Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Çocukların din leme becerilerini geliştirme yolları Din leme , okuma ve yazma gibi bir okul dersi değildir. Çoğumuz din lemenin doğal bir şekilde geliştiği ve

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çocukların dinleme becerilerini geliştirme yolları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocukların dinleme becerilerini geliştirme yolları

  Dinleme, okuma ve yazma gibi bir okul dersi değildir. Çoğumuz dinlemenin doğal bir şekilde geliştiği ve yol tarifini anladığımız sürece; bir problem olmadığını düşünürüz. Son çalışmalar; dinlemenin büyük ölçüde okul öğrenmesinin parçası olduğunu ve insanlarla iletişim kurmanın temel yolu olduğunu gösteriyor. Öğrencilerin sınıfta geçirdikleri zamanın % 50 ile % 75 arasında bir oranda öğretmeni, diğer öğrencileri veya işitsel medya aygıtlarını dinleme ile geçtiği tahmin ediliyor.

  Ebeveynler çocuklarını daha iyi dinleme için yönlendirebilir mi?

  Dinleme becerileri ile ilgili araştırmalara göre, iyi bir dinleyici olmak, dikkati verilen mesaja odaklamak ve mesajdaki önemli bilgileri değerlendirebilmektir. Ebeveynler çocukları için iyi dinleme modeli olabilir ve çocuklarına aktif dinleyici olabilmek, diyaloglar içindeki önemli noktaları yakalamak ve uygun sorular sormak için yöntemler önerebilirler. Bazen, çocuklara aktif dinleyicinin, konuşmacının gözlerine bakan ve konuşmacının dikkati dağılmasın diye televizyonu kapatmaya istekli olan kişi olduğunu göstermek işe yarayabilir.

  İşte Davranış Bilimleri Enstitüsü tarafından hazırlanmış olan iyi dinleme becerilerini konusunda model olabilmek için yöntemler...

  İlgili ve dikkatli olun

  Çocuklar, ebeveynin ilgisini ve dikkatini ebeveynin cevap verip vermemesinden veya cevap veriş şeklinden anlayabilirler. Telefonları veya dikkat dağıtıcı diğer şeyleri unutun. Çocukla olduğunuzu hissettirmek için göz teması sağlayın

  Konuşmasını cesaretlendirin

  Bazı çocuklar konuşmak için cesaretlendirilmeye ihtiyaç duyarlar. Çocuklar konuşmalarının diğer kişiler için önemli olduğunu hissederlerse düşüncelerini ve hislerini daha kolay paylaşırlar.

  Sabırla dinleyin

  İnsanlar konuştuklarından daha hızlı düşünürler. Çocuklar yetişkinlere göre doğru kelimeyi bulmak için daha fazla zaman harcarlar. Bu yüzden, çok zamanınız varmış gibi dinleyin.

  Çocuklarınızı duyun

  Konuşmalarını bitirmeden çocukların sözünü kesmekten kaçının. Çocuklar söylediklerini bitirmeden ne demek istediklerini anlamak ve onları reddetmek kolaydır. Saygıyla dinlemek ve yanlış fikirleri düzeltmemek zor olabilir fakat çocukların fikirlerini söyleme hakkına sahip olduklarını unutmayın.

  Sözel olmayan mesajlara dikkat edin

  Çocukların gönderdiği çoğu mesaj, yüz ifadeleri, enerji düzeyleri, duruşları, davranış değişiklikleri gibi sözel olmayan yollardan iletilir. Çoğunlukla çocukların bir şeyi söyleyiş tarzı, sözlerine göre daha çok şey ifade eder. Çocuk üzgün bir şekilde geldiğinde, o anda veya daha sonra ona zaman ayırın.

  Kapalı uçlu sorulardan kaçının

  Çocuklara sohbeti kapatıcı değil, iletişimi arttıracak sorular sormaya özen gösterin. Cevabı evet hayır yada herhangi bir cevap olan sorular iletişimi sona götürür. Çocukların tarif etmesini, açıklamasını veya fikirlerini paylaşmasını sağlayacak tarzda açık uçlu sorular diyaloğu genişletir ve zenginleştirir.

  Diyaloğu genişletin

  Çocuğunuzun konuşmasından bir kısmını alıp, onun söylediklerini derleyip tekrar söyleyerek ve çocuğunuzun kelimelerini kullanarak sorular sorup onun konuşmasına olan güvenini arttırabilir ve fikirlerinin değerli olduğunu gösterebilirsiniz.

  Düşüncelerinizi paylaşın

  Ne düşündüğünüzü çocuğunuzla paylaşın. Örneğin, evinizin dekorasyonunu nasıl yapacağınız konusunda kafanız karışıksa, çocuğunuza “Bu rafı nereye yerleştireceğimi bilmiyorum, sence bunun için neresi en iyi olur?” şeklinde sorular sorabilirsiniz.

  İşaretleri gözleyin

  Diyaloğu sonlandırmak için çocuktan gelecek işaretleri gözleyin. Çocuk boşluğa bakmaya başlamışsa, aptalca cevaplar veriyorsa, veya sizden söylediklerinizi tekrar etmenizi istiyorsa, muhtemelen diyaloğu bitirmenin zamanı gelmiştir.

  Duygularınızı yansıtın

  İyi dinleyicilerin en önemli becerileri kendilerini karşılarındakilerin yerine koyabilmeleri ve karşısındakinin düşünce ve duygularını anlamak için empatik yaklaşım göstermeleridir. Ebeveyn olarak, çocuğunuzun duygularını tekrar ederek aynalamaya çalışın. Çocuğunuzun duygusuna şöyle yaklaşabilirsiniz “Matematik öğretmenine kızmış gibi duruyorsun”. Onların duygularını tekrarlamak, yeniden belirtmek, güçlü duygular yaşarken gözden kaçırabilecekleri, farkında olmadıkları şeyleri fark etmelerini sağlar.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Düşünceyi geliştirme yolları ile ilgili paragraflar
 3. Kağıt Kesme Sanatı, Kağıttan Güzel Kar Süsleri Yapalım, Paper Art, Çocukların El Beceriler
 4. düşünceyi geliştirme yolları ve anlatım biçimleri
 5. Düşünceyi geliştirme yolları nelerdir, düşünceyi geliştirme yöntemleri
 6. Anlatım Biçimleri ve Düşünceyi Geliştirme Yolları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri