Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ses Tellerimiz Keman Tellerine Benzer mi? Ses tellerimizi yapısal olarak keman tellerine benzetemesek de işlevleri açısından onlara benzetebiliriz. Ses tellerimiz keman tellerine benzemez; çünkü onlar

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ses Tellerimiz Keman Tellerine Benzer mi?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ses Tellerimiz Keman Tellerine Benzer mi?


  Ses tellerimizi yapısal olarak keman tellerine benzetemesek de işlevleri açısından onlara benzetebiliriz. Ses tellerimiz keman tellerine benzemez; çünkü onlar aslında kastır, ayrıca kesitleri yuvarlak değildir. Akciğerlerimizden çıkan havanın onların titreşmesini sağlaması sonucunda konuşabiliyor yada şarkı söyleyebiliyoruz. Sesimiz, ses tellerimizin boyutları, kalınlıkları ve kas gerginliklerine bağlı olarak belirli bir doğal titreşim frekansı aralığına sahiptir.


  [IMG]http://www.************.net/forum/attachment.php?attachmentid=14231&d=1289159343[/IMG]


  Sesimizin kuvvetli oluşu ve perdesi, gırtlağın iki temel işlevine bağlı olarak değişim gösterir. Bu iki temel işlev, ses tellerini birbirlerine yakınlaştırma ve bunların gerilmesini sağlamadır. Ses tellerimiz uzun ve gevşekse, tıpkı keman tellerinde olduğu gibi, düşük perdeli sesler üretilir. Daha kısa ve gerginse ses tellerimiz, yüksek perdeli sesler üretir. Konuşurken ve şarkı söylerken, ses tellerimizin uzunluğunu ve gerginliğini sürekli olarak değiştiririz. Gırtlağımızdaki kaslar ve ses tellerimizsöylemek istediğimiz perdeyi ortaya çıkarabilmek için kendiliğinden kasılıp gevşer. Herbirimizin üretebildiği ses perdesinin farklı oluşundan dolayı, sesler, tizden pese doğru, genel anlamda dört grupta sınıflandırılır: soprano, alto, tenor ve bas.

  Ses tellerimiz günlük yaşamda saniyede 100-1000 kez titreşir. Titreşim hızı arttıkça sesin perdesi yükselir. Kadınlar ve erkeklerde, konuşma sırasında ses tellerinin titreşim sıklığı farklıdır. Bir kadın konuşurken, ses telleri ortalama saniyede 250 kez titreşirken, erkekte ortalama 130 kez titreşir. Kadınların sesinin erkeklerinkine göre daha ince olması da, ses tellerinin daha kısa ve ince oluşundan dolayı daha sık titreşmesinden kaynaklanır. Opera sanatçıları, bir aryayı söylerken zaman zaman olağanüstü tiz sesler çıkarırlar. Böyle zamanlarda, ses telleri yaklaşık olarak saniyede 1400 kez titreşir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ses Tellerine Ne İyi Gelir
 3. Ses tellerimiz kaç tanedir?
 4. Keman nedir, keman nasıl çalınır, keman nasıl kullanılır, keman ne ile çalınır
 5. Bitki örtüsü benzer olan bir bölgede başka hangi koşullar benzer olabilir?
 6. Keman, Keman Nedir? Çiftlemeler ,Keman Tarihçesi - Keman hakkında herşey
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri