Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Astım tedavisinde doğrular ve yanlışlar Giderek sanayileşen , sanayileştikçe kirlenen , kirlendikçe yaşamı daha fazla tehdit eden çevremiz , astım hastaları için ciddi bir tehdide

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Astım tedavisinde doğrular ve yanlışlar

  Sponsorlu Bağlantılar
  Astım tedavisinde doğrular ve yanlışlar

  Giderek sanayileşen, sanayileştikçe kirlenen, kirlendikçe yaşamı daha fazla tehdit eden çevremiz, astım hastaları için ciddi bir tehdide dönüştü. Toplumun yüzde 8’ini tehdit eden astımda, kişiye gereken tedaviler uygulanmadığında, ciddi sağlık sorunları ile karşılaşıldığına dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez Duman, hastalıkla ilgili doğru bildiğimiz yanlışları anlattı  Sürekli ilaç kullanmalı mı?

  Ataklarla seyreden kronik bir hava yolu hastalığı olan astımın tedavisinde hastalığın kontrolünde, hastanın semptomsuz olmasını sağlamak ve atak sayısını azaltmak gerekiyor. Tedavi edilmeyen veya yetersiz tedavi edilen astım, ilerleyerek hava yollarında kalıcı daralmaya neden olabiliyor. İlaçların doktor kontrolünde kullanılması ve belirli aralıklarla yapılan kontrollerde ihtiyaç duyulan en düşük ilaç dozu ile astımda kontrolün sağlanmasına dikkat edilmesi gerekiyor.


  Hamilelere zararlı mı?

  Gebelikte astım ilaçları güvenle kullanılıyor ve bebeğe zarar vermiyor. Bebeğe zarar verenin ilaç kullanımı değil astım hastası olan bir gebenin ilaçlarını kullanmayarak atak geçirmesi ve bebeğin oksijenlenmesinin bozulması olduğu belirtiliyor.

  Astım hastası spor yapar mı?

  Kontrol altındaki astım, kişide belirtilere neden olmuyor. Bu nedenle astımlı kişilerde spor için kısıtlama önerilmiyor. Fakat egzersizle tetiklenen bir alt astım grubunda bu konuya dikkat edilmesi gerekiyor. Bu kişilerin aktivite öncesinde doktor onayıyla ilaç kullanmaları ve kontrollü egzersiz yapmaları öneriliyor (Örneğin astımlı bir atletin maraton öncesi ilacını kullanması, klorla tetiklenen astımı olan bir yüzücünün havuza girmeden ilaç alması vb.)

  İlaçları bağımlılık yapar mı?

  Hayır, astım ilaçlarının bağımlılık yapıcı etkisi bulunmuyor. Astım, kronik bir hastalık olduğu için, tedavide etkili olan ilaçların uzun süre kullanımına ihtiyaç duyuluyor. İlaçlarda yapılacak doz değişikliği veya kesilme kararının ise doktora bırakılması gerekiyor

  Astımın aşısı var mı?

  Astım hastalığının değil, “alerji”nin aşısı bulunuyor. Alerji aşıları, ancak belli yaş grubunda ve az sayıda alerjene karşı alerjisi olan hastalara uygulanıyor. Aşı uygulama kararı bir alerji uzmanı tarafından verilebiliyor. Alerjik astımlılarda sadece aşı tedavisi yeterli olmuyor ve öncelikle kişinin astımının tedavi edilmesi gerekiyor.

  Tedavide kullanılan kortizon zararlı mı?

  ASTIM kontrolünde toz veya sprey şeklinde kullanılan düşük dozlardaki kortizonun büyük bölümü bronş duvarı düzeyinde kalıyor. Bu nedenle toplumda korkulan sistemik kortizon kullanımının yan etkileri astım ilaçlarında görülmüyor. Şiddetli ataklarda damar yolundan veya ağızdan kısa süreli kortizon kullanımı, hayat kurtarıcı oluyor ve kısa süreli kullanımlarda önemli yan etkiler beklenmiyor.

  Bir astımlı bunları asla yapmamalı?

  • Sigara içmemeli.
  • Hava kirliliği olan yaşam ortamlarında bulunmamalı.
  • Alerjisi olduğunu bildiği alerjenlerden uzak durmalı.
  • Parfümlü sabun, şampuan veya losyon kullanmaktan kaçınmalı ve tütsülerden uzak olmalı.
  • Astımlı kişinin yatak odasında toz tutacak halı ve kilimler kaldırılmalı, tüylü koltuk, yastık kullanılmamalı.
  • Havanın temiz ve taze tutulması için ev sıkça havalandırılmalı.
  • Hasta astım ilaçlarını kendi kararıyla kesmemeli.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Akciğer Kanseri Ve Astım Teşhis Ve Tedavisinde Kullanılan Teknolojik Gelişmeler
 3. Astım bronşit tedavisi astım bronşitin bitkilerle tedavisi - astım bronşite iyi gelen bitk
 4. Topraklamalarda Yanlışlar ve Doğrular
 5. Bel Ağrısıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar, Bel ağrısı, Belim ağrıyo napmalıyım, Bel ağr
 6. Astım, Astımı olanlara sahil zararlı, Sahilin astımlara zararı, Sahil astım hastalarına za
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri