Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Örümceklerin Tavanda Yürüyebilmelerinin Sırrı Almanya'nın Bremen eyaletindeki Teknik Zooloji ve Biyonik Enstitüsü'nde görevli biyomekanik uzmanı Andrew Martin ve çalışma arkadaş ları , küçük bir sıçrayan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Örümceklerin Tavanda Yürüyebilmelerinin Sırrı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Örümceklerin Tavanda Yürüyebilmelerinin Sırrı


  Almanya'nın Bremen eyaletindeki Teknik Zooloji ve Biyonik Enstitüsü'nde görevli biyomekanik uzmanı Andrew
  Martin ve çalışma arkadaşları, küçük bir sıçrayan örümceğin ( Evarcha arcuata ) ayağını taramalı elektron mikroskobunda incelediler.


  Elde ettikleri resimler, ayakların altında, diğer örümceklerde olduğu gibi uzun tüylerin (setae) dizili olduğunu ortaya koydu.


  Bu tüylerin her biri, daha da ince olan ve uçları üçgen şeklinde tüycüklere
  ayrılıyordu (setules).


  Bilim adamları ne tür bir yapışma kuvvetinin devrede olduğunu görmek için, daha çok malzeme biliminde kullanılan bir yöntemle örümceğin ayağı ve küçücük bir tel arasındaki yapışma kuvvetini ölçtüler.


  Araştırmacıların hesapları, toplamda yaklaşık 600.000 tüycüğün temasıyla tavanda asılı duran bir örümceğin, kendi ağırlığının 173 mislini taşıyabilecek bir yapışma kuvvetiyle tutunduğunu gösterdi.  Bu sonuçları yorumlayan Martin, örümceğin yüzeye Van der Waals kuvvetiyle (birbirine milimetrenin milyonda biri kadar yakın olan moleküller arasında ortaya çıkan elektrostatik çekim kuvveti) yapıştığı sonucuna vardı.


  Van der Waals kuvveti sadece cisimler arasındaki mesafeyle ilgilidir ve çevresel faktörlerden etkilenmez. Bu sayede örümceğin duvara yapışma yöntemi, ıslakken yapışabilen not kağıtları ve havanın bulunmadığı uzayda yüzeylere yapışabilecek uzay üniformaları gibi sıradışı malzemelerin üretiminde taklit edilebilecek.


  (Bu tüy ve tüycükler sadece örümceklerde bulunmuyor. 2002 yılında yapılan bir çalışmada gecko kertenkelelerinin de aynı sistem sayesinde, Van der Waals kuvvetini kullanarak yüzeylere yapıştıkları ortaya çıkarılmıştı.


  Bir örümceğin tavanda yürüyebilmesi, şaşırtıcı olduğu kadar büyük bir kabiliyettir. Bu kabiliyetin 600.000 tüycüğe dayanıyor olması durumu daha da şaşırtıcı kılmaktadır.


  Çünkü insanın kafasında bulunan saç teli sayısı ortalama 100.000 kadardır ama örümceğin insan kafasından defalarca küçük olan tabanında bunun altı misli tüycük bulunmaktadır. Bu kadar çok sayıda tüycüğün böylesine küçük bir alana yerleşmiş olması bir mikro-tasarım harikasının varlığını ortaya koymaktadır.


  Ayrıca tüycüklerin örümceğin bedeninin herhangi bir yerinde değil de ayak tabanında var olması dikkat çekicidir. Bu tüycüklerin yapısının genetik bilgisi, örümceğin DNA'sında bulunmakta ve tabandaki hücreler tüycükleri bu tasarım planı doğrultusunda üretmektedirler.  Elbette bir örümceğin böyle bir tasarımı kendisinin tasarlamış olması mümkün değildir. Bir örümcek, tavanda yürümeyi isteyip elektrostatik ölçümler yaparak Van der Waals kuvvetini uygulamayı akledemez ve böyle tüycükleri ayağında kendisi üretemez. Tüm bunların bir amaç doğrultusunda özel olarak tasarlandığı açıktır.


  Nitekim sözkonusu çalışmanın yayınlandığı derginin adı buna güzel bir gösterge oluşturmaktadır. Bu çalışma, Akıllı Malzemeler ve Yapılar ( Smart Materials and Structures, 19 Nisan 2004) isimli bilimsel dergide yayınlanmıştır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. TC Kimlik Numarası'nın Sırrı
 3. Padişah Gömleklerinin Sırrı
 4. Bakımlı Tırnakların Sırrı
 5. Atatürk'ün 20 Şıklık Sırrı
 6. Şekillerin Sırrı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri