Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

ilk kadın pilot hakkında bilgi , ilk bayan pilot hakkında bilgi Sabiha Gökçen (1913 - 2001) 1913 yılında Bursa'da doğdu. II. Abdülhamid tarafından Bursa'ya sürgün

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  ilk kadın pilot hakkında bilgi, ilk bayan pilot hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  ilk kadın pilot hakkında bilgi, ilk bayan pilot hakkında bilgi

  Sabiha Gökçen (1913 - 2001) 1913 yılında Bursa'da doğdu. II. Abdülhamid tarafından Bursa'ya sürgün gönderilen vilayet başkatibi Hafız Mustafa İzzet'in kızıdır. İlkokula gittiği yıllarda babasını kaybetti ve kardeşlerinin yardımıyla öğrenimini sürdürdü. Atatürk, 1925 yılında çıktığı Bursa gezisinde Sabiha Gökçen'le tanıştı ve içinde bulunduğu güç yaşama şartlarını öğrenince de onu evlat edindi. Ankara Çankaya İlkokulu'nu, daha sonra da Üsküdar Kız Koleji'ni bitiren Sabiha Hanım, Türk Hava Kurumu'nun Havacılık Okulu'na girdi (1935). Burada geçirdiği başarılı öğrenim hayatından sonra, yüksek planörcülük kurslarına katılmak üzere Sovyetler Birliği'ne gönderildi. Dönüşte Eskişehir Hava Okulu'na girdi, aynı zamanda 1. Tayyare Alayı'nda av ve bombardıman uçakları alanında uzmanlaştı.

  Sabiha Gökçen, 1937 Ege ve Trakya manevraları sırasında başarılı uçuşlar yaptı. Aynı yıl çıkan Şeyh Rıza İsyanı sırasında yapılan kara harekatını, Dersim ve çevresini havadan bombalayarak kolaylaştıran Sabiha Gökçen 1938'de yaptığı Balkan turuyla ününü Avrupa'ya yaydı. 1938'de Türkkuşu'nda başöğretmenliğe atandı ve 1955'te uçuculuktan ayrıldı. Türk Hava Kurumu Yönetim Kurulu üyesi oldu.

  Atatürk'ün manevi kızı, Türkiye'nin ilk kadın havacısı Sabiha Gökçen, tedavi gördüğü
  Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi'nde (GATA) 22 Mart 2001 Pazartesi günü saat 08.15'te kalp ve solunum durması sonucu vefat etti.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kadın Üreme Sistemi Hakkında Bilgi
 3. ilk kadın türk pilot kimdir, ilk bayan türk pilot kimdir
 4. Sabiha Gökçen kimdir hayatı biyografi (ilk kadın pilot)
 5. ilk kadın pilot kimdir, ilk bayan pilot kimdir
 6. Nasıl pilot olunur? pilot lisansı nasıl alınır?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri