Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Elektronik atıklar nelerdir Elektronik atıklar (e-atık olarak da adlandırılmaktadır) evsel ve endüstriyel atık akışının en hızlı büyüyen segmenti olup , kırılmış , hasar görmüş ,

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Elektronik atıklar nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Elektronik atıklar nelerdir


  Elektronik atıklar (e-atık olarak da adlandırılmaktadır) evsel ve endüstriyel atık akışının en hızlı büyüyen segmenti olup, kırılmış, hasar görmüş, demode olmuş veya kullanım ömrünü tamamlamış, ağır metaller ile organik kirleticilerin bilinen en büyük kaynaklarından biri olan elektronik eşyaların genel bir ifadesidir. AEEE (Atık Elektrikli Elektronik Eşyalar; Avrupa Topluluğu' nun yayınladığı 2002/96/EC numaralı direktifinde WEEE; Waste Electrical and Electronic Equipments) veya E-Atık (Elektronik Atık) olarak kısa kullanımları mevcuttur. Evsel katı atıkların %2-%5' ini oluşturmaktadırlar. Televizyonlar, bilgisayarlar, merkezi işletim sistemleri, kablosuz iletişim araçları, ses ve görüntü kayıt cihazları, cep telefonları, kopyalama ekipmanları, x-ray cihazları, mikrodalga cihazlar, diğer beyaz eşya grubundaki ürünler, küçük ev aletleri, otomatlar vb. birçok türde ürünler bu gruba girmektedir.
  Teknolojideki hızlı gelişme ile ihtiyaca bağlı yeni özellikler yönündeki taleplerin artışı, istenmeyen e-atıkların miktarını doğru orantılı olarak arttırmaktadır. Daha güçlü makineleri daha düşük maliyetler ile elde etme hedefi kullanım sürelerini düşürerek, sık değiştirilmelerine neden olmaktadır. 2. el kullanımındaki ekonomik değer ise ters orantılı olarak düşer.

  E-atıklar metal, plastik, cam vb. ürünleri içerdiği gibi, doğru yönetilmediklerinde, genel olarak basılı devre kartları, bataryalar, civalı switchler, CRT' ler (katot ışınlı tüpler) gibi e-atık sınıfındaki bazı materyallerde yer alan kurşun, baryum, kadmiyum, civa, krom, fosfor vb. bileşenleri ile çevre ve insan sağlığına ciddi etki oluşturabilecek tehlikeli ya da toksik maddeler ve alev geciktiricilerin toprak, hava ve suya salınımları söz konusu olacaktır.
  Bu türdeki atıkların yönetimindeki temel amaç, elektronik atıkların miktarındaki artışın tekrar kullanım, geri dönüşüm, geri kazanım ya da bertaraf yöntemleri ile azaltılarak, zararlı etkilerinin minimize edilmesidir.

  Kamu ve çevre sağlığının ve kaynakların korunması için e-atıkların yönetimini sağlamak amacı ile toplama, taşıma, yeniden kullanılabilir özellikteki eşyaların tamir ve bakımlarını yapma, bütün olarak yeniden kullanıma uygun olmayan eşyaların veya bunların parçalarının elleçleme veya mekanik yöntemler ile kırma, öğütme, ayrıştırma, tür ve kalite sınıflandırmasını yapma, geri dönüşüm ile elde edilemeyecek e-atık sınıfındaki materyallerin geri kazanım proseslerine tabi tutulması ve bunun da mümkün olmaması durumunda bertarafı için gerekli tüm işlemleri yürütülmesi uzman ve yetkili bir organ tarafından yapılmalıdır.

  Geri dönüşümlü malzemenin, toplama, taşıma, işleme ve pazarlama maliyetlerinin karşılanabilmesi için yeteri derecede ekonomik değeri olması veya bu maliyetleri üstlenecek bir organın bulunması gerekir. CRT' lerin geri dönüşümü esnasında oluşan maliyet emtia değerini aşmaktadır, bu durum bu ürün türünün geri dönüşümü işini cazip olmaktan çıkarmakta, bu sektördeki girişimci sayısınıın artışını engellemektedir.

  Tüketici elektroniği içerisinde yer alan malzemelerden sadece metaller için etkin maliyet süreçleri geliştirilmiş olup, diğer elektronik içerikli bileşenlerin geri dönüşümü için altyapı hala inşaa edilmektedir. Bu güne kadar bir çok elektronik atık ve hurda metal ayrıştırmasını ve işlemesini yapan geri dönüşümcüler prensip olarak kamu ve özel kuruluşların kullanım ve üretiminden kaynaklanan büyük ölçekli kaynakları üzerinde yoğunlaşmışlardır. Ticari alanlardan elde edilebilecek elektronik atıkların geri dönüşümü, toplama ve taşıma maliyetlerinin toplam atık miktarına bağlı olarak ciddi farklılıklar oluşturmasından ötürü, evsel kullanımdan kaynaklanan elektronik atıkların geri dönüşümü işinden daha kârlı olduğu düşünülmektedir. Ancak çoklu noktadan toplama işi ve e-atık içerisinde yer alabilecek metal ve değerli metal içerikleri yine bu bu atık türü içerisinde yer alabilecek ve ekonomik değerce çok düşük olan diğer bileşenlerin geri dönüşüm maliyetlerini düşürmektedir.

  Yerel yönetimler e-atıkların yönetiminde finansal anlamda maliyetlerin paylaşımı hususunda desteklenmelidir. E-atık geri dönüşüm maliyetleri mevcut evsel ve endüstriyel kaynaklı tehlikeli atıklar, tehlikesiz ve inert atıklar, tıbbi ve özel atıklar ve ambalaj atıkları bütçelerinde absorbe edilemezler.
  Tüketici satın alma alışkanlıklarını değiştirerek, tekrar kullanım ve geri dönüşüm ile e-atıkların çevresel etkilerini azaltabilir. Yeni alınacak ürün yerine ürünü donanımsal ya da uygun ise yazılımsal olarak güncelleyerek ya da tamir ederek toplam e-atık miktarındaki artış engellenebilir. Elektronik eşya, mevcut ihtiyaçları karşılayamaması durumunda mümkünse başka bir kullanıcının kullanımına sunulmalıdır. Bu durum eşyanın kullanım ömrünü uzattığı gibi okul ve toplum kuruluşları gibi alanlarda faydalı bir destek konusu olabilir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Elektronik atıklar yönetmeliği
 3. Organik atıklar nelerdir
 4. katı atıklar nelerdir
 5. Elektrik-Elektronik Mühendisi nedir görevleri nelerdir
 6. Elektronik Devreler - Elektronik Kontrollü Musluk Devresi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri