Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

çelik çomak oyun unun kuralları nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Çelik Çomak Metni Cevapları 7.Sınıf Türkçe Meram Yayınları Çelik Çomak Metinde Yer Alan
 • 5 üzerinden 4.99   |  Oy Veren: 105      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Çelik Çomak Oyununun Kuralları

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Çelik Çomak Oyunu Nasıl Oynanır

  “Çelik-Çomak” olan oyunda iki gereç vardır. “Çelik” denilen 15-20 cm uzunluğunda, 2-3 cm kalınlığında bir ağaç parçası ve 1 metre uzunluğunda bir de değneğe ihtiyaç vardır. Çeliğin iki ucu paralelkenar olacak şekilde çapraz olarak sivriltilmiştir. Çomakla yerde bulunan metin ucuna vurulduğunda çelik havaya uçar. Oyun, bu çeliği havaya kaldırma ve çelik havadayken değnekle “vole” vuruşu yapılarak mümkün olduğunca uzaklaştırılmasına dayalıdır.

  Bu oyun, iki kişiyle veya iki ayrı takımla oynanabilir. Önce düz bir alanın ortasına bir daire çizilir. Çelik bu dairenin içine atılır. Merkeze en yakın düşüren oyuna başlar ya da çember içinde çelikle çomağa vurarak saydırılır. En fazla vuran oyuna başlar.

  Oyuncu yerdeki çeliğe vurup havalandırır ve havadayken voleyle tekrar etkili bir şekilde vurup çeliği uzaklaştırır. Iskalama durumunda atış hakkı diğerine geçer. Karşı taraf çeliği havada yakalayamazsa, düştüğü yerden çeliği çembere doğru fırlatır. Çelik çember içindeki çomağa değerse, takımlar yer değiştirir. Eğer değmezse, çemberden itibaren çeliğin düştüğü alana kadar olan mesafe değnek yardımıyla ölçülür ve puan elde edilir. Oyuncu çember içinde çelikle çomağı sektirmeye çalışır. Çomakla ölçülerek elde edilen sayı, sektirilen sayı ile çarpılarak puan belirlenir. En çok puan alan takım ya da kişi oyunu kazanır.

  Çelik Çomak Oyununun Kuralları

  Oyun takımlar halinde oynanacaktır.

  Oyun gereçleri yönetim tarafından hazırlanacaktır.

  Çelik çember üzerinde kalırsa atış bir kere daha tekrarlanır. Yine çember üzerinde kalırsa oyun hakkı diğer oyuncuya geçer.

  Dört oyuncunun oyun hakkını kullanmasıyla oyun sona erer. Toplam puan takım birincisini belirler. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  çok teşekkürler işime çok yaradı


 5. Misafir Üye

  çok güzel ödevim için çok yararlı oldu teşekkürler


 6. Misafir Üye

  Hangisi ninde nifak kaç mod MMC NID ne var


 7. Misafir Üye

  işime yaradı tşk


 8. Misafir Üye

  Ödevim için çok uygundu teşekkürler...


 9. Misafir Üye

  çok ama çok teşekür ederim çok işime yaradı


  ALLAH senden bin kere razı olsun...


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri