Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Beslenme , zihinsel gelişimini etkiler Beslenme , zihinsel gelişimini etkiler Okul çağında iyi beslenen çocuk daha iyi bir zihinsel gelişim gösteriyor , doğru beslenmeyi de

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Beslenme, zihinsel gelişimini etkiler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Beslenme, zihinsel gelişimini etkiler
  Beslenme, zihinsel gelişimini etkiler
  Okul çağında iyi beslenen çocuk daha iyi bir zihinsel gelişim gösteriyor, doğru beslenmeyi de öğrenerek gelecek yaşamında zorluk çekmiyor.
  Okul çağındaki çocukların beslenmesi bedensel ve zihinsel gelişimi açısından çok önemli olduğundan ailelere bu konuda büyük görevler düşüyor. Peynir, süt, yoğurt, balık, tavuk, sığır eti, kuru baklagiller, meyve, sebze gibi gıdalar, beslenmenin temel taşlarını oluştururken, eksiklikleri ise iştah azalması, sindirim bozukluğu, baş ağrısı, ağız içi yaralar, kansızlık, uyku bozukluğu gibi soruna yol açabilir. Okul çağı çocuklarının nasıl beslenmesi gerektiğini Alman Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gürsel Doğan anlattı:
  AİLENİN ROLÜ BÜYÜK
  Çocuklarda okul çağı ve okul öncesi beslenmede, kuşkusuz ki ailenin rolü çok büyüktür. Aile içerisinde birey olma özelliğini kazanan çocuk, bu yaşlarda edindiği beslenme alışkanlıklarını ilerleyen dönemlerde de devam ettirmektedir. Özellikle anne-baba ve varsa diğer kardeşlerin beslenme alışkanlıkları çocuk için oldukça önemlidir ve örnek teşkil eder.
  NASIL BÜYÜYOR?
  Çocuklar, yaşları ne olursa olsun yetişkinlerle aynı besinlere ihtiyaç duyarlar, ancak bu besinlerin alım miktarları değişir. Bu nedenle çocukların porsiyonlarının 1/3 ile 1/4 arasında olması en doğru olanıdır. Peki çocuklar ne kadar büyürler? Çocuklar 6-12 yaş arası ortalama 5cm. kadar büyürler. Bu da yılda yaklaşık 2,5 kg’lık ağırlık kazanmaları anlamına gelmektedir. Başka bir değişle bu yıllarda çocuklar 30-60 cm. arası büyürler. Çocuklar sevdikleri besinleri tüketebilirler (örn: hamburger, patates kızartması, dondurma gibi). Ancak bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken nokta, bu besinleri tüketirken diğer besinlerle denge kurulması ve aşırıya kaçılmamasıdır.
  NE KADAR İHTİYACI VAR?
  1- Et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller: Büyüme ve gelişme, doku kazanımı için bu besinler oldukça önemlidir. Günde 2-3 porsiyon tüketilmelidir.
  2- Süt, yoğurt, peynir, süt ürünleri: Bu gruptaki besinler kemikler ve dişlerin gelişimi için gerekli kalsiyum, A vitamini, B vitamini ve protein içermektedir. Günde 500 ml. süt veya yoğurt, 1 kibrit kutusu beyaz peynir tüketmelidir (30gr)
  3- Ekmek, makarna, pirinç: Bu grupta temel enerji kaynağı besinler yer alır. Bitkisel protein ve B grubu vitamini bulunur. Günde dört porsiyon tüketilmelidir.
  4- Sebze ve meyveler: C vitamininden zengindirler. Günde 4-5 porsiyon tüketilmelidirler.
  5- Şeker ve yağlar: Enerji sağlarlar. Aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Demokrasi İnsan Haklarının Gelişimini Nasıl Etkiler Açıklayınız
 3. Sağlıklı Beslenme Ve Düzenli Uyku Başarıyı Nasıl Etkiler
 4. Devletlerin kurulduğu bölgenin siyasi durumu ve coğrafi konumu devletlerin gelişimini nası
 5. Zihinsel Engelliler
 6. Zihinsel Bozukluk
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri