Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

HAYVANCILIK , HAYVANCILIK ÇEŞİTLERİ , HAYVANCILIĞIN ÖZELLİKLERİ (COĞRAFYA KONU ANLATIM) Geniş anlamda hayvancılık tarımsal etkinlerin bir koludur. Tarımla uğraşan nüfus bir yandan toprağı işleyip çeşitli

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hayvancılık, Hayvancılık Çeşitleri, Hayvancılığın Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  HAYVANCILIK, HAYVANCILIK ÇEŞİTLERİ, HAYVANCILIĞIN ÖZELLİKLERİ (COĞRAFYA KONU ANLATIM)


  Geniş anlamda hayvancılık tarımsal etkinlerin bir koludur. Tarımla uğraşan nüfus bir yandan toprağı işleyip çeşitli ürünler elde ederken, diğer yandan da hayvan besler. Tarımın bir kolu olan hayvancılık ; ekonomik değeri olan hayvanların yetiştirilmesi, çeşitli şekillerde yararlanılması ve pazarlanması olayıdır. Kırsal kesimlerde hayvancılık tarımın sigortası durumundadır. İklimdeki karasızlıkların tarımı olumsuz yönde etkilemesinden dolayı. Tarım hayvancılık birbirini destekler. Örnek : Şeker fabrikaları çevresinde besi hayvancılığının gelişmesi. Türkiye hayvan varlığı fazla olan bir ülkedir. Ancak hayvanlarımızın et, süt, yumurta, yapağı verimleri düşüktür.

  Hayvancılık,ülkemizde hızlı bir gelişme göstermesine rağmen istenilen düzeye ulaşamamıştır. Çeşitli iklimleri ve geniş meralarıyla Türkiye, hayvancılık açısından önemli bir potansiyele sahiptir.


  HAYVANCILIK İKİ YÖNTEMLE YAPILMAKTADIR

  1) Mera Hayvancılığının Özellikleri :

  Yağış ve doğal bitki örtüsünün dağılışı ile hayvan dağılışı arasında bir paralellik vardır. Örneğin çayır alanlarının geniş yer kapladığı alanlarda büyükbaşhayvancılık , bozkırların geniş yer kapladığı yerlerde ise küçükbaş hayvancılık yaygındır. Mera hayvancılığı iklim koşullarına bağlı olduğu için et ve süt verimi yıllara göre değişmektedir. Genel olarak et ve süt verimi düşüktür.

  2) Ahır hayvancılığının özellikleri :

  Hayvancılık doğal koşullara bağlı değildir. Modern hayvancılık yöntemidir. Ahır adı verilen kapalı mekanlarda yapılır. Verim yüksektir. Marmara bölgesinde yaygındır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Avustralya'da Tarım Ve Hayvancılık Ürünlerinin Bol Miktarda Üretilmesine Bakarak Bu Ülkeni
 3. Hayvancılık Faaliyetleri İle Coğrafi Özellikleri Arasında Nasıl Bir İlişki Kurulabilir
 4. Hayvancılık, Türkiyede Hayvancılığın Dağılışı
 5. Türkiyede Hayvancılık, Türkiyede Hayvancılığın Coğrafi Dagılışı, türkiyede hayvancılık hak
 6. Ege Bölgesinin Hayvan Türleri Nelerdir?, Ege Bölgesinde Hayvancılık, Ege Bölgesinde Hayvan
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri