Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

[IMG]http://www.***************/images.gif[/IMG] İnşaat - Epoxy -Esaslı -Zemin -Kaplama - hakkında Kendi ken din e yayılabilen solventsiz epoxy zemin kaplamaları.Üzerindeki araç ve insan trafiğinin yoğunluğuna göre farklı

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Epoxy Esaslı Zemin Kaplama Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  [IMG]http://www.***************/images.gif[/IMG]İnşaat - Epoxy -Esaslı -Zemin -Kaplama - hakkında
  Kendi kendine yayılabilen solventsiz epoxy zemin kaplamaları.Üzerindeki araç ve insan trafiğinin yoğunluğuna göre farklı formülasyon ve komponentlerden oluşan ve firmamızın ISO 9001-2000 Kalite güvence sistemi kapsamında ürettiği epoxy bazlı zemin kaplama ürünlerimiz yüksek mekanik ve kimyasal dayanıma sahip olup , yeni ve eski beton,mozaik,mermer gibi alt yapılarda gerekli zemin hazırlıklarından sonra kolaylıkla uygulanabilmektedir.  Epoksi zeminler evimizde  Reçine esaslı, poliamid ile kürlenerek parlak ve sert bir film veren çift komponentli bir son kat boya anlamına gelen epoksi, son dönemde artan bir yoğunlukta tercih edilen bir zemin döşeme sistemidir.
  Epoksi, reçine esaslı bir zemin kaplama sistemi. Çoğunlukla sanayi alanlarında kullanılan bu kaplama, son yıllarda mağaza ve ev dekorasyonunda da karşımıza çıkıyor. Mekana ferahlık ve hijyen gibi pek çok özellik sağlıyor, bir fotoğrafı veya beğendiğiniz bir tabloyu bile zemine uygulayabiliyorsunuz.

  Akmerkez ve İzmir Vakko, Akmerkez Levi�s, Nişantaşı Adidas, İstanbul Nautilus, Kanyon�daki G-Star mağazaları ile Garanti Bankası merkez yönetim binası gibi pek çok farklı mekana da epoksi zeminler yapılmıştır.


  Önce endüstriyel alanlarda sonra evlerde moda oldu
  Epoksi; reçine esaslı, parlak ve sert görünümlü bir son zemin döşeme sistemi. Türkiye�ye 1980�lerin sonunda gelen epoksi kaplama sistemi başta petrokimya endüstrisi olmak üzere sanayinin birçok alanında kullanıldı.

  "Her şey her yere uyar" düşüncesinin artmasıyla, epoksinin kullanım alanları da yıllar içinde genişledi. Artık fabrikalar, hastaneler, evler, ofisler, mağazalar, okullar ve oteller var. Özellikle endüstriyel alanlar için üretilen kaplama sistemi, yenilik arayan mimarlar tarafından son dönemlerde ev dekorasyonunda çok sık tercih ediliyor.

  Her mekana özel doku
  Epoksi zeminler evlerde en çok salon, yatak odası, banyo ve koridorlarda kullanılıyor. İstendiğinde duvarlara uygulanabilse de bu çok sık tercih edilmiyor. Banyo döşemelerinde ıslak zeminin kaymasını önlemek için kumlu, garaj döşemelerindeyse lastik kaymasını engellemek için portakal kabuğu dokulu ya da kumlu epoksi kaplamalar yapılması gerekiyor.  Sadece iç Mekanlara


  Hava değişiklikleri, yüksek sıcaklık ve güneş ışınları epoksi için zararlı. Bu yüzden teraslara ve açık alanlara uygulanması sakıncalı. Hava değişikliği ve sıcaklık, epoksinin zeminden ayrılmasına neden oluyor. Ancak güneş altında kalmadığı takdirde 60 derece sıcaklığa kadar etkilenmediği için banyolarda rahatlıkla kullanılabiliyor. 60 derecenin üstünde sıcaklığa maruz kalan alanlar için poliüretan katkılı olanlar tercih ediliyor.


  Altına Tablo Koyun Desenli Yapın
  Epoksi kaplama sistemleriyle zemine değişik desenler de verilebiliyor. Örneğin; duvardaki bir tablo veya istediğiniz bir resim zemine yerleştiriliyor ve üzeri şeffaf epoksi ile kaplanıyor. Seçeneğiniz neredeyse sonsuz...

  Zeminde renk isterseniz, beyaz, siyah, bej, mavi, gri, sarı, turuncu arasından seçim yapabilirsiniz. Büyük alan uygulamalarında, tercihe göre yeni renk de yaratılabiliyor. Mevcut epoksi kaplamalarınızdan sıkıldığınız zaman üzerine farklı renk attırarak yenileme imkanınız da var. Ayrıca kaplamaları istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz de.  Özenli kullanım şart
  Epoksi kalınlıkları, 4 milimetre ile 1,5 santim arasında değişiyor. Kullanacağınız kalınlık, mekana ve zemine konacak ağırlığa göre belirleniyor. Kullanım süreleri de seçilen kalınlığa, çevre koşullarına ve kullanım şekillerine göre değişiyor. İnce kaplamalar üç-dört yıl, orta kalınlıktaki kaplamalar beş-sekiz yıl, en kalın kaplamalar da 10 ila 15 sene dayanabiliyor.

  Epoksi sağlam bir malzeme, fakat ortaya dümdüz bir zemin çıktığı için, en ufak bir leke, zemin bozukluğu, baloncuklar ve çizilme kolaylıkla göze çarpıyor. Bu yüzden çok titiz kullanılması gerekiyor. Oluşacak lekelere karşı temizleme işlemi için de profesyonel temizlik hizmeti almak lazım.

  Nasıl uygulanıyor?
  Epoksi istiyorsanız, öncelikle hangi amaçla istediğinize karar vermelisiniz. Kaplamanın üzerinde kullanılacak ağırlıklar ve alan belli olduktan sonra uzman bir firmayla konuşarak uygun sistemin seçimi yapılmalısınız. Örneğin çok ağır yük trafiği olan bir zemine ince epoksi kaplama yapılmamalı.

  Seçim yapıldıktan sonra sıra zemin hazırlığına geliyor. Özel makinelerle yüzeydeki tabaka kaldırılıyor. Zeminin tozu endüstriyel süpürgelerle alınıp ardından astar uygulamasına geçiliyor. İşlem, seçilen kaplamaya göre kumlu veya kumsuz olarak devam ettiriliyor. Ardından ara kat uygulanıyor. Zemin hazırlıkları yaklaşık üç-dört gün alıyor. Kat uygulamaları arasında ise en az 12 saat beklemek gerek.

  Kaplama malzemesinin yaklaşık 20 dakikalık bir donma süresi var. Eğer 20 dakika içerisinde malzemeyi doğru uygulayamaz veya gecikirseniz donmaya başlayıp kalitesini kaybediyor. Bütün işlemler bittikten sonra kullanım için biraz daha sabretmeniz lazım. Çünkü ilk 24 saatten sonra zemin üzerinde sadece yürüyebilirsiniz. Zemine koyacağınız mobilyalar için de bir hafta beklemelisiniz.


  Bunlara dikkat edin
  Epoksi, nemi alınmamış beton üzerine uygulanırsa baloncuklaşma oluşuyor. Çünkü epoksi neme karşı hassas. Özellikle, toprağa oturan bir beton üstüne yaptırıyorsanız nem ve izolasyon testleri şart.

  Zemin kadar kaplama yaptırdığınız mekanın ısısı da önemli. Epoksi yapılması için ideal sıcaklık 20 derece. Beş derecenin altındaki havalarda uygulama yapılmamalı.

  İnce kaplama yapılan zemine fazla ağırlık olursa aşınmalar, belirli noktalarda erimeler ve kalkmalar gerçekleşiyor. Epoksi kaplamanın bir alanında kalkma yaşanırsa hemen önlem almak gerekiyor. Çünkü ufacık bir nokta büyük aşınmalara sebep olabiliyor.

  Şap işçiliği ve kaplama uygulanacak betonun sağlamlığı konusunda dikkatli olmalısınız. Beton sağlam değilse, en iyi marka epokside bile hasar oluşabilir. Sağlam olmayan zeminler çeşitli tekniklerle epoksi uygulanabilir hale gelebiliyor.

  Kendiniz yapın
  Yurtdışında epoksinin kolayca uygulanan boya şeklinde olanları da mevcut. Bunlar daha çok garaj gibi küçük alanlarda uygulanıyor. Yeni nesil su bazlı epoksiler de piyasaya çıktı. Bunlar içine hava alabiliyor ve buharın atılmasını sağlıyor. Türkiye�de daha yeni ve fazla kullanılmadıkları için şimdilik maliyetleri yüksek.  Neden Epoksi?
  Ekleme yöntemiyle yapılmadığı için bakteri ve kirin çoğalabileceği noktalar yok. Malzemesi hijyenik ve toz oluşturmayan bir yapıya sahip. Bu yüzden okul ve hastanelerin zeminlerinde de tercih ediliyor. Aşınmaya karşı son derece dayanıklı endüstriyel bir malzemeden yapıldığı için özellikle evlerde çok fazla aşınmıyor.


  Kullanım alanları; içme suyu tankları, sanayi tesisleri, çelik konstriiksiyonlar, tank içi ve dışı ile fabrikalar olan epoksi. düzgün şaplı bir zeminde istenilen renkte oluşturulur. Epoksi, sertleştiriciyle karıştırıldıktan sonra, 1 saat içerisinde 20 derece ısısı olan bir ortamda uygulanır ve 10 saat olan kuruma süresinin ardından kullanıma hazırdır. Son yıllarda farklı tarz arayışlarında olan mimarlar tarafından evlerde de sıklıkla tercih edilen epoksi, değişen dekorasyon anlayışı ile bire bir örtüşmektedir. Çok geniş bir kullanım alanı olan ve sanayi zeminleri ile depoların yanı sıra süper market,atölye, satış reyonu, okul ve hastane gibi kapalı mekânlardan sonra artık evlerimizde de varlığını hissettiren epoksi, mükemmel bir zemin kaplama sistemidir.  Epoksi için uygulanması gereken zemin hazırlığı
  Bu uygulama için yapılması gereken ilk işlem öncelikle boyanacak metal yüzeylerin her türlü yağ, pas ve kirden arındırılma işlemidir. Solventlı epoksi astar üzerine uygulanan bu kaplamanın zemine uygulandıktan sonra tam olarak dokunma kuruması için gerekli süre yaklaşık olarak 10 saati bulur. Yüzey temizliğinin üzerinden en fazla 4 saat geçtikten sonra boyama işlemine başlanmalıdır. Süre uzarsa yüzeyde oksitlenme başlayacağı için malzeme yeniden kumlanma ihtiyacı duyar. Beton ve sıva yüzeyler de uygulanması gereken temizlik şekli yine toz, kır ve eski boya artıklarından arındırılmadan ibarettir, yüzey gerekiyorsa yıkanır ve tamamen kurutulur.

  7 adımda epoksi kaplama

  · Solventli epoksi boya, kendi ambalajı içersinde homojen hale gelinceye kadar karıştırılır.

  · Üzerine eşdeğer miktarda sertleştirici ilave edilerek düşük devirde 3-4 dakika karıştırılır.

  · Karışım 5-10 dakika dinlendirildikten sonra kullanılmaya başlar, 1 saat içerisinde tüketilecek kadar malzeme hazırlanmalı ve malzeme kullanım sırasında zaman zaman karıştırılmalıdır.

  · Uygulama esnasında yapılacak işlem fırça rulo veya tabanca ile tatbik edilmelidir.

  · Ortam sıcaklığının 5-20 °C olmasına dikkat edilmeli, birden fazla kat uygulamalarında katlar arasında yaklaşık 10-12 saat arasında beklenmelidir.
  · Boya tatbikatı süresince maske kullanılmalı ve iyi havalandırılmış ortamlarda çalışılmalıdır


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Fresko resim hangi zemin üzerine yapılır?
 3. Photoshopta zemin hazırlama - Photoshopta ahşap zemin hazırlanması
 4. Galvanizli Çatı Kaplama Nedir
 5. PDV Kaplama nedir?
 6. PVC Zemin - Kaplama - Gerflör ürünleri Hakkında
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri