Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Akarsular , Akarsu Aşındırma Çeşitleri Akarsuyun , içerisinden geçtiği yatağı kazması ve kopardığı parçacıkları taşıması olayına aşındırma denir. Akarsular kimyasal ve fiziksel (mekanik) yollarla aşındırma

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Akarsular, Akarsu Aşındırma Çeşitleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Akarsular, Akarsu Aşındırma Çeşitleri

  Akarsuyun, içerisinden geçtiği yatağı kazması ve kopardığı parçacıkları taşıması olayına aşındırma denir. Akarsular kimyasal ve fiziksel (mekanik) yollarla aşındırma yaparlar.

  1. Kimyasal aşındırma: Sıcaklığın yüksek olduğu zamanlarda veya sürekli sıcak bölgelerde, akarsuların geçtikleri yeri eritmesiyle yaptığı aşındırmadır.

  2. Fiziksel (Mekanik) aşındırma: Akarsular, eğime bağlı olarak kazandıkları güçle, yatağındaki kayaları parçalayarak aşındırır. Akarsular genelde fiziksel yolla aşındırma yaparlar.

  Akarsuların fiziksel aşındırması üç şekilde olur.

  a. Derine aşındırma: Akarsuların yatağını düşey doğrultuda ışındırarak, deniz seviyesine indirmeye çalışmasıdır.

  b. Yana aşındırma: Akarsuların içlerindeki materyallerle birlikte, eğimin azaldığı yerde salınımlar yaparak, yanlara çarpması sonucu meydana gelen aşındırmadır.

  c. Geriye aşındırma: Akarsularda su miktarı en çok ağız kısmında olur. Çünkü, bu kısımda akarsu bütün kollarından aldığı suyu taşır. Bu kesimdeki su fazlalığı nedeniyle, akarsular yataklarını, denize döküldükleri yerden başlayarak geriye doğru aşındırmaya başlarlar. Böylece aşınan nokta, kaynağa doğru kayar ve zamanla akarsu üzerindeki şelaleler ortadan kalkar. Buna geriye doğru aşındırma denir.

  Geriye doğru aşındırma ile akarsular, çevredeki küçük akarsuları kollarıyla birlikte kendisine bağlar. Buna akarsu kapması veya kapma denir

  Akarsular vadilerini kazıp derinleştirdikçe, yataklarının eğimi gittikçe azalır. Bu yüzden zamanla akış yavaşlar, aşındırma eski hızını kaybeder ve en sonundahemen hemen sona erer. Akarsu yatağında artık, başlangıçtaki pürüzler, şelaleler ortadan kaldırılmış olur. Bu duruma erişen bir akarsuyun, ağzından kaynağına doğru uzanan profili iç bükey bir eğri halindedir. Buna denge profili denir.


  Denge profiline ulaşmış bir akarsuda;

  Yatak eğimi azalmıştır. Akış hızı azalmıştır.
  Aşındırma gücü azalmıştır. Su potansiyeli azalmıştır.
  Enerji üretimi için elverişsizdirler. Üzerinde ulaşım ve taşımacılık yapılabilir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Akarsular, Türkiye'nin Akarsuları, Akarsu Havzaları Ve Bölgelere Göre Dağılışı
 3. Akarsu Aşındırma Ve Biriktirme Şekilleri
 4. Akarsu, Akarsu nedir, Akarsu nedemektir, Akarsu ne anlama gelir
 5. Aşındırma Platoları Nedir, Aşındırma Platolarına Örnek, Aşındırma Platolar ile ilgili bilg
 6. Akarsuların aşındırma şekilleri, Akarsu aşındırması, Akarsu aşındırması hakkında bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri