Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

AŞI TAKVİMİ Bebek ve çocuk larımız , özellikle yaşamlarının ilk döneminde enfeksiyonlara açıklar. Neyse ki , aşılarla onları koruyabilmek mümkün. Özellikle ilk 6 ay bebeklerin

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  AŞI TAKVİMİ

  Sponsorlu Bağlantılar
  AŞI TAKVİMİ  Bebek ve çocuklarımız, özellikle yaşamlarının ilk döneminde enfeksiyonlara açıklar. Neyse ki, aşılarla onları koruyabilmek mümkün. Özellikle ilk 6 ay bebeklerin aşı programı oldukça yoğun ve anne babaların kafası karışabiliyor. Bu yazımızda, halen uyguladığımız güncel aşı takvimi ile ailelere yardımcı olmak istiyoruz. Aşılarla ilgili ayrıntılı bilgiye, her aşıyla ilgili yazılardan ulaşılabilir.
  Doğumda
  Hepatit B aşısı 1. doz - Bebeklerin doğar doğmaz oldukları ilk aşı hepatit B aşısıdır. Bu aşı, karaciğer hasarı, siroz ve karaciğer kanserine de yol açabilen Hepatit B'den koruma sağlar.

  1. ayın sonunda
  Hepatit B aşısı 2. doz

  2. ayın sonunda


  BCG ( verem aşısı Tüberküloz mikrobuna karşı koruma sağlar).
  Beşli karma aşı 1. doz ( Bu aşı difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci ve H. influenza adlı bakteriye karşı koruma sağlar. Difteri, ciddi bir solunum yolu enfeksiyonudur. Boğmaca, kontrol edilemeyen öksürüklere yol açan mikrobik bir hastalıktır. Tetanoz, ağrılı kas spazmlarına yol açan, ölümcül olabilen bir bakteriyel enfeksiyondur. H. influenza ise menenjit, zatürre, sepsis, kemik ve eklem iltihaplarına yol açan bir mikroptur. Çocuk felci, sakatlık ve ölümlere yol açan bulaşıcı bir hastalıktır. )
  Pnomokok aşısı 1. doz ( Bu aşı zatürre, menenjit, sepsis gibi ciddi enfeksiyonlara yol açan pnömokok adlı bakteriye karşı koruyucudur. ) Alternatif olarak, 2. ayın sonunda beşli karma aşı yapılıp pnömokok aşısı 3. ayın sonunda da başlanabilir. Bu durumda, 2,4,6 aylarda beşli karma, 3,5,7. aylarda pnömokok aşıları yapılacaktır. Beşli karma aşı ve pnömokok aşısı bebeklikte toplam 3 doz yapılacak, 1 yaş sonrası da 4. dozlarla program tamamlanacaktır.
  Rotavirüs aşısı 1. doz ( Ağızdan damla olarak verilen bu aşı ilk doz 6-8 haftada verilerek, markasına göre toplam 2 veya 3 doz olarak uygulanmaktadır. Dozlar arası 1 veya 2 ay olarak düzenlenebilir. )

  4. ayın sonunda
  Beşli karma aşı 2. doz
  Pnömokok aşısı 2. doz
  6. ayın sonunda
  Beşli karma aşı 3. doz
  Pnömokok aşısı 3. doz
  Hepatit B aısı 3.doz
  12.ayın sonunda
  Kızamık kızamıkçık Kabakulak aşısı ( Kızamık;öksürük, burun akıntısı, gözde sulanma, ateşe yol açan döküntülü bir hastalıktır. Kabakulak; ateş, başağrısı , tükürük bezlerinde şişme tablosuna yol açar. Komplikasyon olarak sağırlık, menenjit gibi ciddi sorunlar görülebilir. Kızamıkçık hafif bir döküntülü hastalıktır, ancak erişkin kadın gebelik sırasında geçirirse doğacak bebekte çeşitli anomaliler görülebilmektedir. )
  13-14 ayda
  Suçiçeği aşısı ( Suçiçeği kaşıntı ve döküntüye yol açan bir viral enfeksiyondur )
  Pnömokok aşısı 4. doz
  12-23 aylar arasında
  Hepatit A aşısı ( 6 ay arayla toplam 2 doz yapılır. Bulaşıcı bir sarılık türü olan Hepatit A'dan koruyucudur )
  18 ayda
  Beşli karma 4. doz
  4-6 yaşta
  Üçlü karma aşı ( Difteri, boğmaca, tatanoz) Çocuk felci
  Kızamık kızamıkçık kabakulak aşısı 2. doz
  Suçiçeği aşısı 2. doz

  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri