Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Yeraltı Sularının Oluşturduğu Aşındırma Ve Biriktirme Şekilleri Yeraltısuları kalker , jips , kayatuzu , dolomit ve tebeşir gibi karstik maddelerin yaygın olduğu yerlerde aşındırma ve

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yeraltı sularının aşındırma şekilleri, yeraltı sularının biriktirme şekilleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeraltı Sularının Oluşturduğu Aşındırma Ve Biriktirme Şekilleri


  Yeraltısuları kalker,jips,kayatuzu,dolomit ve tebeşir gibi karstik maddelerin yaygın olduğu yerlerde aşındırma ve biriktirme şekillerinin oluşmasına sebep olurlar.Bu şekillerin tümüne karstik şekiller denir.
  A. AŞINDIRMA ŞEKİLLERİ:
  Karstik maddelerin su içerisinde çözünmesiyle meydana gelir.Çözünmeyi suyun sıcaklığı ve su içerisindeki karbondioksit miktarı etkiler.
  1. LAPYA:Karstik şekillerin en küçüğüdür.Taşlar üzerinde çukurları oluklar ve deliklerden oluşur.En büyükleri 30-40 cm çapındadırlar.
  2. DOLİN:Karstik ova ve platolar üzerinde gelişen erime çukurlardır.Çapları 200 m ye ulaşabilir.
  3. UVALAolinlerin genişleyip birleşmesiyle oluşmuşlardır.
  4. POLYE:Özellikle tektonik çanaklarda dolin ve uvalaların genişleyip bir ova görünümü alması sonucu oluşurlar.Çapları 1-2 km yi bulabilir.Bazı polyelerin tabanlarında yağışlı mevsimde göl oluşur.
  5. KÖR VADİ:Vadi tabanı akarsu vadisinde olduğu gibi sürekli iniş göstermez.Aşınmanın sona erdiği yerde vadinin önü kesilir.
  6. DÜDEN:Karstik bölgelerde yüzey sularının yeraltına battığı yada çıktığı yerlere denir.Su yutan yada Su çıkan isimleride verilir.
  7. OBRUKolin çaplarının ve derinliklerinin artmasıyla oluştukları gibi, karstik mağaraların çökmesiyle de oluşurlar.Mersin’deki Cennet ve Cehennem obrukları oldukça meşhurdur
  8. MAĞARA:Yeraltına sızan sular burada kolay çözünebilen kayaları çözer ve zamanla burada mağaralar oluşturur.
  Ülkemiz mağaralar bakımından oldukça zengindir.Tokat Ballıca Mağarası,Gümüşhane Karaca Mağarası Antalya Karain Mağarası, Alanya Damlataş Mağarası oldukça meşhur mağaralarımızdır.
  B. BİRİKTİRME ŞEKİLLERİ:
  Su da çözünen maddelerin tekrar çökelmesiyle karstik birikim şekilleri oluşur.
  1. Travertenler:Karstik suların yeryüzüne çıktıkları yerlerde içerisindeki karbondioksitin uçup,bünyelerindeki karstik maddelerin birikmesiyle oluşur.Denizli yakınlarındaki Pamukkale travertenleri çok güzel örnektir.
  2. Sarkıt Dikit ve Sütunlar:Mağara tavanlarından sızan suların içerisindeki karstik malzemelerin çökelmesiyle sarkıtlar mağara tabanlarında çökelmesiyle dikitler oluşur.Sarkıt ve dikitlerin birleşmesiyle sütunlar meydana gelir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ege Bölgesinin yeraltı zenginlikleri,Ege bölgesinin yeraltı kaynakları nelerdir,ege bölges
 3. Yeraltı sularının ısınmasında güneş enerjisi etkilimidir
 4. Dalga ve akıntıların oluşturduğu aşındırma ve biriktirme şekilleri
 5. Yeraltı Suları, Yeraltı Kaynakları, Karstik Sular, Aşındırma Ve Biriktirme Şekilleri, Kapl
 6. Akarsu Aşındırma Ve Biriktirme Şekilleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri