Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Direnç çeşitleri nelerdir? Direnç çeşitleri * Sabit Dirençler * Ayarlı Dirençler * Termistör (Terminstans) * Foto Direnç (Fotorezistans) 1. Sabit Dirençler Sabit dirençler yapıldığı malzemenin

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Direnç çeşitleri nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Direnç çeşitleri nelerdir?

  Direnç çeşitleri

  * Sabit Dirençler
  * Ayarlı Dirençler
  * Termistör (Terminstans)
  * Foto Direnç (Fotorezistans)

  1. Sabit Dirençler Sabit dirençler yapıldığı malzemenin cinsine göre üçe ayrılır:
  * Karbon dirençler: Karbon direnç kömür tozu ve reçine tozunun eritilmesi ile elde edilir.Karbon ile reçinenin karışım oranı direncin değerini verir.Büyüklüklerine göre 1/4 , 1/2 Watt 1W, 2W 3W deeğerinde yapılabilirler.En çok kullanılan direnç türüdür.Karbon dirençlerin dezvantajı hassas olarak üretilememeleridr. Karbon dirençler 1Ω dan başlayarak birkaç mega Ohm a (MΩ) kadar üretilmektedir.

  * Telli dirençler:

  Telli dirençler gerek sabit direnç, gerekse de ayarlanabilen direnç olmak üzere, değişik güçlerde ve omajlar da üretilebilmektedir.

  * Film dirençler

  o İnce film dirençler :Cam veya seramik silindirik bir çubuk üzerine Saf Karbon Nikel - Karbon Metal - Cam tozu karışımı "Metal oksit" gibi değişik direnç sprey şeklinde püskürtülür. Püskürtülen bu direnç maddesi, çok ince bir elmas uçla veya lazer ışınıyla belirli bir genişlikte, spiral şeklinde kesilerek şerit sargılar haline dönüştürülür. Şerit sargıdan biri çıkarılarak diğer sargının sarımları arası izole edilir. Şerit genişliği istenilen şekilde ayarlanarak istenilen direnç değeri elde edilir.
  o Kalın film [Cermet "Sörmit" Okunur] dirençler : Seramik ve metal tozu karışımı bir yapıştırıcı ile hamur haline getirildikten sonra, seramik bir gövdeye şerit halinde yapıştırılır fırında yüksek sıcaklıkta pişirilir. Yukarıda açıklanan yöntemle, hem sabit hem de ayarlı direnç yapılmaktadır. Film dirençler toleransı en küçük olan dirençlerdir.istenilen direnç değerleri sağlanabilmektedir.
  2. Ayarlı Dirençler: Ayarlı dirençler, direnç değerinde duruma göre değişiklik yapılması veya istenilen bir değere ayarlanması gereken devrelerde kullanılırlar. Karbon, telli ve kalın film yapıda olanları vardır.


  o Reostalar: İki uçlu ayarlanabilen dirençlerdir. Bu iki uçtan birine bağlı olan kayıcı uç, direnç üzerinde gezdirilerek, direnç değeri değiştirilir.
  o Potansiyometreler: Potansiyometreler, direnç değerinin değiştirilmesi yoluyla gerilim bölme, diğer bir deyimle çıkış gerilimini ayarlama işlemini yapar.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Elektriksel Direnç Ve Bağlı Olduğu Faktörler Nelerdir
 3. direnç nedir, direnç ne demek
 4. Direnç nedir
 5. Kök Çeşitler, Bitkilerde Kök Çeşitleri, kök çeşitleri nelerdir
 6. Aerodinamik Direnç Katsayısı Nedir - Aerodinamik Direnç Katsayısı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri