Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Çocuk İstismarı , Çeşitleri , Özellikleri BM Çocuk Fonu UNICEF’in "Çocuk İstismarına Son" kampanyası çerçevesinde açıklanan verilere göre , dünya çapında 246 milyon çocuk "

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çocuk İstismarı, Çeşitleri, Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuk İstismarı, Çeşitleri, Özellikleri


  BM Çocuk Fonu UNICEF’in "Çocuk İstismarına Son" kampanyası çerçevesinde açıklanan verilere göre, dünya çapında 246 milyon çocuk "çocuk emeği sömürüsü"ne maruz kalıyor, yüz binlerce çocuksa savaşlarda kullanılıyor.

  UNICEF’in kampanyasında yer alan dünyada çocukların istismar edilmesiyle ilgili genel bilgiler şöyle:

  Çocuk Ticareti

  - BM rakamlarına göre, çocuk ticareti rakamı yılda 1,2 milyon civarında.

  - Özellikle, az eğitimli ve yoksul ailelerin çocukları daha savunmasız durumda.

  - Çocukların bazıları kaçırılırken, büyük çoğunluğu yabancı yerlerde iş ve eğitim vaadiyle kandırılıyor.

  - Çocuk ticareti endüstrisinde örneğin Batı Afrika’da çocuk ticaretinin amacı kızlara ev işleri yaptırmakken Pakistan ve Hindistan’da Bangladeşli erkek çocuklar imalat sanayisinde çalıştırılıyorlar.


  Ticari Cinsel İstismar

  - UNICEF’e göre çoğu kız, ancak önemli bir kısmı da erkek çocuk olmak üzere yaklaşık 2 milyon çocuk, milyar dolarlık seks ticaretine dahiller.

  - Yalnızca Güneydoğu Asya’da, 1 milyon çocuğun bu alanda çalıştığı tahmin ediliyor. UNICEF, Sri Lanka sahillerinde 10-15 bin erkek çocuğun kendisini seks için turistlere sattığını belirtiyor.

  - Çoğu çocuk seks işine zorlanırken, bir kısmı da yüksek gelir amacıyla bunu yapıyor. Örneğin Vietnam’ın başkenti Hanoy’da çocuk fahişeler ayda 1000 dolar kazanabiliyor, bu da 25 dolar olan ortalama aylıkların 40 katı.


  Çocuk Emeği - Çocuk İşçiler

  - Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 2002 yılında dünya çapında "ekonomik olarak aktif" 352 milyon çocuğun bulunduğunu hesapladı. Bu çocukların 211 milyonu 5-14 yaş grubunda. ILO, yine bu çocukların 246 milyonunu "çocuk işçiler" olarak sınıflandırdı.

  - Çocuk emeği istismarında en ciddi sorun Sahraaltı Afrikası ülkelerinde meydana geliyor. Burada 5-14 yaş arasındaki çocukların yüzde 29’u (48 milyon) çalışıyor. Asya ve Pasifik bölgesinde bu oran yüzde 19 (127,3 milyon çocuk),Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daysa yüzde 15 (13,4 milyon çocuk).

  - Çocukların yüzde 70’lik gibi büyük bir çoğunluğu tarım alanında çalışıyor.

  - Yüzde 8’i imalat, yüzde 8’i toptan ya da perakende satışta, ayrıca restoranlar ve otellerde çalışıyorlar.


  Çocuk Askerler

  - İnsan Hakları İzleme örgütü Human Rights Watch’a göre, 30’dan fazla ülkedeki çatışmalarda 8 ila 18 yaş arasındaki yaklaşık 300 bin çocuk kullanılıyor.

  - Çocuklar, çatışmalarda savaşçı, ulak, hamal, aşçı olarak kullanılıyor ya da cinsel hizmet sağlıyorlar. El Salvador, Etiyopya ve (Uganda’da çocuk askerlerin yaklaşık üçte birini kız çocuklar oluşturuyor.

  - Acemi ve deneyimsiz oldukları için çocuk askerler arasında yetişkinlerden daha fazla kayıplar oluyor. Sık sık sakat kalıyor, psikolojik travma geçiriyor ve topluma yeniden katılmakta zorluk çekiyorlar.


  Çocukların Uyuşturucuda Kullanılması

  - Çeteler ve uyuşturucu müptelası aileler, polisin kuşkusunu çekmemek için çocukları uyuşturucu kuryesi olarak da kullanıyor.

  - Sokak çocukları, uyuşturucu ticaretinin olduğu şehirlerde özellikle savunmasız durumdalar.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Çocuk İstismarı Afişleri
 3. Çocuk İstismarı Resimleri
 4. Çocuk İstismarı İle İlgili Afişler
 5. Sanatın Sınıflandırılması ve Sanat türleri,Sanat Çeşitleri,Sanat nedir, çeşitleri ve özell
 6. Çocuk İhmali ve İstismarı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri