Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Geceleri çocuğunuzun alt ıslatmasının nedeni siz olabilirsiniz Çocuğunuza kızmadan önce bir kez daha düşünün! Araştırmalar , genellikle altını ıslatan çocuk ların anne babalarının da aynı

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Geceleri çocuğunuzun alt ıslatmasının nedeni siz olabilirsiniz

  Sponsorlu Bağlantılar
  Geceleri çocuğunuzun alt ıslatmasının nedeni siz olabilirsiniz

  Çocuğunuza kızmadan önce bir kez daha düşünün! Araştırmalar, genellikle altını ıslatan çocukların anne babalarının da aynı problemi ebeveynlerine yaşatmış olduğunu gösteriyor.

  Çocuğunuzun mahcup bakışlarıyla size “günaydın” demesi, her sabah çamaşır makinesinde çarşaf yıkamanız, yatağı havalandırmak için balkona çıkarmanız, bir ebeveyn olarak sizin için olağan bir sabah olabilir; çünkü çocuğunuz yine yatağını ıslatmış. Ama her defasında çocuğunuza kızıp sorunu onda aramayın. Çünkü bilimsel araştırmalar, genellikle altını ıslatan çocukların anne babalarının da aynı problemi ebeveynlerine yaşatmış olduğu gösteriyor. Böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları, şeker hastalığı gibi etkenler de çocukların alt ıslatmasında önemli rol oynayabiliyor, ancak uzmanlar alt ıslatan çocukların takibi ve tedavisi konusunda hassas olunması gerektiği konusunda uyarıyor.

  Memorial Etiler Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Mamur, “Çocuklarda alt ıslatma” hakkında şu bilgileri veriyor:

  Çocuğunuz kuru yatağa hasret kaldıysa…
  Gece idrar kaçırma (Enuresis nocturna) çocuk sağlığı ve hastalıklarında çok sık rastlanılan şikayetlerden biridir. Anne babalar genellikle çocuklarının alt ıslatma sorunundan daha çok ruhsal bir sıkıntılarının olup olmadığından endişe ederler. Halbuki bazen alt ıslatmanın psikolojik bir durum ile ilgisi yoktur. Beş yaşa kadar birçok anne ve baba bu sorunun artık ortadan kalkmış olması gerektiğini ve geçmediği takdirde bir hastalığın söz konusu olduğunu düşünürler. Ancak bu doğru bir yaklaşım değildir.

  Alt ıslatma nedeni psikolojik ya da fiziksel olabilir
  Gece alt ıslatma iki şekilde görülür:
  1- Çocuk doğduğundan beri en az ayda iki kez yatağını geceleri ıslatmaktadır.
  2- Çocuk son 6 aydır tamamen kuru olmasına rağmen tekrar ıslatmaya başlamıştır.

  İkincil gece alt ıslatmanın arkasında genelde bir neden vardır ve bu neden ortadan kaldırıldığında sonuç alınabilir. Bu sebepler arasında başka bir eve taşınma, boşanma veya okul sorunları gibi ruhsal sorunlar olabilir. Bunların yanı sıra idrar yolu enfeksiyonu veya şeker hastalığı gibi fiziksel hastalıklar da söz konusu olabilir. Bir de çocuğun yaşantısı içinde düzen değişiklikleri olabilir (Örneğin çok su içmeye başlama, uyku saatlerinin kayması gibi). Neticede doktorunuza başvurduğunuzda olası değişiklikleri onunla paylaşmalı ve sorunun üstesinden gelmeye hep birlikte çalışmalısınız.

  Çoğu zaman birincil alt ıslatma ile karşı karşıya kalınır. Burada stres veya davranışsal sorunlar söz konusu değildir. Araştırmalara göre gece birincil gece alt ıslatmanın en önemli nedeni kalıtsaldır. Eğer tek ebeveyn çocukken aynı durumu yaşadıysa, çocuğunda olma olasılığı yüzde 44, her iki ebeveyn de bu durumu yaşadıysa çocukta olma olasılığı yüzde 77 olarak saptanmıştır. Yani çocuğunuz altını bu şekilde ıslatıyorsa ona kızmayın, çünkü bu durum büyük ihtimalle sizin ona verdiğiniz genlerle ilgilidir. Üstelik ona kızmamak için bir neden daha vardır. Bu genler nedeniyle o da kendi çocuğundan dolayı aynı durumda kalıp, sizin ne yaşadığınızı birebir öğrenecektir.

  Çocuklarda alt ıslatmayı ilgilendiren ENUR 1 ve ENUR 2 adında iki gen tespit edilmiştir. Bu genlerden ilki 13. kromozomda, diğeri de 12. kromozomda bulunur. Bu genleri taşıyan çocuklarda gece alt ıslatma olasılığını yaşama, bu genleri taşımayanlara kıyasla daha çoktur. Anne veya baba çocukken gece altını ıslatmadıysa çocuklarında bunu yaşama olasılıkları yüzde 15’tir.

  Geceleri çocukların alt ıslatmalarının 3 nedeni vardır:
  1. İdrar kesesi kasları arasında dengesizlik vardır. Yani idrarın dışarı çıkmasını engelleyen kas, mesanenin kasılmasını sağlayan kaslardan daha zayıf olabilir.
  2. Mesane küçük olabilir ve normal miktarda idrar için yetersiz olabilir.
  3. Normal boyuttaki mesanelerinin tutabileceği idrardan daha fazlası üretilebilmektedir. Bunun nedeni:
  a. Yatmadan 2 saat önceki dönem içinde çok sıvı tüketiyor olabilir.
  b. Çocuk başka bir hastalığı nedeniyle idrar sökücü kullanıyor olabilir.
  c. İdrar yolu enfeksiyonu veya şeker hastalığı olabilir.
  d. Hormonal dengesizlik olabilir.

  Çocuğunuz çok derin uyuyor olabilir
  Bazı çocukların anne ve babaları ısrarla çocuklarının çok zor uyandığını ve gece uyandırıp tuvalete götürmek istediklerinde bile uyandıramadıklarını ifade ederler. Yıllar boyu araştırmalar bu durumun gece alt ıslatma ile bir ilgisi olmadığını belirtmiştir.

  Ancak Kanada’da yapılan bilimsel bir çalışmada gece uyuyan çocuklara kulaklıklar takılmış ve ses şiddeti kademe kademe yükseltilerek çocukları uyandırmaya çalışmışlardır. Çok daha yüksek seslere maruz kalmalarına rağmen uyanamayan çocuklarda gece alt ıslatma istatistiksel olarak daha sık görülmüştür.

  Sonuç olarak genelde çocuklar babalarının geceleri altını ıslatmayı durdurduğu yaşa kadar altlarını ıslatmaya devam edebilirler. Bu durumun önüne geçmek için kullanılan yöntemler konusunda mutlaka çocuk doktoruna başvurmanız gerekir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Mübarek gecelere kandil geceleri denilmesinin nedeni nedir
 3. Kusursuz ellere nasıl sahip olabilirsiniz?
 4. Çocuğunuzun boyunu hesaplayın
 5. Yeni konuşmaya başlayan çocuğunuzun dil gelişimi, Çocuğunuzun Dil Gelşimi İçin Yapmanız Ge
 6. Çocuğunuzun Sağlıklı Beslenmesi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri