Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

KITA , KITALARIN OLUŞUMU VE HAREKETLERİ (EPİROJENEZ) , İZOSTATİK DENGE (COĞRAFYA KONU ANLATIM) Kara ve denizlerde düşey doğrultudaki alçalma yükselme hareketlerine epirojenez denir. Başka bir

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kıta, Kıtaların Oluşumu Ve Hareketleri (Epirojenez), İzostatik Denge

  Sponsorlu Bağlantılar
  KITA, KITALARIN OLUŞUMU VE HAREKETLERİ (EPİROJENEZ), İZOSTATİK DENGE (COĞRAFYA KONU ANLATIM)


  Kara ve denizlerde düşey doğrultudaki alçalma yükselme hareketlerine epirojenez denir. Başka bir ifade ile, yer kabuğunun geniş alanlı yaylanma hareketleridir.

  Farklı yoğunluktaki yer kabuğu parçaları manto üzerinde dengeli bir biçimde dururlar. Bu olaya izostazi, dengeye ise izostatik denge denir. Herhangi bir yerde epirojenez olayının olabilmesi için, izostatik dengenin bozulması gereklidir.

  İzostatik dengeyi bozan olaylar şunlardır:
  İklim değişiklikleri
  Yeni bir dağ oluşumu
  Engebeli yüksek yerlerin fazla aşınması
  Deniz çukurluklarında tortulanmanın fazla olması

  İzostatik dengeyi bozan yukarıdaki olaylar sonucu karalar hafiflemekte ve yükselmektedir. Karalar yükselince deniz seviyesi gerilemekte, deniz altındaki alanlar kara haline gelmektedir. Bu şekilde, deniz seviyesinin alçalması olayına regresyon denir.

  Karalardaki, lâvlar, birikmeler, buzullaşma, vb. olaylar sonucunda da karaların yükü artmakta ve ağırlaşarak ya da iç kuvvetlerin etkisiyle çökmektedir.

  Bu alçalma sonucunda denizler karalara doğru ilerlemekte ve kara parçaları sular altında kalmaktadır. Bu şekilde, deniz seviyesinin yükselmesi olayına da transgresyon adı verilir.

  Epirojenik hareketlere örnek olarak, İskandinav Yarımadası ve Kanada verilebilir. Buzul çağında buralarda 1 – 2 km kalınlığında bir buz tabakası vardı. Sonradan buzullar eriyince, karaların üzerindeki yük azaldı ve mağmaya doğru gömülen bu kara parçaları tekrar yükselmeye başladı. Bu yükselme, günümüzde de yavaş yavaş devam etmektedir.

  Epirojenik hareketler, Türkiye’de de olmaktadır. Anadolu milyonlarca yıldır yükselmekte, buna karşılık Karadeniz ve Doğu Akdeniz havzaları çökmektedir. Buna bağlı olarak, Çukurova Havzası ile Ergene Ovası hızlı bir çökme içine girmişler ve tortulanma alanı olmuşlardır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Dağlar, Dağların Oluşumu Ve Hareketleri (Orojenez)
 3. Epirojenez, Epirojenez nedir, Epirojenez ne demektir
 4. Kıta Nedir, Dünyada Kaç Kıta Vardır, Kıta ne demek
 5. Kıta oluşum hareketleri nelerdir, Epirojenez hareketler hakkında bilgi, Epirojenez nedir
 6. Kita OluŞumu Hareketleri, Epirojenez hareketler, Kıta oluşum hareketleri nelerdir, Epiroj
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri