Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

ROTAVİRÜS AŞISI Geçen yıl rotavirüs ishallerinden bahseden yazımızda , bu enfeksiyonu önlemek için bir aşı olmadığından bahsetmiştik. 2007 başından itibaren , küçük çocuk larda ishalin

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Arrow Rotavirüs Aşısı

  Sponsorlu Bağlantılar
  ROTAVİRÜS AŞISI

  Geçen yıl rotavirüs ishallerinden bahseden yazımızda, bu enfeksiyonu önlemek için bir aşı olmadığından bahsetmiştik. 2007 başından itibaren, küçük çocuklarda ishalin en önemli nedeni olan bu mikroba karşı aşı, ülkemizde de mevcut. Üstelik bu aşı, çoğu anne babanın bebekleri aşı olurken aklından geçirdikleri ‘ keşke şunun damlası olsa da bebeğimin canı yanmasa‘ dileğine uygun, ağızdan verilecek damla şeklinde bir aşı.
  Kısaca hatırlayacak olursak, rotavirüs küçük çocuklarda özellikle kış aylarında görülen ishallere neden olmakta, hatta vücudun su kaybı yerine konamazsa ölümlere yol açabilmektedir. 5 yaşına gelene dek neredeyse her çocuk rotavirüsle karşılaşmış olmakta, rotavirüs ishalleri dünya çapında önemli bir sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, 1999’da ilk geliştirilmiş olan rotavirüs aşısının bazı ciddi yan etkiler ( barsak tıkanıklığı ) nedeniyle kullanımdan kalkmasından beri güvenli bir aşı geliştirme çalışmaları sürüyordu. Bu çalışmaların sonuçlanması, yeni rotavirüs aşılarının güvenilir olduğunun gösterilmesiyle, bu aşılar dünyada pekçok ülkede kullanıma girmiştir. 2007 yılı başından beri ülkemizde de mevcuttur.
  Aşı hangi yaştaki bebeklere uygulanacak?

  Aşı 6 hafta-6 ay arası bebeklere en az 1 ay arayla 2 veya 3 doz halinde ağızdan damla şeklinde veriliyor. Piyasada bulunan 2 farklı marka aşıdan biri 2, diğeri 3 doz olarak önerilmektedir.
  Aşının yan etkileri nelerdir?

  Aşı sonrası bulantı, kusma, burun akıntısı, öksürük gibi yan etkiler görülebilir. Eski aşının kullanımdan kalkmasına sebep olan barsak tıkanıklığında artış yönünden riskli olmadığı saptanmıştır.
  Başka aşılarla birlikte yapılabilir mi?

  Bebeklik dönemdeki diğer aşılarla birlikte uygulanabilir. Bu durumda, aşıların etkinliğinde bir sorun olmayacaktır.
  Bu aşıyı olan bebek ishal olmayacak mı?

  Rotavirüs dışındaki etkenlerin yol açtığı ishallere karşı koruyucu olmayacaktır. İshalin pek çok nedeni vardır, ancak rotavirüs çocukluk çağı ishallerinin en sık görülen nedenidir.
  Bu aşının bebeğiniz için uygun olup olmadığını çocuk doktorunuza danışarak karar verebilirs

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kaç tip çocuk felci aşısı vardır
 3. Rahim Ağzı Kanseri Serviks Kanseri Ve Aşısı kolposkopi - rahim ağzı kanserin kimlerde sık
 4. Hamilelikte Tetanoz Aşısı
 5. Çocuklarda Rotavirüs İshali
 6. Çocuklara Pnömokok Aşısı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri