Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Yenidoğan Tarama Testleri Nedir - Yenidoğan Tarama Testi - Tarama Testi Yenidoğan tarama testleri yenidoğanın sağlık lı büyüyüp gelişimi için oldukça önem taşımaktadır. Hayatın son

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yenidoğan Tarama Testleri Nedir - Yenidoğan Tarama Testi - Tarama Testi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yenidoğan Tarama Testleri Nedir - Yenidoğan Tarama Testi - Tarama Testi  Yenidoğan tarama testleri yenidoğanın sağlıklı büyüyüp gelişimi için oldukça önem taşımaktadır. Hayatın son derece önemli ve dinamik olan bu döneminde yenidoğanlara yapılacak müdahaleler son derece değerlidir.

  Sağlıklı bir yenidoğan normal doğumuda 24 saat sonra, sezaryen doğumda ise en az 48 saat sonra taburcu edilmelidir.24 saatten önce yapılan taburculuk işlemleri erken taburculuk olarak nitelendirilmektedir.

  Bu sebeple bebeklerin optimum zamanda taburculuğu yenidoğan ve anne sağlığı açıdından da oldukça önem taşımaktadır.

  Genellikle zamanında doğmuş sağlıklı yenidoğanın 3 gün sonra doktor kontrolüne götürülmesi ve bu sırada fizik muayenesinin yapılarak tarama testinin alınması önerilmektedir.bU TEST İLE BEBEKLERDE FENİLKETONÜRİ, BİOTİNİDAZ EKSİKLİĞİ VE HİPOTİROİDİ taranmaktadır.

  Bazı kliniklerde genişletilmiş yendioğan taraması TANDEM MASS yapılmakta ve birçok metabolik hastalık taranmaktadır.

  Ayrıca bebeğin taburculuk öncesi ve ilk muayene sırasında tartılarak tartı kaybının değerlendirilmesi ve emzirmenin ve sarılığın sdeğerlendirilmesi gerekmektedir. Bu günlerde D vitaminin 15 günü beklemeden de günlük 400 IU verilebileceği Amerikan pediatri akademisi tarafından bildirilmektedir.

  Taburculuk sonrası annenin psikolojik durumunun da değerlendirilmesi çocuk hekimlerine düşmektedir. Doğum sonrası depresyonun ilk belirtileri çocuk hekimi tarafından değerlendirilerek gerekirse anne psikiatrik destek için yönlendirilebilir.

  Bebek anne bağının kurulduğu ilk günler çok değerlidir. Bu günlerde anne tarafından sık sorulan sorular bebeğin göbek bakımı, beslenme aralıkları, su verilmesi, uyku düzeni, gaz sancıları,pişik bakımı,vitamin desteği gibi konulardır.Doktor bu konuda rahatlatıcı öneriler sunmalıdır.

  İşitme testi, doğumsal kalça çıkığı muayenesi ve göz muayenesi yenidoğan muayenesinin parçası olmalıdır.

  Sıklıkla ilk ayde yapılan OAE testi (otoakustik emisyon testi) işitme için değerlidir.Bu test bebek uyanıkken dahi saniyeler içinde birçok devlet hastanesinde dahi yapılabilmektedir.

  Göz muayenesi oftalmoskop ile çocuk hekimi tarafından yapılabilir.

  Kalça muayenesi normal olsa bile 1 aydan sonra kalça USG nin yapılması faydalıdır.

  Tarama testleri erken taburcu olan bebeklerde (24 saatten önce) alınmış ise mutlaka tekrar edilmelidir.Patolojik durum varlığında haber verildiğinde mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmaldır.


  Uzm. Dr. Emrah CAN Çocuk Hastalıkları


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hotbird Uydusunda Tarama Ayarları Nelerdir
 3. Yenidoğan Enfeksiyon - Yenidoğan Enfeksiyon Nedir - Yenidoğan Enfeksiyonları Hakkında
 4. Havyarlı Tarama Tarifi Resimli, Havyarlı Tarama nasıl yapılır
 5. Edebiyat Soru ve Cevaplar - Edebiyat Dersi Soruları - Edebiyat Sınav Soruları Edebiyat Tar
 6. Zeka Yaşı Testleri - Zeka Yaşı Testleri Nasıl Yapılır, Zeka testi nedir, Zeka yaşı testi n
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri