmanlı resmi gazetesi Takvim-i Vekayi'nin ilk sayısı yayımlandı.Bu gazetede resmi atamalar, mahkme kararlarından alıntılar, padişahın icraatları yer alıyordu.

  Gazetinin memurlar tarafından okunması istenmişti.Bu dönemde İstanbul'da yaşayanlar yeni bir gazete ile tanıştılar.Bu gazetenin sahibi İngiliz vatandaşı William Churchill idi. Ceride-i Havadis, Türk basın tarihinin ilk yarı resmî Türkçe gazetesi olarak kabul edilir. Devletten belli bir yardım alması nedeniyle gazete yarı resmî bir yapıya sahip olmuştur. William Churchill adında bir İngiliz tarafından 1840 yılında çıkarılmaya başlanmıştır. Sadece haber içerikli olan gazete ilk yayınlandığı günlerde hiç ilgi görmemiş, ilk üç sayı bedava dağıtılmıştır. Daha sonra Batı'dan makale ve şiirler tercüme edildi. Osmanlıların batı dünyası hakkında fikirleri oldu. Gazete sayısı artınca postayla birlikte gecikmeli de olsa anadoluya ulaştırıldı; 1860'lardan itibâren Anadolu'da da kamuoyu oluşmaya başladı. Gazete haftalık olarak çıkarılmaya başlanmış ardından on günde bir çıkarılması kararlaştırılmıştır. Ardından William Churchill siyasi nüfuz kullanarak devletten ayda 2500 kuruşluk yardım almayı başarmıştır.Gazetede , dış ülkelerden muhabirleri vasıtasıyla dış haberlere yer verilmiştir. Bu özelliği nedeniyle gazete seçkin zümre tarafından takip edilmiştir. Gazeteye İskenderiye’den haber gönderen bir muhabir Türk basın tarihinin ilk muhabiri sayılmaktadır. Gazetenin diğer bir özelliği ilanlara yer vermesidir. İlk ölüm ilanları bu gazetede yer almıştır. 1854 Kırım Savaşına, gazete savaş muhabirlerini göndermiştir. Gazete 1864 yılında 1212 sayıyı geride bırakarak kapanmıştır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İçi Ateş Dışı Taş Yarı Kuru Yarı Yaş
 3. ilk resmi gazete hangisidir ?
 4. Dünya üzerindeki ilk resmi gazete hangi ülkede yayımlanmıştır?
 5. sözleşmeli er kanunu resmi gazete
 6. İlk gazete nezaman çıktı, Türkçe ilk gazete, ilk resmi Türkçe gazete
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri